Muzdarip ne demektir?

Muzdarip Ne Demektir?
Muzdarip Ne Demektir?
service

Muzdarip ne demektir? Bu kelimenin kullanım alanları nerelerdir? sorularının cevapları yazımızda yer alıyor. Muzdarip kelimesi kavramsal olarak birçok anlam içermektedir. Kavramları araştırmayı seven kişiler için incelenmesi gereken bir sıfattır. Bu kelime genelde herhangi bir insanın sıfatı olarak kullanılır. Örneğin dertli ve hüzünlü birisinden bahsederken “şu konudan ne kadar da muzdarip” denir. İnsanların duygularını anlamak isteyen ve tercüman olmak isteyen kişiler tarafından bilinmesi gereken bir kelimedir. Muzdarip ne demek? Kökeni nereden gelir?

Muzdarip Ne Demektir? Kökeni Nerden Gelmektedir?

Arapça kökenli bir kelime olan muzdarip kelimesi, darp kelimesinden türemiştir. Darp, nasıl ki “vurmak, çarpmak ” gibi anlamlara geliyorsa, muzdarip olan türevi ise “dövülen, çarpılan kişi ” olarak düşünülebilir. Muzdarip her ne kadar Arapçadan türemiş olsa da, Türkçe olan dilimizde kullanımı ve anlamı biraz daha geniştir. Bu sebeple muzdarip, kelime anlamı olarak ” darp gören” manasında olsa da dilimizde farklı olarak kullanılmaktadır.

Arapçada Tek Bir Anlam İçermez 

Her ne kadar darp kökünden gelse de, Arap lisanında kelimeler türedikçe anlamları değişkenlik gösterebilir. Aslında Türkçede de kelimeler türeyerek anlamlar zenginleşir. Mesela göz derken bir uzuvdan bahsedilirken, kelime türeyerek gözlük olduğunda bir eşyaya ve alete dönüşebilir. Fakat her ne kadar anlam değişse ve farklılık gösterse de mutlaka bir ortak nokta bulunur.

Gözlük her ne kadar alet ve eşya olsa da, sonuçta türediği kelime olan göz için kullanılır. Tıpkı bunun gibi bu kelime de, darp fiilinden türemiş olsa da anlamı daima çarpma vurma olarak ifade edilmez fakat mutlaka onunla bir bağlantısı vardır.

Kaç Anlam İfade Eder?

Her ne kadar Arapça da dövülen çarpılan anlamına gelse de bunu sadece maddi olarak düşünmemek gerekir. İnsan ya bedeni ile ya da ruhu  ile çarpılabilir. Yani bazen beden eziyet görür ve o kişi muzdarip olarak nitelendirilir, bazen de ruhu ve kalbiyle eziyet görür ve sıkıntıya düşer yine bu kelime ile nitelendirilir. Hatta Türkçe de en çok kullanılan anlamı ikincisi yani ruhun veya kalbin eziyet görmesidir. Fakat her ne kadar bu şekilde kullanılsa da asıl kelime anlamı olan birinci kısım da unutulmamalı ve bilinmelidir.

Kişi Nelerden Muzdarip Olur?

Muzdarip olmak birçok durumdan meydana gelse de ana bölüm olarak iki kısma ayrılabilir. Birincisi kişinin başkası tarafından muzdarip edilmesi, ikincisi de kişinin kendi kendine muzdarip olmasıdır. Başkası tarafından maddi veya manevi olarak eziyet gören, sıkıntı çeken bir kişi muzdarip olmuştur. Belki de bu kısım Arapçadaki anlamı ile daha  yakındır. Kişi manen zarar görse bile sonuçta kalbi darp edilmiştir. Ve manen muzdarip konumuna düşmüştür. Zaten maddi olan kısmı açıklamaya bile gerek kalmaz. İkinci kısım olan kişinin kendi kendini muzdarip etmesi ise, sıkıntı veren düşünceler veya kendi kendine edindiği dertler sebebiyledir.

 

 

Muzdarip ne demektir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin