Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
service

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler ve bunların doğru uygulanması, web sitesinin daha hızlı ilerleme kaydetmesi için önemlidir. Amacınız insanların ilgisini çekebilecek kaliteli bir marka oluşturmak ise, buna öncelikle isimden başlayabilirsiniz.

Web sitelerinin alan adı olarak bilinen domainler, sadece görünen kısmı ile basit bir isim değildir. Google üst düzey çalışanlarının da yaptığı birçok açıklamaya göre, doğru domain seçiminin SEO çalışmalarında etkisi halen devam ediyor.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilindiği üzere domainler internet sitelerinin kullanıcılara görünen adresleridir. Esasen web siteleri IP adresleri üzerinde çalışırlar. Ancak birçok web sitesini karmaşık IP yapılarından hatırlamak sürekli not etmek zor olacağı için, bize görünen kısmı olan domainler ile IP adresleri maskelenmiştir.

Örneğin Facebook bir domaini ifade etmektedir. Sonrasında gelen .com ise, bu sosyal medya platformunun uzantısıdır. Aşağıda domainin önemine değindiğimiz gibi, domain uzantısının önemine de değineceğiz.

Hatırlanması ve Yazması Kolay İsimleri Tercih Edin

Özellikle sektörünüzle alakalı doğru seçim yapmakla birlikte, alacağınız domainin hatırlanması ve yazımının kolay olması marka değerini yükseltecektir. Akılda kalıcı domainler seçmek, hiç şüphesiz ki hedef kitlenin bilinçaltında marka değeri yaratacaktır.

Özel Karakterler ve Rakamları Kullanmayın

Alacağınız alan adında özel karakterler ve rakamların olmamasına özen gösterin. Rakam kullanımı sadece belirli bir zaman dilimine ithaf edecek şekilde ise sorun olmayacaktır.

Örneğin; İstanbul için bir haber sitesine domain arıyorsanız, İstanbul34 gibi bir alan adını tercih etmenizde herhangi bir sorun yoktur. Çünkü 34 İstanbul’un plaka kodudur. Veya 365 gibi ön kısmında haber kelimesi olan yıllık bir zaman döngüsünü ifade eden rakamların domainde olması farklı bir fikir olabilir. Ancak haber1234 gibi bir alan adı hem kullanıcı hem de arama motorları gözünde amatör bir izlenim bırakabilir.

Popüler Kültürden Uzak Durun

Popüler kültür daha çok kısa süreli ortaya çıkan ve belirli bir süre sonra popülerliğini yitiren şeyleri ifade eder. Anlık olarak popüler kültüre ait bir alan adı almanız, başlangıçta faydalı olabilir. Ancak popülerliğini yitirdiği andan itibaren alacağınız domainin eskisi kadar işe yaramadığını görebilirsiniz.

Kısa Domainleri Tercih Edin

Mümkün olduğu kadar kısa domainleri tercih etmek, domain alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındaki önemli bir husustur. Çünkü arama motorları tahminlere göre daha kısa domainlere önem vermektedir. Diğer taraftan kullanıcıların hatırlaması ve daha şık durması için de kısa alan adları faydalıdır. Kısa isimlerin bir diğer faydası ise, web sitenizi daha kolay şekilde markalaştırmayı destekleyecek nitelik taşımasıdır.

Domain Uzantısı

Alacağınız domainin mümkünse .com uzantısına sahip olması, hem SEO hem de kullanıcıların ilgisini çekmek için önemlidir. Zira dünya genelinde kullanılan en popüler domain uzantısı .com uzantısıdır.

Şayet çok beğendiğiniz bir domain varsa ve com uzantısı dolu ise, buna alternatif olarak tercih edebileceğiniz ilk uzantı .net olmalıdır.

Anahtar Kelimeyi Dikkate Alın

Domainde anahtar kelimenin geçmesi SEO çalışmaları bakımından faydalıdır. Ancak bu kriter eskisine göre önemini biraz getirmiştir. Şayet özellikle e-ticaret gibi satışa yönelik bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız, domainin daha çok marka olabilme ihtimali yüksek bir isim olmasına önem verilmelidir.

Kayıt Firması

Maalesef ki son yıllarda domain kayıt firmalarında yaşanan sorunlar, birçok web projesini adeta çöpe çevirmiştir. Bu yüzden domain alırken kayıt firmasının güvenilir olmasına da ayrıca dikkat etmek gerekir.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin