Bulmaca Çözmenin Faydaları Nelerdir? 

Gerek beyin ve hafıza için faydaları gerekse psikolojik olarak olumlu etkileriyle bilinen en güzel aktivitelerden biri olan bulmaca çözmenin faydaları nelerdir?

Bulmaca Çözmenin Faydaları Nelerdir? 
Bulmaca Çözmenin Faydaları Nelerdir? 
service

Araştırmalar gösteriyor ki, bulmaca çözmek sağlığı iyi yönde etkileyen oldukça faydalı bir beyin jimnastiğidir. Sıkça bulmaca çöze insanlar karşılaştıkları olaylar karşısında daha hızlı ve çözüm odaklı düşünerek hareket etmektedirler.  

Eskiden gazetelerin bulmaca eklerinde yayınlanan bu güzel aktiviteye şimdi kitap şeklinde ulaşmak mümkündür. Araştırmalar, bulmacaların geçirilen zamana anlam kattığını, fiziksel ve zihinsel huzur içinde oldukça faydalı olduğunu tespit etmiştir. Ruh halinizi yükseltmek, stresini azaltmak ve bunamanın önüne geçmek için oldukça eğlenceli bir yol olan bulmaca çözmenin faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim. 

Bulmaca Çözmenin Faydaları 

Bulmaca Çözmenin Faydaları Nelerdir? 
Bulmaca Çözmenin Faydaları Nelerdir?

Duyguların gelişmesinde önemli rol oynar. Bulmaca çözen kişiler bütünlük duygusu hissederek tatminlik hissi yaşayarak haz duyarlar. Dopamin salgılamaya yardımcı olarak mutluluk ve neşe oluşturur. 

Alzhemir Önleyici Etkisi Vardır 

Bulmaca çözmek nörolojik bozuklukları engelleyerek, Alzheimer ve Demans gibi hastalıkların oluşmasını engeller. 

Stresi Azaltır 

Bulmaca çözmek beyni harekete geçirdiği için alışveriş yapmak, televizyon izlemek gibi kişiyi stresten uzaklaştırır. Rahatlatıcı etkisi sayesinde kaygıdan ve sıkıntıdan uzaklaşmak mümkündür. 

Sosyalleşmek için Güzel Bir Alternatiftir 

Toplu şekilde çözülen bulmaca saatleri ile yardımlaşarak bulmaca çözmek sosyal hayatta ilişkileri güçlendirmektedir.  

Dil Becerisini Geliştirir 

Bir araştırmada 2 farklı gruptan bir grup 4 hafta boyunca sürekli olarak bulmaca çözmüş, diğer grup ise bu süre boyunca bulmaca çözmemiştir. 4 haftanın sonunda bulmaca çözen gruptaki deneklerin dil becerilerinin belirgin bir şekilde geliştiği gözlemlenirken, kelimeleri birleştirme yeteneklerinde artış tespit edilmiştir.  

Hafıza Üzerinde Etkilidir 

Bulmaca çözme kelime haznemize yeni kelimeler kazandırmaktadır. Başka bulmacalarda karşımıza çıkan bu yeni kelimeleri hatırlayarak bulmacaları çözeriz. Dolayısıyla bulmaca için hatırlama ve hafıza yeteneğini harekete geçirdiğini söylemek mümkündür.  

Yeni Kelimeler Öğrenilerek Konuşma Dili Zenginleşir 

Her bulmaca sayesinde öğrenilen bir iki kelime bile kelime dağarcığımızın gelişmesinde etkilidir. Günlük yaşantımızda bu kelimeleri kullanarak kendimizi daha doğru ve etkili şekilde ifade edebilmemiz kolaylaşır. 

Analitik Düşünmeye Katkı Sağlar 

Bulmaca çözen kişiler daha analitik düşünmeye başlarlar. Bulmaca çözümleri yaparak sosyal yaşantıda karşılaşılan sorunlara pratik çözüm üretme yetisi geliştirilir. 

Beyin Fonksiyonlarının Gelişmesinde Rol Oynar 

Düzenli olarak bulmaca çözmek kişinin beyin fonksiyonlarını geliştirerek daha etkili çalışmasını sağlar. 

Genel Kültür Arttırır 

Çözülen bulmacaların yeni kelimeler öğrettiğinden bahsetmiştik, bu yeni kelimeler ve anlamı bilinmeyen kelimelerin öğrenilmesi ile genel kültür seviyesinde artış meydana gelecektir.
 

Bulmaca Çözmenin Faydaları Nelerdir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin