Terminal Filminin Konusu Nedir?

Terminal filmi romantik komedi ve dram türündedir. 1 Eylül 2004 Venedik Film Festivali'nin açılışı bu filmle yapılmıştır. Fakat filmi izleyince göreceğiniz gibi romantik komediden ziyade trajikomedi türünde olduğunu söylemek daha doğru olacaktır.

Terminal Filminin Konusu Nedir?
Terminal Filminin Konusu Nedir?
service

Terminal filmi romantik komedi ve dram türündedir. 1 Eylül 2004 Venedik Film Festivali’nin açılışı bu filmle yapılmıştır. Fakat filmi izleyince göreceğiniz gibi romantik komediden ziyade trajikomedi türünde olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Yönetmen koltuğunda Jurassic Park ve Sıkıysa Yakala filmlerini de yöneten Steven Spielberg oturmaktadır. Gelelim Terminal filminin konusu nedir sorusuna…

The Terminal Filminin Konusu

Başrolünde Tom Hanks vardır Viktor Navorsky adlı bir karakteri canlandırmaktadır. Viktor Narvosky, filmde hayali bir ülke olarak tasarlanan Krakozya’dan New York’a bir hayali için gelir fakat New York havaalanına indiğinde ülkesinde bir askeri devrim gerçekleşir. Darbeden dolayı pasaportu ve vizesi geçersiz duruma gelir ve Amerika’ya giriş yapamaz. Ve yine darbeden dolayı ülkesine uçuşlar iptal edildiğinden geri de dönemez. Yani New York’un JFK Uluslararası havaalanında mahsur kalmıştır. Havaalanı müdürü ve görevlileri Viktor Narvoski’ye durumu anlatmaya çalışırlar fakat başarılı olamazlar çünkü Viktor Narvosky İngilizce bilmemektedir.

Dil bilmeyen birisine bir şeyler anlatmanın oldukça zor olduğu açıktır hele ki böyle bir durumu anlatmak çok daha zordur. Bu zorluk filme komedi olarak yansımıştır. Viktor ülkesindeki durumlar düzelene kadar havaalanında transit yolcular bölümünde beklemek zorundadır.

Havaalanında geçirdiği bu sürede hemen İngilizce öğrenmeye başlar. Filmde dilin sadece ağızdan çıkan kelimelerle değil başka şekilde de konuşulabileceğini de görmekteyiz. Victor havaalanındaki görevlilerle arkadaş olur ve herkes zamanla onu çok sever. Fakat havaalanının güvenlik müdürü Frank Dixon, Viktor Navorski’den hiç haz etmemektedir çünkü Viktor’u bürokratik bir sorun olarak görmektedir ve ondan kurtulmanın yollarını aramaktadır. Onu, havaalanından çıkmaya mecbur ederek tutuklanmasını sağlamak ve böylece ondan kurtulmak istemektedir. Bunun için çeşitli entrikalar planlar fakat Viktor’un çok zeki olduğunu gözden kaçırmıştır. Viktor, havaalanında geçirdiği bu süreçte bir hostese aşık olur fakat işler pek de güzel gitmez.

Viktor Navorsky’nin Hayali

Aslında babasının hayalidir fakat babası vefat ettiğinde bu hayali onun adına Viktor gerçekleştirmek istemektedir. Babası çok sevdiği Amerikalı bir caz müzik grubunun tüm üyelerinden imza almıştır fakat bir tanesinden almaya zamanı yetmemiştir. İşte Viktor bu imza için New York’tadır. Aylarca havaalanında kalan ve birçok şey yaşayan Viktor film sonunda New York’a giriş izni elde eder ve hayalini gerçekleştirir fakat bu hayali gerçekleştirdiğinde sevdiği kadın olan hostesle yolları ayrılmıştır.

Filmi konusu için bile izleyebilirsiniz çünkü gerçek bir hikayeden, 1988’den 2006’ya kadar tam 18 yıl hava limanında yaşamak zorunda kalan Mehran Karimi Nasseri adlı bir adamdan esinlenilerek çekilmiştir. Mehran Karimi Nasseri ülkesinden ihraç edilen İranlı bir mültecidir. İlginç hayatı bir filme ve kitaba konu olmuştur.

 

 

 

Terminal Filminin Konusu Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin