Malta Köpeği Özellikleri Nelerdir?

Malta Köpeği Özellikleri
Malta Köpeği Özellikleri
service

Maltese Terrier, küçük ırklar arasında en popüler köpek ırkıdır. Beyaz dalgalı tüyleri, boncuk boncuk gözleri ve sevimliliği nedeniyle oldukça popülerdir. Adından da anlaşılacağı gibi Malta kökenli bu köpekler en eski köpek ırklarından birine aittir. Malta teriyeri, eski zamanlarda ve sonrasında her zaman asaletin ve soyluluğun simgesi olmuştur. Sahiplerine bağlılığı, küçük olmaları gibi pek çok nedenle sahiplenilen Malta köpeği özellikleri nelerdir? Sorusunun cevabı yazımızda yer alıyor.

Malta Köpeği Genel Özellikleri

Maltese Terrier, sizi sevgiyle doldururken sizden çok fazla ilgi ve sevgi bekleyen bir köpek cinsidir ve başkalarına olan ilginizi de kıskanabilir. Sadık ve sevecen bir arkadaş arıyorsanız ve yeterince boş zamanınız varsa, Malta teriyeri evlat edinebilirsiniz ancak çok hareketli ve gürültücü olduklarından dolayı apartman yaşımın da zorluk çekebilirsiniz.

 • Anavatanları Malta olan çok eski bir köpek ırkıdır.
 • Küçük bir köpek cinsidir. Ağırlıkları 1 kg ile 3 kg arasında değişmektedir. 1 kg’dan daha hafif Malta teriyerleri bile vardır.
 • Tüyleri yoğun, dalgalı ve beyazdır. Tüylerinin rengi kirli beyaz veya kreme yakın olabilir.
 • Gözleri siyah, beyaz tüylerle keskin bir tezat oluşturmaktadır.
 • Sahiplerine çok bağlıdırlar.
 • Sürekli ilgiye ihtiyaçları vardır. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve yalnız bırakılmaya uygun değillerdir.
 • Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla yaşamaya alışmaları zordur. Sahibinin dikkatinin kaybolması onları mutsuz eder.
 • Oyun oynamayı severler.
 • Yabancılara karşı temkinli ve hatta saldırgan olabilirler. Ancak kendilerine ilgi gösteren yabancılara iyi tepki verme eğilimindedirler.
 • Çok akıllı köpeklerdir. Çabuk öğrenirler.
 • Çok gürültülü hayvanlardır. Sık sık havlarlar. Yaramaz ve aktif köpeklerdir. Evde daha sessizdirler ve daha uzun süre uyurlar.
 • Soğuk havaya karşı tahammülsüzdürler.
 • Ömürleri ortalama 12 yıl kadardır.

Malta Köpeği Bakımı

Malta teriyerleri yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve her zaman sahibiyle birlikte kalmak isterler. Sahiplerinin tüm ilgisini ve sevgisini istedikleri için, çocuklu ailelerin ve diğer evcil hayvanların yaşam ortamına uyum sağlamaları zordur. Malta teriyeri aslında sosyal bir hayvandır ve yabancılarla etkileşim kurmak için sevgiyi, dikkati ve oyunu kullanabilir. Çok zeki Malta teriyeri çabuk öğrenebilir. Ancak, bu köpeklerin inatçı doğası onları eğitmeyi zorlaştırıyor. Oyunlar ve ödüller aracılığıyla zekalarını kullanmaları için onları eğitmek daha kolaydır.

Malta teriyerleri, diğer küçük ırklar gibi sahiplerini ve bölgelerini koruma eğiliminde olduklarından ve boyutlarına zıt bir şekilde oldukça cesur olduklarından, koşarken ve yürürken kontrol edilmeleri ve tasmalı olmaları gerekir. Cesaretleri ve çok hareketli hayvanlar olmaları onları hızla olası bir tehlikeye sokar.

Uzun tüylü Malta teriyerleri, tüylerinin birbirine karışmasını ve cilt hastalıkları geliştirmesini önlemek için düzenli olarak taranmalıdır. Çok fazla tüy dökmezler. Bu köpeklerin kürklerine yapışan her türlü toz, kir, dışkı ve hatta göz salgıları sağlıkları için sık sık temizlenmelidir. Malta köpeklerinin yıkanması gerekli bir ihtiyaçtır. Yıkandıktan sonra üşümemeleri için iyice kurutulmaları gerekir. Soğuk algınlığı ve üşütmeler bu köpeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Malta Köpeği Özellikleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin