İşçi Puantajı Nedir?

İşçi Puantajı nedir?
İşçi Puantajı nedir?
service

İşçi puantajı, çeşitli firmalara personelin çalışma sürelerinin sağlıklı bir şekilde kayıt altına alınmasını sağlayan zaman ve avans cetveli olarak bilinir. Personelin çalışmasını kayıt altına alarak bir arada raporlayabilmek için kullanılan deftere dayalı veya elektronik sistem üzerine kurulu faydalı bir sistemdir.

İşçi Puantajı Nedir?

Çalışanların mesai saatlerinin eksiksiz olarak tutulması için hazırlanmış çizelgedir diyerek, işçi puantajı nedir? Sorusuna cevap verebiliriz. Geçmişte daha çok küçük bir defter niteliğinde kullanılan işçi puantajı cetveli, günümüzde bilgisayar ortamında da Excel formatında kullanılmaktadır.

Geçmiş kullanımına uygun olarak personel puantaj cetvelinin cetveli günümüzde de halen kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle inşaat sektöründe kâğıt formunda kullanılan cetvel, firma yapısında bulunan büyük işletmelerde ise excel veya otomatik veri kaydı formatında kullanılmaktadır.

Çalışma ortamlarında verimli bir şekilde kullanılan personel puantaj cetveli, çalışanların hangi saatte işe başlayıp hangi saatte bıraktıklarını, ne kadar avans aldıklarını ya da diğer iş detaylarını bir arada göstermek için kullanılır.

Fabrika ortamlarında daha çok parmak izi okuma, yüz tanıma ya da elektronik kart sistemleri üzerinden puantaj cetvelleri otomatik olarak tutulmaktadır.

Küçük işletmeler veya taşeron firmalar tarafından ortam amirlerinin de imzası ile tutulabilen işçi puantaj cetveli farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Örneğin taşeron firmalarda çalışma amirlerinin her gün düzenli olarak not aldıktan sonra imzalayarak tekrar çalışana vermeleri suretiyle kullanılabilen kâğıt formları içerebilir.

Benzer şekilde çalışana herhangi bir puantaj cetveli verilmeden de doğrudan amirin bilgileri girip imzaladıktan sonra saklaması suretiyle de kullanılabilmektedir.

İşçi Puantaj Cetveli Nasıl Hazırlanır?

Puantaj personel cetvelinin hazırlanışı firmanın ve amirlerinin tercihine göre farklı şekillerde olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi excel ya da kâğıt formatında kullanılabilir. Personel sayısının az olması durumunda daha çok personel puantaj defteri şeklinde kullanımlar ön plana çıkmaktadır.

Puantaj cetvelinin aylık, günlük veya haftalık periyotlarda hazırlanması mümkün olsa da kayıtlar genellikle günlük olarak yapılmaktadır.

Çalıştırılan işçinin günlük giriş ve çıkış saatlerinin yanı sıra, çeşitli günlerde almış oldukları avans gibi ödemeler de günübirlik olarak puantaj cetveline işlenir.

Teknoloji kullanımının yaygınlaşması ile birlikte puantaj cetvelleri artık dijital ortamda daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Excel tablosu oluşturularak daha verimli işçi puantajı oluşturulması söz konusu olurken, hesaplamalar da excel üzerinden daha verimli bir şekilde yapılabilmektedir.

Excel formatındaki personel puantaj cetveli, otomatik hesaplamalar yapması sebebiyle ay sonunda hesabın daha net görülmesine imkan tanımaktadır.

İşçi sayısının fazla olduğu büyük ölçekli kurumsal firmalarda excel formatından da ziyade çeşitli elektronik sistemler kullanılmaktadır.

Büyük fabrikaların girişlerinde bulunan parmak izi okuyucular, elektronik kart sistemleri veya yüz tanıma sistemleri, personelin kendisini tanıtması ile birlikte sisteme giriş çıkış saatlerinin otomatik olarak kaydedilmesini sağlar. Dolayısıyla elektronik puantaj sistemlerinde elle kayıt söz konusu değildir.

Sonuç olarak elektronik işçi puantajı daha verimli ve sağlıklı sonuçlar vermektedir. Personelin giriş çıkış saatlerinde elektronik sistemleri doğrudan kendilerinin kullanması sebebiyle, puantaj sisteminde hata olma olasılığı yoktur.

 

İşçi Puantajı Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin