Karpuzun Faydaları

Kardiyovasküler sağlığının korunmasının yanı sıra sindirim sistemi ve idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi gibi birçok sağlık yararı bulunmaktadır.

Karpuzun Faydaları
Karpuzun Faydaları
service

Yaz aylarında tüketilen meyvelerden biri olan karpuzun faydaları oldukça fazladır. Besleyici özelliklerinin yanı sıra susuzluğu gidermek için harika bir besin olan karpuzun, önemli besin bileşikleri ile sağlığımız için birçok faydası bulunmaktadır.

Kardiyovasküler sağlığının korunmasının yanı sıra sindirim sistemi ve idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi gibi birçok sağlık yararı bulunmaktadır.

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Düşük kalorisine rağmen yüksek besin değerlerine sahip olan karpuzun sağlığa faydaları şunlardır;

Susuzluğu Giderir

Yaz aylarında en büyük problemlerden biri, sıklıkla susuzluk çekmektir. Ne kadar bol su içersek içelim hava sıcaklığına bağlı olarak susuzluk hissi kısa süre sonra tekrardan görülmeye başlar.

Karpuz %90’dan fazla su içeriğine sahip meyvelerden biridir. Bu yüzden yaz aylarında susuz kalmanızı engelleyecek özelliklere sahiptir. Düşük kalorili olması nedeniyle susuzluğu giderirken kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Ağız kuruluğunun önlenmesi kardiyovasküler sağlık için önemlidir. Bunu yaparken vücudu temizleyerek cildin sağlıklı kalmasına da yardımcı olan karpuz, cilt kuruluğunun önlenmesinde de en önemli besin kaynaklarından biridir.

Kan Şekerini Kontrol Altında Tutmaya Yardımcıdır

Böbreklerin aminoasit dönüştürmesine yardımcı olur. Böylelikle kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olarak, diyabet gibi kronik rahatsızlıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Doğal ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, karpuz gibi sağlıklı bir meyveyi diyetinize eklemeniz gerekir. Bu meyvenin ağırlıklı olarak sudan oluşması ve tokluk hissi vermesi, iştah kesici özellikleri ile zayıflama sürecinde destekçiniz olmasını sağlar.

Kalori bakımından son derece düşük olan karpuz, egzersiz ve zayıflamak için diyet yapanlara yaz aylarında tavsiye edilebilecek meyvelerden biridir.

Kardiyovasküler Hastalıkların Görülme Riskini Azaltır

Domateste olduğu gibi karpuza daha kırmızı rengini veren likopen, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek besin bileşiklerinden biridir.

Likopen daha çok domates ile anılsa da, aslında karpuzdaki likopen içeriğinin domatesten daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Kolesterolü düşürebilecek etkilere sahip olan likopen, başta kalp hastalıkları olmak üzere ve felç gibi çeşitli kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Astım Şiddetlerine Karşı İyi Gelir

C vitamini kaynağı olan karpuzun faydaları arasında astım belirtilerinin şiddetini hafifletici etkisi de öne çıkmaktadır. Özellikle yaz aylarında astım semptomları daha şiddetli ve yoğun olarak görülebilmektedir.

Yüksek C vitamini ve diğer besin bileşikleri ile nefes yollarında açıcı etkiler gösteren karpuz, daha rahat nefes alıp vermeye yardımcı olur.

Diş Sağlığına Faydalıdır

Günde ortalama bir dilim karpuz tüketilmesinin diş problemlerini azaltabileceği görülmüştür. Karpuz tüketerek diş temizliğini yapan kişilerde diş çürümelerinin daha az görülebilmesi mümkündür.

Karpuz aynı zamanda diş eti iltihabı gibi sorunların önlenmesi için de faydalı besinler arasındadır. Diğer taraftan ağız kuruluğunu gidererek hoş olmayan kokuların önlenmesine yardımcı olur.

Sinir Fonksiyonlarına Faydalıdır

Sinir fonksiyonlarını düzenleyebilen zengin bir potasyum kaynağı olması daha karpuzun faydaları arasında sayılabilir. Sinirler yoluyla beyne iletilen elektriksel uyarılar ve mesajları daha kolay hale getirecek besin içerikleri bulunmaktadır.

Kas Ağrılarına Faydalıdır

Karpuzun besleyici özellikleri strolin ve elektrolitler gibi aminoasitler içermesi sayesinde kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

Özellikle zorlu bir antrenmanın ardından görülebilecek kas ağrılarının daha az hissedilmesi için karpuz iyi bir besindir. Aynı zamanda kas kramplarından kurtulmak isteyenler için de karpuz tüketilmesi tavsiye edilebilir.

Sindirim Sistemine Yardımcıdır

Bazı besin kaynakları gibi fazla olmasa da diyet lifi içermesi nedeniyle de sindirim sistemi problemlerinin önlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kabızlık ve hazımsızlık başta olmak üzere çeşitli sindirim sistemi problemlerinin önlenmesinde karpuzun faydaları bulunmaktadır.

Göz Sağlığını Korumaya Yardımcı Olabilir

Göz dokularında meydana gelebilecek dejenerasyonu önlemekte önemli role sahip olan likopen adlı bileşiği içermesi, çeşitli göz problemlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Enflamasyon ve antioksidan artırıcı etkiler gösteren likopen, çeşitli göz hastalıklarının görülme riskini önemli ölçüde ortadan kaldırmaktadır.

Böbreklere İyi Gelir

Vücudumuz solunan havada dahil olmak üzere tüm gıdalardan alınan toksin yüküne maruz kalmaktadır. Normal şartlarda sağlıklı bireylerde biriken toksinler böbrekler yoluyla dışarı atılır.

Karpuzda bulunan ana besin maddelerinin toksinler ile savaşmaya yardımcı oldukları bilinmektedir. Ayrıca bu besin maddeleri, toksinin böbrekler yardımıyla daha hızlı dışarı atılmasına da etki etmektedir.

 

Karpuzun Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin