Masajın Bebekler Üzerindeki Faydaları

Masajın Bebekler Üzerindeki Faydaları
Masajın Bebekler Üzerindeki Faydaları
service

Bebeğinize düzenli olarak masaj yapmak,  sağlığının çok yönlü olarak gelişmesine yardımcı olabilir. Masajın bebekler üzerindeki faydaları üzerine yapılan birçok araştırma sonucunda,  masajın hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkili olduğu görülmüştür.

Masaj genellikle bebeğin gazını çıkarmak için yapılıyor olsa da bebeğin sakinleşmesi için de tercih edilmektedir. Ancak masaj yapmanın faydaları sadece bunlarla sınırlı olmayıp,  bebeğin genel sağlığı üzerinde birçok olumlu yönleri bulunmaktadır.

Bebeklerde Nerelere Nasıl Masaj Yapılır?

Yeni doğan bebekler için kol ve bacaklara masaj yapılması,  motor gelişiminin uyarılması için önemlidir. Gaz çıkarmak için ise bebeğinizin bel kısmına ve karnına hafif hareketler ile avuç içinizle masaj yapabilirsiniz.

Bebeğinizin karın bölgesine avuç içinizi yerleştirerek yavaşça ileri geri ve dairesel hareketler ile ovalamak,  kabızlık ve gaz problemleri için etki edici yöntemlerden biridir.

Masajın Bebekler Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde tıpkı yetişkinler gibi stres yaşar. Bebeğinize yapacağınız masajın en önemli faydalarından biri,  onun üzerindeki stresi alması olacaktır. Masajın bebeklere faydaları arasında klinik çalışmalar sonucu kanıtlanmış olanları şunlardır;

  • Düzenli olarak masaj bebeklerde sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Özellikle karın bölgesi ve yanlarına yapılan masajın, sindirim sistemine faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca bebeklerde kolik denilen gaz ağrılarının azaltılmasında masaj oldukça faydalı sonuçlar sağlamaktadır.
  • Düzenli olarak masaj yapmak bebeğin zihinsel olarak rahatlamasına neden olur. Bunun sonucu olarak bebeğinizin sinir sistemini geliştirmiş olursunuz.
  • Bebeğin optimal gelişimi için masaj yapmak faydalıdır.
  • Çocuğunuzun solunum sisteminin yeterince gelişmesi için, masaj yapılması tavsiye edilmektedir. Özellikle karın ve göğüs bölgesine yapılacak masajın,  solunum sisteminin gelişmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Anne ile bebek arasındaki duygusal bağı artırması da bebeklere masaj yapmanın faydaları arasında sayılır. Anneyle bebeğin tensel olarak temas etmesi, duygusal iletişimin artmasındaki en önemli faktördür. Tıpkı bebeğin anne sütü ile doğrudan emzirilmesi gibi,  bebeğinize masaj yapmak da aranızdaki duygusal iletişimin artmasına yardımcı olacaktır.

 

Masajın Bebekler Üzerindeki Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin