Sun Tekstil’den ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde performans

service

Net satışları, hedeflenenin 23 üzerinde gerçekleşti

 

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Sun Tekstil, 2022 yılının ilk çeyreğinde net satışlarını beklentilerin 23 üzerinde gerçekleştirerek, 53 milyon avroluk satış rakamı elde etti. Bu süreçte Sun Tekstil satış miktarlarını 15, bağlı ortaklığı Ekoten ise 37 artırdı. 

 

Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe üretiminin 95’ini ihraç ederek, Türkiye ekonomisine net ihracatçı yapısıyla katkı sağlayan İzmir merkezli Sun Tekstil, yılın ilk çeyreğinde güçlü finansal performansa imza attı. 

 

Sun Tekstil’in yeni müşteri satış hedeflerine ulaşması ve bağlı ortaklığı olan Ekoten’in kâr marjı yüksek yeni ürün grubunun satışlarının, beklentilerin üzerine çıkarak toplam ciro içerisindeki payını 38’e taşıması sonucunda, brüt kârı tahmin edilenin 49 üzerinde gerçekleşti ve brüt kâr marjı 23’e ulaştı. Söz konusu gelişmelere bağlı olarak FAVÖK tutarı tahmin edilenin 59 üzerinde büyüdü. 

 

Katma değeri yüksek ürünlerin pozitif etkisi 

Sun Tekstil ve bağlı ortaklığı Ekoten, 2021 yılının 1. çeyreğine göre satışlarını miktarsal olarak sırasıyla 15 ve 37 artırarak, toplamda net satışlarını döviz bazında tahmin edilenin 23 üzerinde gerçekleştirdi. Şirket bu performansıyla ilk çeyrekte 53.7 milyon avroluk satış rakamı elde etti. Ekoten Tekstil’in özellikle katma değeri yüksek yeni ürün satışlarının bu rakamlara katkısı güçlü oldu. 

 

“Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerliyoruz”

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk, “Bu yılın Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz halka arz sonrasında da yeni hissedarlarımızdan aldığımız güç ve moralle büyüme yolculuğumuza tüm hızımızla devam ediyoruz. Yılın ilk çeyreğini çok iyi bir finansal tabloyla tamamladık. Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerleyen, yoğun teknoloji kullanımı gerçekleştiren bir firmayız. Müşterilerimiz, seçimlerini bizim özgün tasarımlarımızın arasından yapıyorlar. Bu durum bize satış avantajı sağladığı gibi kârlılığımızı son derece olumlu etkiliyor. Bununla birlikte yeni pazarlarda dahil ettiğimiz yeni müşterilerle satış tabanımızı zenginleştiriyoruz. Sun Tekstil’in Avrupa, Amerika kıtalarında bulunan, izahname ve fiyat tespit raporunda da belirtilen yeni müşterileri satışları 2022’nin ilk çeyreğinde beklentiler doğrultusunda katma değerli olarak gerçekleşmiştir. Önümüzdeki dönemde de yeni müşterilerimizle, yeni yatırımlarımızla ve katma değeri yüksek yeni ürünlerimizle ülkemize, insanımıza ve hissedarlarımıza fayda sunmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sun Tekstil’den ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde performans

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin