Stok Fotoğrafçılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Stok fotoğrafçılık en basit tabiri ile yaşanılan anı, mesajı, durumu ve fikri anlatan hazır görseller demektir. 1920’li yıllarda hayatımıza giren stok fotoğrafçılık, çağımızda oldukça ilgi gören bir sektör haline gelmiştir. Bu sektör özellikle, 2001 senesinde Google’ın fotoğraf arama özelliğini devreye sokması ile internet ortamında tanınmıştır ve zamanla birçok stok fotoğraf ajansları kurulmuştur.

Stok Fotoğrafçılık Nedir? Nasıl Yapılır?
Stok Fotoğrafçılık Nedir? Nasıl Yapılır?
service

Stok fotoğrafçılık, internet ortamlarında en sık karşılaşılan tabirlerden bir tanesidir. İçinde fotoğraf kelimesi geçtiği için, fotoğrafla ilgilenen insanların anında ilgisini çekmektedir. Bu yazımızda sizlere stok fotoğrafçılık nedir? Stok fotoğrafçılık nasıl yapılır? Stok fotoğrafçılıktan nasıl para kazanılır? konularını anlatacağız.

Stok Fotoğrafçılık Ne Demektir?

1920’li yıllarda hayatımıza giren stok fotoğrafçılık, çağımızda oldukça ilgi gören bir sektör haline gelmiştir. Bu sektör özellikle, 2001 senesinde Google’ın fotoğraf arama özelliğini devreye sokması ile internet ortamında tanınmıştır ve zamanla birçok stok fotoğraf ajansları kurulmuştur. Bu durum stok fotoğraflardan para kazanma düşüncesini doğurmuştur ve fotoğrafla ilgilenen insanlar için fotoğraflarını satarak para kazanabilecekleri bir işkolu yaratmıştır.

Stok Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır?

Stok fotoğrafçılık nedir? sorusunu yanıtladık şimdide nasıl yapıldığından bahsedelim. Stok fotoğrafçılık için, ekipmanların kaliteli olması önemli bir konudur. Kalitesi iyi olan yüksek çözünürlüklü telefonlarla da bu iş yapılabilir. Lakin profesyonel olmak için bir fotoğraf makinesine ihtiyaç vardır. Fotoğraf makinesi ne kadar kaliteli olursa, fotoğraflarda o kadar kaliteli olacaktır.

Fotoğraf makinesinin yetersiz olması, çekim vakitlerinde kişiyi kaygıya sürükleyebilir ve zamanla bu konudan uzaklaşabilir. Bazı insanlar güzel fotoğraf çekmenin arkasındaki sırrın iyi bir fotoğraf makinesinden geçtiğini düşünmektedir. Ancak fotoğrafı çeken makine değildir. Fotoğrafı sizin çektiğinizi unutmayın. Elinizde yeterli derecede kaliteli bir fotoğraf makinesi varsa gerisinin sizin düşüncelerinize ve hayal gücünüze kaldığını aklınızdan çıkarmayın. Bu konuda teknik yeteneklerinizi ve gözlerinizi geliştirerek iyi başarılar yakalayabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanılır?

Stok fotoğraf alanında para kazanmak insanlara cazip gelmektedir. Lakin bu durum sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Eskiden sektörün getirisi günümüze göre daha fazlaydı. Ancak akıllı telefonlarla beraber her insan belli bir düzeyde fotoğraf çekebilmektedir. Bu durum da profesyonelliğin etkisini azaltmıştır.

Bunun için üye olacağınız sitenin üyelik şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Daha sonra çekmiş olduğunuz fotoğrafları belirli olan kalitede ve koşullarda siteye yüklemelisiniz. Yüklediğiniz fotoğraflara insanların daha kolay ulaşabilmesi adına anahtar kelime girmelisiniz. En son aşama ise yüklediğiniz fotoğrafın onaylanmasından sonra satışını beklemektir.

Stok Fotoğrafçılık Nedir? Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin