Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler
Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler
service

Sağlık bir insanın sahip olduğu en büyük zenginliktir. Sağlıklı yaşam için öneriler listemizde, yaşam boyu sağlıklı kalmak ve bunu sürdürmek için dikkat edilmesi gereken bazı uyarılar bulunmaktadır.

İnsanlar genellikle herhangi bir hastalığı bulunmuyorsa sağlıklı olduğunu söylerler. Ancak sağlık sadece fiziki bir hastalığa bağlı olarak kabul edilebilecek bir durum değildir. Ruhsal, psikolojik, zihinsel ve sosyal sağlığın da yerinde olması, bir kişinin sağlıklı kabul edilebilmesi için gereklidir. Yani gerçek sağlık, zihinsel ve ruhsal sağlıkla birlikte tüm bunların ele alınması ile mümkündür.

Ruhsal sağlık denildiğinde akla gelen depresyon, aşırı stres veya ruhsal bozukluklar şeklinde düşünülmemelidir. Ruhsal sağlığın tam olması kişinin akıllı bir yaşam biçimini benimseyerek, zihnin iyi en iyi şekilde kullanabilmesinden geçmektedir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Öneriler Nelerdir?

Hem fiziki hem de manevi sağlığa sahip olmak için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz.

Uyku Düzeni ve Kalitesi

Yeterli miktarda uyumak sağlıklı bir yaşamın en temel parçasıdır. İnsanın hayat döngüsünün vazgeçilmez bir parçası olan uyku hem düzenli hem de kaliteli olmak durumundadır.

Kişi ne kadar sağlıklı olursa olsun uyku düzeni ve kalitesine sahip olmadan gerçek manada sağlıklı olmaktan bahsetmek mümkün değildir. Uzmanlar günlük en az 7 saat gece uykusu olması gerektiğini belirtiyorlar.

Diğer yandan gece sıklıkla uyanmamak için uyku kalitesini arttıran faktörlere de dikkat etmek gerekiyor. Örneğin yatmadan kısa bir süre önce bir şeyler yemek, uyku kalitesini düşürdüğü gibi metabolizmayı daha olumsuz etkiler. Tüm organlar gece uyku esnasında dinlenme moduna geçer. Sizin yatmadan kısa bir süre önce bir şeyler atıştırmanız, organların yani metabolizmanın düzensiz bir şekilde çalışmaya devam etmesi anlamına gelir.

Erken Uyanmak

Erken yatıp erken uyanmak, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez rutinleri arasında olmalıdır. Bu düzeni oluşturmanız, vücudun daha dinç ve enerjik olmasına yardımcı olur. Gün doğduktan sonra uyanmak, güneş ışınlarının zihinsel olarak sağladığı psikolojik baskılara maruz kalmak anlamına gelir. Zaten dünyanın genel düzenine baktığımızda, bunun artık bir rutin haline geldiğini rahatlıkla görebiliriz.

Uyanır Uyanmaz Ilık Su İçin

Uyandıktan birkaç dakika sonra ılık su içmeniz, vücuttan toksinlerin atılması için önemli derecede fayda sağlamaktadır. Sindirim sistemi sorunlarını iyileştirmek ve daha sağlıklı hale getirmek için, uyandığınızda bir bardak ılık su içmeniz tavsiye edilir.

Özellikle suyun içerisine bir kaç damla limon sıkmanız, bu faydayı daha fazla hissetmenizi sağlayacaktır.

Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durun

Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı olumsuz etkileyen alışkanlıklardan mutlaka uzak durmak gerekir. Bu alışkanlıklara sahip olan kişilerin ne kadar sağlıklı beslenirlerse beslensinler, sağlıklı bir yaşamdan bahsetmesi mümkün değildir.

Düzenli Egzersizler

Sağlıklı yaşamak ve uzun ömürlü olmak istiyorsanız, yaşam boyu düzenli olarak egzersiz yapmanız şarttır. Hareketsiz bir yaşam biçimine sahip olan kişilerde özellikle ileri yaş hastalıkları ciddi oranda görülmektedir.

Düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde özellikle hayati tehlikesi bulunan kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, önemli kronik hastalıklar daha az görülmektedir. O yüzden mümkün olduğu kadar düzenli şekilde egzersiz yapmaya özen göstermeniz, ruh ve beden sağlığınız için büyük önem taşımaktadır.

Güneşlenin

Güneş ışınlarının sağlık açısından zararlı olduğu bilinir. Ancak bu düşünce tamamen doğru değildir. Çünkü vücudunun en önemli ihtiyaçlarından biri olan d vitamini, güneş ışınlarının cilt ile etkileşimi sonrası kaliteli biçimde elde edilir.

D vitaminini her ne kadar besinlerden sağlamak kısmen mümkün olsa da, istenilen kalitede ve miktarda d vitamini ihtiyacını besinlerden almak zordur. Bu yüzden günlük birkaç kez kısa süreliğine de olsa güneş ışınlarına maruz kalmak, vücudun ihtiyacı olan d vitamini alması için önemlidir.

Beslenme Alışkanlıkları

Sağlığın en önemli unsurlarından biri, doğru ve dengeli beslenmektir. Yüksek kalorili gıdalardan uzak dururken, vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin doğru bir şekilde alınması gerekir.

Karbonhidratlar, proteinler, mineral ve vitaminler sağlıklı kaynaklardan yeteri kadar alınmalıdır.

Zihninizi Geliştirin

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bir bireyin sağlıklı olması, sadece beden sağlığından ibaret değildir. Tam manası ile sağlıklı olmak için, zihin sağlığınızın üzerinde durmanız gerekir. Zihninizi geliştirmek için bulmaca çözebilir veya zorluk derecesi olan oyunlar oynayabilirsiniz. Bunu yapmanız özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek ruhsal ve zihinsel sağlık problemlerinin engellenmesi için önemlidir.

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin