Tarih Yazan Çocuklar projesinde 20 bin öğrenciye ulaşıldı

service

Bursa’da 20 bin öğrenci 100 Türk büyüğünün kitaplarını okuyarak ödüllerini aldı

 

İnegöl Kaymakamlığı ‘Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de’ projesi kapsamında 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı finali gerçekleştirildi. Final programında 100 Türk büyüğünün kitabını okuyan 20 bin öğrenci ve projeyi destekleyen hayırseverlere ödülleri takdim edildi.

 

Geçtiğimiz yıl İnegöl Kaymakamlığı ve TYÇ Yayıncılık iş birliğiyle başlatılan; ‘Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de’ projesi kapsamında 54 ilkokul ve 644 sınıfa 100 Türk büyüğünün hayatlarının anlatıldığı kitaplar konuldu.

 

Daha sonra proje kapsamında 100 Türk büyüğünün hayat hikayeleri öğrenciler tarafından canlandırıldı. 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılının sonlanması ile projenin finali İnegöl Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Program öncesi öğrenciler, veliler ve eğitim camiası, tarihi İnegöl Mehteran Ekibi öncülüğünde kapalı spor salonuna doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş kapalı spor salonunda son buldu.

 

‘Onları, milli ve manevi değerlerimize bağlı Türk büyükleri ile tanıştırmak istedik’

 

Öğrenciler tarafından yapılan canlandırmaların ardından programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Doğru, şu ifadeleri kullandı: “Eğitim ve öğretim yılı başında hayata geçirdiğimiz; ‘Tarih Yazan Çocuklar Projesi’nin ödül töreni için bir arada bulunmaktayız. 20 Bin öğrencimiz 54 ilkokulda, 644 sınıfta İnegöl’de tarih yazan Türk büyüklerini okudu ve tarih yazacak çocuklar olarak biz onlara bakıyoruz. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Biz onları, milli ve manevi değerlerimize bağlı Türk büyükleri ile tanıştırmak istedik ve en büyük desteği de anne-babalarımız verdi. Ben anne babalarımız, öğretmenlerimiz ve okul müdürlerimizi yürekten alkışlıyorum”

 

İnegöl İlçe Kaymakamı Eren Arslan ise, şu ifadeleri kullandı:

“Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de projemizin bu yıl için kapanışı, ödül töreni için bir aradayız. Çocuklarımız, gençlerimiz, bizim geleceğimiz. Bugün bizlerin yaptığı işleri, işgal ettiği makamları, yarın onlar bizden devralacaklar. Onların bizden devralacağı bayrağı daha da yukarılara taşımaları, ülkemizi, milletimizi her alanda daha da yukarılara çıkarılabilmeleri için onlara bugün her türlü desteği, eğitimleri için her türlü imkânı sunmak zorundayız. Bu imkânı sunarken, gençlerimizin, çocuklarımızın, milli ve manevi değerlerini özümsemiş, geçmişini, atasını, tarihini, nereden geldiğini, nereye gitmesi gerektiğini bilen gençlik olarak yetişmesini çok önemsiyoruz. Bu proje, bu duygu ve düşüncelere hitap eden, geçmişimizde gurur duyduğumuz büyüklerimizin çocukluk hallerini onların dilinden hayatlarını, tecrübelerini anlatan, yüz Türk büyüğünü çocuklarımız ile tanıştıran çok kıymetli, kapsayıcı ve sahip çıkıldığında gelecek adına umut veriri bir projeydi. Biz bu duygularla başladık ve bugün görüyorum ki ne mutlu bize, böyle güzel bir coşkuyu, böyle güzel bir kalabalığı ve bu projenin içerisinde yer alan tüm öğrencilerimizi, bütün kitapları okumuş olarak bugün burada olması hepimiz için gurur vesilesi” şeklinde konuştu.

 

Küsüye son olarak Aktör Ahmet Yenilmez, çeşitli tarihi bilgileri programa katılan öğrencilerle paylaştı.

 

Yapılan konuşmaların ardından, ‘Tarih Yazan Çocuklar İnegöl’de Projesi Genel Koordinatörü Ahmet Ortadeveci, İnegöl Proje Koordinatörü Şaban Korkmaz tarafından projeye destek veren hayırseverlere plaket takdim edildi.

 

Salonu dolduran binlerce öğrenciye ise madalyaları öğretmenleri tarafından takdim edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tarih Yazan Çocuklar projesinde 20 bin öğrenciye ulaşıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin