El Yazılı Vasiyetname Nasıl Yapılır?

Miras bırakmayı planlayan bir kişinin mal paylaşımı esaslarını belirttiği yazılı belge veya sözlü beyana vasiyetname denmektedir. Mirasçının, son isteklerini açıkladığı vasiyetname çeşitlerinden biri olan el yazılı vasiyetname nasıl yapılır? Geçerlilik şartları nelerdir?

El yazılı vasiyetname nasıl yapılır
El yazılı vasiyetname nasıl yapılır
service

Miras bırakmayı planlayan bir kişinin mal paylaşımı esaslarını belirttiği yazılı belge veya sözlü beyana vasiyetname denmektedir. Mirasçının, son isteklerini açıkladığı vasiyetname çeşitlerinden biri olan el yazılı vasiyetname nasıl yapılır? Geçerlilik şartları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kimler Vasiyetname Düzenleyebilir?

Vasiyetnameler, ölüme dayalı tek taraflı düzenlenen bir işlemdir. Vasiyetname düzenlemek isteyen kişilerin ayırt etme gücüne sahip olması gerekmekte on beş yaşından büyük olmalıdır. Ayrıca, vasiyetname bırakan kişi, ölümüne kadar dilediği zaman vasiyetini tek taraflı, özgür ve koşulsuz olarak geri alabilir veya değiştirebilir.

El Yazılı Vasiyetname Nedir?

El yazısı ile vasiyetname Türk Medeni Kanunu’nun 538. maddesine tabidir. Mirasçının kendisi tarafından oluşturulan, tek taraflı olarak gerçekleşen ve kişinin ölümünden sonra sonuç veren, saklı paylar dışındaki mirasın paylaşımına yönelik hazırlanabilen bir vasiyetname çeşididir.

El Yazılı Vasiyetname Nasıl Yapılır?

Bu tür vasiyet ancak okuma yazma bilen bir vasiyetçi tarafından yapılabilir. Okuyup yazabilen ancak başka engelleri nedeniyle yazamayan kişiler bu şekilde bir vasiyetname düzenleyemezler. Medeni Kanunun el yazılı vasiyetname konusundaki hükümlerine göre, bu tür vasiyetnamelerde mirasçıların tam metninin el yazısı ile yazması ilk ve temel şarttır. Buradaki amaç, vasiyetin başkaları tarafından tahrif edilmesini veya değiştirilmesini önlemektir. Bu şekilde düzenlenmeyen bir vasiyetname, resmi gereklilikleri karşılamadığı için geçerli olamaz.

El Yazılı Vasiyetnamenin Geçerlilik Şartları

Mirasçı tarafından hazırlanan el yazılı vasiyetnamenin geçerli olması ve hukuki sonuç doğurabilmesi için gerekli olan bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Vasiyetnamenin tamamı mirasçı tarafından el yazısı ile yazılmalıdır.
  • İmza ve tarih kısmı da el yazısıyla yazılması mecburiyet içermektedir.
  • Vasiyetname üzerinde yapılacak olan eklemeler ve çıkarmalar gibi gerçekleştirilecek olan tüm düzenlemeler vasiyet edenin kendisi tarafından el ile yazılmalıdır.
  • Vasiyetname, vasiyetçi tarafından bir günden fazla sürede düzenlenmişse, vasiyetin tamamlandığı tarih, düzenleme tarihi olacaktır.
  • Makine tarafından yazılan vasiyetname geçersiz olup, makine tarafından yapılan ekleme, çıkarma ve düzeltmeler de geçersizdir.

Bu vasiyet türünde imza şekil gerekliliği olup, mühür ve benzeri kullanımlar imza şartının geçerliliğini ortadan kaldırmaz. Üçüncü kişinin vasiyetname üzerinde yaptığı eklemeler geçersizdir ve mirasçının hükümleri ve düzenlemeleri geçerliliğini korur.

Saklı Paylar

Bir vasiyetin hazırlanmasındaki şekli şartlarına ek olarak, bazı kısıtlamalar da vardır. Mirasçıların tereke üzerinde sınırsız tasarruf hakkı yoktur. Mirasçının ölüm nedeniyle gerçekleştirdiği tasarruf hakkı, diğer bir deyişle, vasiyet nameye konu olabilecek kısım yalnızca saklı paylı mirasçıların saklı payları dışındaki konulardır. Mirasçılar, saklı paylara dokunamazlar ayrıca bu konuda vasiyetname de düzenleyemezler.

El Yazılı Vasiyetname Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin