Kahvenin Sağlığa Faydaları

Kahvenin Sağlığa Faydaları
Kahvenin Sağlığa Faydaları
service

Düzenli kahve içmek sağlık açısından birçok fayda sağlayabilir. Kahvenin sağlığa faydaları üzerinde yapılan birçok araştırma sonucunda, aşırıya gitmemek koşuluyla kahve tüketilmesinin yararlı olduğu görüşüne varılmıştır.

Ancak birçok araştırmaya rağmen kahvenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri halen tartışılır durumdadır. Bu yüzden kahve içmeyi seviyorsanız mümkün olduğu kadar aşırıya gitmeden tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Uyarıcı etkisi ile bilinen kahvenin diyabet riskini azalttığına dair çeşitli bulgulara rastlanmıştır.

Kahvenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Her gün bir veya iki fincan kahve içmenin sağlıklı olduğu görüşü hâkimdir. Ancak yine de bunun aksini iddia eden görüşlerinde bulunması nedeniyle, kahve tüketiminde dikkatli olmak faydalı olacaktır.

Bazı bilim insanlarına göre kahve tüketmenin ruhsal ve fiziksel sağlık üzerindeki muhtemel etkileri şunlardır;

Diyabet Riskini Azaltabilir

Kaliforniya üniversitesi tarafından yapılan bilimsel çalışmalar, diyabet riskini azaltabileceğine dair ipuçlarına ulaşmıştır.

Toplamda 700 katılımcı üzerinde yapılan araştırmalarda, şeker hastalığı riski kahve tüketen kişilerde %22 oranında azalmaktadır.

Sindirimi Rahatlatır

Kahvenin sakinleştirici etkisi ve antioksidan özellikleri, sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin artması için kahvenin etkileri olduğu görülmüştür.

Meme Kanseri Riskini Azaltabilir

Menopoz geçirmiş kadınların üzerinde yapılan araştırmalar, kahvenin meme kanseri riskini azaltabileceğini göstermektedir.

İsveç’te 5 binden fazla kadın üzerinde yapılan araştırmalara göre, düzenli kahve tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin neredeyse yarı yarıya düştüğü görülmüştür.

Kahvede bulunan ve polifenol adı verilen antioksidan etkiye sahip madde, vücudun serbest radikaller ile savaşmasına yardımcı olur. Bu sayede oksidatif strese karşı da önlem alınmış olunmaktadır.

Vücudun serbest radikallere karşı savaşması için gerekli olan antioksidanlar, kanser gibi çeşitli problemlerin görülme olasılığını da düşürür. Kahvede uyarıcı etkisi ve zengin antioksidan içeriği ile kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Hiçbir besin maddesi doğrudan kilo vermeye etki etmez. Ancak sağlıklı bir beslenme ve yaşam alışkanlıkları ile birlikte bazı besinlerin yağ yakımına etki ettikleri bilinmektedir.

Kahvenin içeriğinde bulunan bazı bileşiklerde egzersiz ve sağlıklı beslenme ile birlikte, kilo verme sürecini hızlandırabilir. Kahvede bulunan kafeinin metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakımını destekleyici özellikleri, bu süreçte sağlıklı zayıflamak isteyenlerin işini kolaylaştırmaktadır.

Ruh Sağlığına İyi Gelir

Depresyon ve yoğun stres gibi ruh sağlığının olumsuz etkilendiği sorunları önleyici özelliklere sahiptir. Kahve gibi kafein içerikli yiyecek ve içeceklerin, mutluluk hormonu salgılanmasında ki etkileri de bulunmaktadır.

Vücuttaki enerji seviyesini artırması da yine kahvenin sağlığa faydaları arasındadır. Bu sayede özellikle depresyon riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

Kahvenin Sağlığa Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin