Market Alışverişlerinde Nasıl Tasarruf Edilir? 

Ev ekonomisine katkı sağlayan şeylerden biri de tasarruf etmektir. Peki, market alışverişlerinde nasıl tasarruf edilir? cevabı yazımızda.

Market Alışverişlerinde Nasıl Tasarruf Edilir? 
Market Alışverişlerinde Nasıl Tasarruf Edilir? 
service

Alışveriş yaparken tasarruf etmek zor gibi görünse de alışkanlık haline geldikçe pratik hale geliyor. Market alışverişlerinde yapacağınız uygun fiyatlı harcamalar sayesinde hem bütçe hem de zaman kazanacaksınız. Özellik ile kış aylarında belirli konularda tasarruf etmek istemeniz normaldir çünkü yakıt maliyetleri masraflarınızı artıracaktır. Bu çağda tasarruf edebilir, sağlıklı yiyecekler yiyebilir ve israf edilen ürün miktarını azaltarak aile bütçesine katkıda bulunabilirsiniz. Peki, market alışverişlerinde nasıl tasarruf edilir?  

Market Alışverişi için Tasarruf Önerileri

Market Alışverişlerinde Nasıl Tasarruf Edilir? 
Market Alışverişlerinde Nasıl Tasarruf Edilir?

Bütçenizi Belirleyin 

Süpermarkete gittiğinizde ne kadar harcayacağınızı belirleyin. Bu bütçe belirleme olayı cüzdanınızın zarar görmesini önleyecektir. Bu tahmin sayesinde, bir hafta boyunca kilerinizi kapatmanın ne kadara mal olacağını bileceksiniz ve ona göre alışveriş yapacaksınız. 

Alışveriş Listesi Hazırlayın 

Markete gitmeden önce alışveriş listesi hazırlamak hem satın alacağınız ürünleri unutmamanızı sağlayacaktır hem de gördüğünüz her ürünü alma dürtünüzü bastıracaktır. 

Karnınız Açken Market Alışverişine Çıkmayın 

Tok karın ile yapacağınız yiyecek alışverişi yaparsanız beklenmedik istekler nedeni ile aşırı harcamalar yapmazsınız. Yemekten önce gittiğinizde, açlığınızı gidermek için dürtüsel olarak ürünler satın alma eğiliminde bulunursunuz. Bu durumda gereğinden fazla alışveriş yapmanıza neden olur. Buna ek olarak uzmanlar bir süre oruç tuttuktan sonra alışveriş yapmanın gereğinden fazla alım yapmasına neden olduğunu söylerler. 

Haftalık Olarak Yemek Planı Hazırlayın 

Marketlerde alışveriş yaparken en büyük sorunlardan biri “bunu da alayım evde bulunsun” zihniyetine sahip olmamızdır. Bu düşünce ile aslında ihtiyacımız olmayan birçok şeyi satın alırız. Alışveriş öncesinde haftalık olarak yemek planı hazırlamak, alışveriş yaparken gereksiz şeyler almamamıza yardımcı olur. Kendinize haftalık yemek planı yapıp buna göre alışveriş yaparsanız tasarruf edebilirsiniz. Bu sayede israfın önüne geçmiş olursunuz. 

Yemeklerinizde Temel Malzemelerden Yararlanın 

Farklı tatları sevebilirsiniz ama özel ürünlere odaklanmak yerine temel malzemeleri kullanmak mümkün üstelik çok daha uygun fiyatlı. Bu, bütçenize bağlı kalmanızı kolaylaştırır. Hazır soslar satın almak yerine kendiniz sos hazırlayabileceği malzemeler satın alın ve bu malzemeleri farklı yemeklerde kullanın. Bu nedenle tek bir ürün yerine birden fazla ürün satın alabilir ve daha geniş alanlarda kullanabilirsiniz. 

Çocuklar ile Alışverişe Çıkmayın 

Çocukları alışveriş için süpermarkete götürmemeye çalışın. Piyasadaki oyuncaklar, atıştırmalıklar ve daha birçok ürün onların ilgisini çekecektir. Bu durumda sizi, çocuğunuzun istediği şeyi alma mecburiyetinde bırakacaktır. 

Küçük Alışveriş Sepeti Kullanın 

Marketteki büyük alışveriş sepeti yerine daha küçük bir alışveriş sepeti seçin. Büyük bir sepet kullanmak gereksiz ürünleri almanızı sağlayacaktır çünkü ne kadar alışveriş yaparsanız yapın asla dolu olmayacaktır. 

Market Alışverişlerinde Nasıl Tasarruf Edilir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin