Vetiver Yağı (Güve Otu Yağı) Ne İşe Yarar? 

Güve otu yağı olarak da bilinen vetiver yağı, vetiveria zizanioides (Linn) Nash'in aromatik kökünden elde edilir. Vetiver yağı (güve otu yağı) ne işe yarar?

Vetiver Yağı (Güve Otu Yağı) Ne İşe Yarar? 
Vetiver Yağı (Güve Otu Yağı) Ne İşe Yarar? 
service

Güve otu yağı olarak da bilinen vetiver yağı, vetiveria zizanioides (Linn) Nash’in aromatik kökünden elde edilir. Vetiver esansiyel yağı, dünyevi, şehvetli ve derinden sakinleştirici kokusu nedeniyle “huzur yağı” ve “toprak kokusu” olarak da bilinir. Vetiver yağı, Uzak Doğu ve Afrika’da binlerce yıldır kullanılan geleneksel bir ilaçtır. Ülkemizde kullanım alanı çok yaygın olmamakla birlikte aslında oldukça şifalı bir bitkidir. Yazımız da vetiver yağı (güve otu yağı) ne işe yarar? Detaylı bir şekilde anlattık. 

Vetiver Yağı Nedir? 

Vetiver esansiyel yağı aromaterapide kullanılır ve genellikle kaygı, endişe, huzursuzluk, uykusuzluk, yorgunluk, depresyon ve konsantrasyon eksikliği veya hafıza sorunları için faydalıdır. Vetiver esansiyel yağı genellikle cildi sıkılaştırabilen ve çevresel stres faktörlerinin ciddi etkisinden cildi koruyabilen, yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olan güzellik veya topikal uygulama için kullanılan bir esansiyel yağdır. 

Antik çağlardan beri, hemen hemen tüm vetiver bitkileri, parfüm, sabun ve kozmetik yapmak da dahil olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Vetiver, yiyecek ve içeceklerde kullanılır, serinletici içecekler ve şerbet aromaları haline getirilebilir. Tropik ülkelerde, vetiver kökü geleneksel olarak elektriğin gelişinden önce klima olarak kullanılan ev yapımı evaporatif soğutucuların yapımında kullanılırdı. 

Vetiver Yağının Mucizevi Faydaları 

Vetiver Yağı (Güve Otu Yağı) Ne İşe Yarar? 
Vetiver Yağı (Güve Otu Yağı) Ne İşe Yarar?
 • Masaj esnasında kullanılan vetiver esansiyel yağı, kan dolaşımını hızlandırabilir, metabolizmayı ve sindirimi hızlandırabilir, kas ağrılarını giderebilir ve eklem ağrılarını dindirebilir. 
 • Tıbbi alanda kullanılan vetiver yağı, çeşitli iltihaplanma türlerini iyileştirebilen ve arındırabilen doğal bir antioksidan görevi görür. Besleyici özellikleri bağışıklığı güçlendirebilir ve koruyabilir, böylece yenileyici bir etki gösterebilir. Antiseptik özellikleri, zararlı bakterilerin büyümesini engelleyebilir ve kaldırabilir. 
 • Özellikle Güney Asya’da; dehidrasyon, ateş ve diğer çevresel hastalıkların etkilerine çare olarak kullanılır. 
 • Afrodizyak etkileri ile bilinen vetiver yağı, beynin libido ile ilişkili bölgelerini uyarır ve cinsel isteği artırır ve iktidarsızlığın önüne geçmek için kullanılır. 
 • Sakinleştirici özelliği sayesinde kişinin rahatlıkla uykuya dalmasını sağlar. Yastığınıza birkaç damla vetiver yağı damlatırsanız uykuya dalarken zorlanmazsınız. 
 • Vetiver bir sikatrisant olarak kullanılır ve yara izlerinin iyileşmesini hızlandırabilir. Cilt gelişimini ve sağlığını destekler. Çatlaklar, yara izleri, yanıklar ve diğer cilt sorunları için çok faydalıdır. 
 • Vetiver yağının aslında Staphylococcus aureus’un (staph enfeksiyonu) büyümesini önlediği gösterilmiştir. Vetiver, enfeksiyonu önlemek ve yaralı dokuların iyileşmesini desteklemek için kullanılır. 
 • 2001 yılında yapılan bir araştırma, yağın aromasının, dikkat eksikliği bozukluğu ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların performansını %100 artırdığını bulmuştur. Sonuç, lavantanın %53 performans artışından ve sedir ağacının %83 performans artışından çok daha güçlüdür. Bundan dolayı odaklanma sorunu için harika bir bitkisel çözümdür. 
 • Sakinleştirici özelliğinden dolayı anksiyeteyi rahatlatır. 
 • Akne oluşumlarını tedavi etmek ve kızarıklıkları ve kabarcıkları önlemek için vetiver yağının yatıştırıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz. 
 • Kepek genellikle kafa derisinin aşırı kuruluğu, havadaki nem ve sonunda kaşıntı ve dökülmeye yol açan hijyenik olmayan koşullardan kaynaklanır. Aromatik yağ, saç köklerine derinlemesine nüfuz edebilen, saç derisini nemlendiren, kuruluğu gideren ve kaşıntıyı önleyen yüksek özgül ağırlığa ve güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. 

Vetiver Yağının Kullanımı 

Vetiver yağı artık daha popüler hale geliyor. Bu nedenle giderek daha fazla yerde satılmaya başlandı. Tüm bitkisel yağlarda olduğu gibi vetiver yağı alırken de saf olmasına dikkat etmelisiniz. Yağ esas olarak haricen kullanılır ve cilde masaj yapılarak uygulanmalı ve bir uzman kontrolünde kullanılmalıdır. Aksi takdirde ciddi yan etkiler meydana gelebilir. 

Vetiver Yağı (Güve Otu Yağı) Ne İşe Yarar? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin