Dünya görüşü ne demektir?

Dünya Görüşü Ne Demektir?
Dünya Görüşü Ne Demektir?
service

İnsanlık var olmaya başladığından beri insanın anlam arayışı da süregelmiştir. İnsan, başta somut olan şeyleri anlamaya çalışırken zamanla duygular, düşünceler gibi soyut kavramları da anlamaya çabalamıştır. Evren hakkındaki sınırlı bilgiler yetersiz geldikçe merak duygusu içgüdüsel olarak insanları doğru, gerçekçi bilgilere ulaşmaya itmiştir. Ve bazı insanlar bir ömür boyunca dünyayı anlamaya çalışmıştır. Zamanla birçok dünya görüşü de ortaya çıkmıştır?

Dünya Görüşü Nedir?

Kişinin doğada var olan her şeyi anlama ve anlamlandırma ihtiyacından doğan, beli bir yaşam tarzına sahip olmasına olanak sağlayan anlayıştır. İdeolojiler, dinler, kültürler dünya görüşü olarak nitelendirilse de aslında böyle bir şey yoktur. Çünkü bunlar olgudur, çoğunlukla gelişime kapalıdır. Yine de ideolojiler ve dinler temelini bu görüşlerden alır. Unutulmaması gereken şey şudur; ideolojiler ve dinlerin amacı baştan belli fakat dünya görüşü böyle değildir zamanla oluşur.

Dünya görüşü sorgulamalarla başlar ve zamanla oluşur. Kişi hayattaki somut ve somut her şeyi sorgular ve bilgiye ulaşmak için kendi yöntemini bulur. İşte buna dünya görüşü denir.

Dünya görüşünün oluşması için belli bir bilgi düzeyi ve genel kültür şarttır. Dünyayı anlamak için diğer toplumların yaşam şartları, düşünceleri ve olaylara yaklaşma biçimleri ve bunların ardında yatan nedenleri iyi anlamak gerekir.

Dünya görüşü genellikle felsefe ve din etrafında şekillenmiştir. İnsanların ortak olarak etkilendikleri kişiler de çoğunlukla filozoflar ve din alimleri olmuştur. Örneğin Mevlana dünya görüşü olan kişilerden biri olarak örnek verilebilir.

Evrensel Dünya Görüşü Var mıdır?

Evrensel bir dünya görüşünden bahsetmek pek mümkün değildir. Her insanın içinde büyüdüğü toplum ve hayat yolculuğu birbirinden farklıdır. Fakat insanlar dünya görüşünü oluşturmak için başka insanların bakış açısından ve dünya görüşünden esinlenebilirler. Bazı kişilerin dünya görüşü birçok insanı etkiler hatta tarihe yön verdiği olmuştur. Evrensel olan dünya görüşü değil insanların anlam arayışıdır.

Dünya Görüşü Toplumsal Mıdır Bireysel midir?

Dünya görüşü başlangıç şekli itibariyle bireyseldir. Bir kişinin bireysel olarak anlam arayışı ile başlar. Fakat farklı insanlar arayışları sonucu benzer dünya görüşüne sahip olabilirler.

 

Dünya görüşü ne demektir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin