Doodle Nedir ve Nasıl Çizilir?

Doodle denilince aklımıza ilk olarak Google’ın arama motorunda yaptığı çalışmalar gelse de tam tam tanımlaması; bir kişinin dikkati başka yerdeyken, ya da herhangi bir meşguliyet içinde yaptığı çizimdir.

Doodle Nedir?
Doodle Nedir?
service

Doodle denilince aklımıza ilk olarak Google’ın arama motorunda yaptığı çalışmalar gelse de tam tam tanımlaması; bir kişinin dikkati başka yerdeyken, ya da herhangi bir meşguliyet içinde yaptığı çizimdir. Tam anlamı “karalama” olarak çevrilebilir. Karamalar, somut temsili anlama sahip olabilen ya da çizim yapılan gerecin kâğıttan hiç kaldırılmasıyla oluşturulan rastgele ve soyut basit çizimlerdir.

Örneğin; bir toplantıda ya da ders sırasında önünüzdeki kâğıda rastgele farklı şekiller ya da desenler karalamaya başladığınız zamanlar olmuştur. Bazen araba, ağaç, çiçek gibi somut karalamalar yaparken bazen rastgele elinizi istediğiniz gibi oynatmanızdan oluşan soyut şekiller ortaya çıkabilir. İşte bu karalamaların hepsine “doodle” denir.

Doodle Nasıl Çizilir?

Profesyonel olarak doodle çizmek günümüzde meslek olarak icra edilebilmektedir. Bunun için resim alanın yetenekli olan ve çizim yapmaktan zevk alan kişiler bu işin nasıl yapılacağını merak etmektedir. Doodle oluşturmanın bazı ana noktaları vardır. Bu noktalara dikkat ederseniz oldukça güzel çalışmalar çıkarabilirsiniz.

  1. Isının: Çizim temanıza kesin bir karar vermeden önce birkaç ısınma çizimleri yapabilirsiniz. Boş bir kâğıt parçası üzerine yarım saat kadar rastgele çizgiler çizebilirsiniz. Ardından bu rastgele çizmiş olduğunuz çizgiler ile ne şekiller oluşturabileceğinizi düşünüp tamamen özgün içerikler oluşturabilirsiniz.
  2. Temel Şekillere Odaklanın: Çalışmanızda yoğunlaştığınız ilk şey ayrıntılar olmasın. İlk bakışta temel şekillere odaklanmalısınız. Örneğin, dairesel bir şekil olan çiçeğin sapı paralel düz bir çizgidir. Ya da rastgele çizdiğiniz bir üçgen de dondurma külahı görmemeniz için bir sebep yok. Daha temel çizimler zamanla ayrıntıları görmenizi kolaylaştıracaktır.
  3. İlham Alın: İlham almak ortaya çıkaracağınız benzersiz şeylerin bir anahtarıdır. Bu yüzden çevrenizden biraz ilham almayı düşünebilirsiniz. Doğayı ve insanları gözlemleyin ve onları gerçekten görmeye çalışın. Böylede harika doodleınız için fikirleriniz oluşmaya başlayacaktır.
  4. Büyük Resme Odaklanın: Bembeyaz bir kâğıt parçasına biraz renklendirilmiş suyu dökün ve kağıdınızı hareket ettirin. Suyun oluşturduğu rastgele şekilleri inceleyin. Size neyi anımsatıyor. Böylelikle güzel ve özgün bir çizim oluşturabilirsiniz.

Doodle Çizmenin Faydaları

  1. Beyninizin Çok Yönlü Çalışmasını Sağlar ve Hafızanızı Geliştirir: Birkaç karalama etkinliğinin hafızayı ve beynin çalışmasını önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Bu konuda yapılan bir çalışmada telefon görüşmesi esnasında basılı şekillere gölge veren grubun, sadece konuşmayla ilgilenen gruba göre %29 daha fazla bilgi hatırladığı gözlemlenmiştir.
  2. Sakinleşmenize Yardımcı Olur: Spontane olarak yaptığınız karalamalar psikolojik olarak sıkıntılarınızdan uzaklaşmanıza yardımcı olur.
  3. Yaratıcılığınız Gün Yüzüne Çıkar: Doodle sadece rahatlamanızı ya da zaman geçirmenizi sağlamaz. Çizim yapmak oldukça yaratıcılığı tetikleyen de bir aktivitedir. Baktığınız çizimlerde gördüğünüz ve şekillendirdiğiniz şeyler yaratıcılığınızın kilidini açacaktır. Öyle ki zaman zaman ne çizeceklerini bilemeyen yaratıcılıktan uzaklaşan sanatçılar beyinlerini harekete geçirmek ve yaratıcılıklarını serbest bırakmak için rastgele çizimler yaparlar.

 

Doodle Nedir ve Nasıl Çizilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin