Karanfilin Faydaları

Karanfilin Faydaları
Karanfilin Faydaları
service

Daha çok kuru karanfilin ağız kokusunu gidermek için kullanılması, aslında karanfilin faydalarını göz ardı etmektedir. Saç ve cilt sağlığı için farklı şekillerde kullanılan karanfilin faydaları arasında, genel sağlık üzerindeki etkileri de bulunmaktadır.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin hem sağlık hem de sosyal anlamda birçok faydası bulunuyor. Bu faydalardan bazıları şunlardır;

Kan Dolaşımını Düzenler

Düzenli bir kan dolaşımı için karanfil tüketilmesi tavsiye edilir. Kuru karanfillerin çay olarak demlenip tüketilebilecekleri gibi, taze karanfilin de yine bu şekilde tüketilmesi mümkündür. Yorgunluğun atılması, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması ve kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olması gibi önemli etkileri nedeni ile düzenli olarak karanfil çayı tüketebilirsiniz.

Ağız Kokusunu Giderir

Özellikle kuru karanfilin pratik bir şekilde yanımızda taşınabilir olması, ağız kokularının giderilmesinde geçici de olsa bir çözüm sunmaktadır. Yanınızda taşıyacağınız birkaç tane karanfili, ağız kokusu hissettiğinizde ağzınızın içerisinde bir süre bekletmeniz, yoğun kokunun bastırılması için oldukça faydalıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kanada’da yapılan klinik çalışmalara göre, karanfilin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri görülmüştür. Bağışıklık sistemini baskılayıcı etkenlerin ortadan kalkmasına yardımcı olan karanfil çayının, bağışıklığı güçlendirici yönleri görülmüştür. Bu yüzden uzmanlar soğuk havalarda karanfil tüketimini tavsiye ediyorlar.

Kemikleri Güçlendirir

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülebilecek kemik erimesi başta olmak üzere, birçok kemik rahatsızlığının önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iltihap önleyici özelliği bulunan karanfilin, eklem ve kas ağrıları üzerinde etkili olduğu da bilinmektedir.

Sindirimi Kolaylaştırır

Vücuda alınan enzimlerin daha hızlı emilmesi ve vücuttaki enzimlerinde salgılanması için önemli faydaları bulunan karanfilin, sindirim sistemine yardımcı etkileri bulunmaktadır. Özellikle düzenli olarak tüketilmesi halinde, sindirim sisteminin güçlenmesine ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Karaciğere Faydalıdır

Toksinlerin vücuttan atılması gibi önemli faydaları olduğu için, başta karaciğer yağlanması olmak üzere kronik karaciğer rahatsızlıkları için de faydaları bulunmaktadır.

Saçlara Canlılık ve Parlaklık Verir

Kavrulmuş karanfilin toz haline getirildikten sonra su ile macun kıvamına getirilip saçlara uygulanması halinde, saçların daha canlı ve parlak görülmesi mümkündür. Diğer taraftan karanfil yağı da saçlar üzerinde önemli faydalar sağlamaktadır. Bu sebeple uzmanlar düzenli olarak saçlara karanfil yağı uygulanmasını tavsiye etmektedirler. Karanfil yağının kepek oluşumunu önlemeyi de yardımcı olması, saç sağlığı bakımından kullanılmasına neden olmaktadır.

Karanfilin Cilde Faydaları

Tıpkı saça faydaları gibi, karanfilin cilde faydaları da oldukça fazladır. Cildin nem dengesini koruyan karanfil, parlaklık ve canlılık konusunda cilt için en ideal bitkilerden biridir. Cildinize uygulayacağınız karanfil yağının, cildi nemlendirici etkisi de bulunmaktadır. Diğer taraftan toz haline getirdiğiniz karanfili bal ve limon ile karıştırıp düzenli olarak cilt maskesi şeklinde uyguladığınızda, kırışıklık ve cilt lekelerine karşı faydalarının olduğunu görebilirsiniz.

 

Karanfilin Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin