Elektrik Tasarrufu İçin Önemli Tavsiyeler  

Hem dünyamızı hem de aile ekonomimizi korumak adına elektrik tasarrufu için önemli tavsiyeler yazımızda yer alıyor.

Elektrik Tasarrufu İçin Önemli Tavsiyeler  
Elektrik Tasarrufu İçin Önemli Tavsiyeler  
service

Dünya nüfusunun artması ile birlikte tüketimde artıyor ve doğal kaynaklar kendini yenlime de zorlanıyor. Hal böyle olunca da doğanın sürdürülebilirlik özelliği zarar görüyor. Doğanın kendini yenileyebilmesine yardım etmek, sadece tüketmeye değil üretmeye de önem vermek, daha temiz, güzel ve yaşanabilir bir dünya da yaşamak ve bizden sonraki nesillere bunu aktarmak insan olarak en temek görevimizdir. Evimizde yapacağımız birkaç küçük değişiklik bile dünyaya pek çok katkı sağlıyor. Üstelik çevremiz için yaptığımız bu birkaç küçük değişiklik bütçemize de bir hayli katkı sağlamaktadır. Özellikle evlerde daha fazla zaman geçirmeye alıştığımız salgın günlerinde su, elektrik gibi kaynakları daha fazla kullanır olduk. Peki bu tüketimin önüne geçmek mümkün mü? Yazımız da sizlere hem bütçenizi hem de dünyamızı koruyabilmeniz için elektrik tasarrufu için önemli tavsiyeler de bulunacağız. 

Elektrik Tasarrufu için Yapılabilecekler

Elektrik Tasarrufu İçin Önemli Tavsiyeler  
Elektrik Tasarrufu İçin Önemli Tavsiyeler

İhtiyacınız Olmayan Işıkları Kapatın 

Elektrik tasarrufu için en basit fakat en etkili yöntem ihtiyaç dışı ışıkların kapatılmasıdır. Tasarruf konusunda her şey ihtiyaç ile doğru orantılı olarak ilerler. Dışarda yanan ihtiyacınız olmayan bir ışığı kapatmak elektrik tasarrufu sağlarken, diş fırçalarken ihtiyacınız olmayan suyun açık kalmasını engellemek ise su tasarrufu sağlar. Bu basit düşünce ile hem doğaya hem de kendinize büyük iyilik yapabilirsiniz. 

Ampul Seçimi Önemli 

Aydınlatma konusunda önemli konulardan biri de ampul seçiminin iyi yapılmasıdır. Normal ampullere göre 3 kat daha az elektrik tüketen, çevre dostu ampulleri tercih etmek elektrik tasarrufu sağlamak için etkili adımlardan biridir. 

Enerji Tasarrufu Yapan Beyaz Eşyalar Tercih Edilmeli 

Evde sıklıkla kullandığımız ve hemen hemen sürekli prize takılı olan ürünler arasında beyaz eşyalar bulunmaktadır. Bundan dolayı beyaz eşya seçimi yaparken tercihiniz A sınıfı bir üründen yana olmalıdır. Böylelikle daha az elektrik harcayarak tasarruf yapmanız mümkün olacaktır. 

Buzdolabına Koyduğunuz Sıvı Yiyeceklerin Üzerini Kapatmalısınız 

Buzdolabınıza ağzı açık olarak koyduğunuz ürünler daha fazla enerji harcanmasına sebebiyet verecektir. Sıvı yiyeceklerinizi ağzı açık bir şekilde dolaba koyarsanız hem tüketim ömrünü arttırabilir hem de daha az enerji kullanılmasını sağlayabilirsiniz. 

Buzdolabı ve Duvar Mesafesi İyi Ayarlanmalı 

Buzdolabının duvar olan ile konumu enerji tasarrufu sağlamanız açısından mühimdir. Buzdolabının arka kısmı ile duvar arasında en az 10 Cm aralık bulunmalıdır. Böylelikle daha az ısınan buzdolabı ile daha az enerji harcanacaktır. 

Kullanılmayan Elektronik Cihazlar Prizden Çekilmeli 

Kullanılmayan elektronik cihazları kapatsanız bile prizden çıkartmalısınız. Çünkü kapalı olan fakat prize takılı elektronik eşyalar enerji tüketmeye devam etmektedir. İşiniz bittikten sonra fişlerini çekmek elektrik tasarrufu konusunda oldukça etkili.
 

Fırın ve Buzdolabı Birbirinden Uzak Olmalı 

Buzdolabı bulunduğu ortama göre enerji harcar. Ocak ve fırın yanı gibi sıcak yerlerde fazla enerji harcayan buzdolapları daha serin yerlerde az enerji harcar. Bu nedenle fırın ve buzdolabı arasında bir mesafe olmalıdır. 

Elektrik Tasarrufu İçin Önemli Tavsiyeler  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin