Evlilikte en önemli 3 şey nedir?

Her çift farklıdır ve tabi ki ilişkileri de farklıdır. Yani sonsuza kadar mutlu bir yaşam için herkese uyan tek bir sihirli formül yok. Bununla birlikte, uzun vadeli, sağlıklı bir ortaklığın bazı kilit unsurları vardır.

Evlilikte en önemli 3 şey
Evlilikte en önemli 3 şey
service

Uzun süreli evlilikler giderek daha nadir hale geldiğinden, çiftler kendi evliliklerinin mutlu olmasını nasıl sağlayabilir? Uzun süreli evlilikte en önemli 3 şey nedir?

Evlilikte en önemli 3 şey

Her çift farklıdır ve tabi ki ilişkileri de farklıdır. Yani sonsuza kadar mutlu bir yaşam için herkese uyan tek bir sihirli formül yok. Bununla birlikte, uzun vadeli, sağlıklı bir ortaklığın bazı kilit unsurları vardır. Bu kilit unsurlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 1. Aşk
 2. Bağlılık
 3. Saygı

Aşk

Çiftlerin çoğu ilişkilerine aşık olarak başlarken, birbirlerine karşı bu duyguyu sürdürmek çaba, fedakarlık ve cömertlik gerektirir. Gerçek aşk, eşinize öncelik vermek ve karşılığında hiçbir şey beklemeden kendinizden vermektir. Bu aynı zamanda birbirinizi olduğunuz kişi, kusurlar ve her şey için kabul etmenizi sağlar ve yetersiz kaldığınızda birbirinizi affetmenize yardımcı olur.

Bağlılık

Evli olmak, ilişkinin devamını sağlamak için tüm kalbinizle yatırım yaptığınız anlamına gelir ve bunun sadece geçici bir heves olduğuna dair tüm şüpheleri ortadan kaldırır.

Saygı

Sevgiyi ifade etmek, ne kadar içten olursa olsun, eşler birbirine saygı duymuyorsa pek bir anlam ifade etmez. Partnerinizin niteliklerine, düşüncelerine ve yeteneklerine saygı duymak, farklılıklarınızı yalnızca kabul etmekle kalmayıp aynı zamanda hayranlık duymanız anlamına da gelir. Saygı aynı zamanda birbirinizin fikirlerini dinlemenize ve zorlukların ve anlaşmazlıkların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Elbette bunlar bir evlilikteki en önemli şeyler olsa da, bir evliliği mutlu etmek için sabır, iletişim, samimiyet, güven, empati ve mizah gibi pek çok başka unsur vardır.

Evlilikte en sık karşılaşılan sorunlar

Evliliğiniz ne kadar mutlu olursa olsun, büyük ve küçük sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Sağlıklı bir ilişkinin sırlarından biri, olası zorlukları anlamak ve bunların üstesinden gelmek için çaba sarf etmektir. Bir evlilikte en yaygın sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Güven eksikliği
 • İletişim eksikliği
 • Kıskançlık veya rekabet
 • Finansal konular
 • Ebeveynlik sorunları
 • Kişiler arası görüş ayrılıkları
 • Aldatmak
 • Beklentilerin gerçeklikten uzak olması veya beklentilerin çok yüksek olması
 • Monoton yaşam

Uzun süreli birlikteliğin en önemli sırrı: Güven nasıl oluşturulur?

Güven birlikteliğinizin en önemli yapıtaşlarından biridir ama aynı zamanda en kırılgan parçasıdır. Hele güven bir kez kaybedildiğinde onu geri kazanmak oldukça zordur. Evliliğinizde eğer güveni korumak istiyorsanız;

 • Eşinize verdiğiniz sözü/sözleri mutlaka yerine getirmelisiniz. Sakın verdiğiniz sözü “aman çok da önemli değil” diye geçiştirmeyin.
 • Eşiniz size ihtiyaç duyduğunda her şart altında yanında olmaya çalışmalısınız. İyi günde olduğu kadar kötü günde de eşinize mutlaka yanında olacağınızı hissettirmeniz ve göstermeniz gerekiyor.
 • Dürüst bir şekilde ve açıkça kendinizi ifade etmelisiniz.
 • Eşinize sadık olmalı ve her zaman size güvenebileceğini hissettirmelisiniz.
 • Sadece siz devamlı konuşan taraf olmayın. Eşinize karşı sabırlı bir dinleyici olun.

 

 

Evlilikte en önemli 3 şey nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin