Dikey İtiraz Usulü Nedir?

Dikey İtiraz Usulü
Dikey İtiraz Usulü
service

1 Ocak 2022 yılı itibariyle uygulanmaya başlayan dikey itiraz usulü nedir? Diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilir ve bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1 Ocak 2022 tarihiyle uygulamaya giren dikey itiraz usulüne göre; tutuklama ve adli kontrole itirazların bir üst mahkeme olan asliye ceza mahkemesine yapılacağı belirlenmiştir. Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde adli kontrol süresi en çok 2 yıl olacak şekilde belirlenmiştir.

Dikey İtiraz Usulü Nedir? Nasıl Uygulanır?

Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Yargı Reformu Strateji Belgesi’ne (YRS) göre, Ceza Muhakemesi Kanununda bazı değişiklikler yapılmış ve Dördüncü Yargı Paketi kabul edilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilerek yasallaşmıştır. YRS hedefi çerçevesinde sulh ceza hakimi tarafından tutuklama ve adli kontrole ilişkin verilen kararlara itirazlar; 1 Ocak 2022’den sonra başka bir sulh ceza hakimliğine değil bir üst mahkeme olan asliye ceza mahkemesi tarafından sonuca bağlanacaktır. Asliye ceza mahkemesi hakimleri, itiraz kararının hukuka uygunluğunu değerlendirerek tutuklama ve adli kontrole itirazı kabul veya reddedecektir. Sulh ceza hakimliği çalışmalarının asliye ceza hakimi tarafından yürütüldüğü durumlarda, itirazları inceleme yetkisi yeniden ağır ceza mahkemesi başkanına aittir.

Düzenlemeyle birlikte en çok 2 yıl olan adli kontrol süresi, zorunlu hallerde gerekçesi belirtildiği takdirde 1 yıl daha uzatılabilecektir.

Cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hakimi; Soruşturma sürecinde, şüphelinin adli kontrol yükümlülüğünün devam edip etmemesi hususunu en geç 4 ay aralıklarla inceleyerek karar verecek. Kovuşturma sürecindeyse mahkeme, hakkında adli kontrol kararı bulunan sanığın, bu yükümlülüğünün devam edip etmeyeceğine yine en geç 4 aylık bir süre zarfında re’sen karar verebileceği açıklanmıştır.

Dikey İtiraz Usulü Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin