‘Özel güvenlik eğitimleri’nin geleceği GÜSOD’un düzenlediği ‘Sektör Çalıştayı’nda ele alındı

service

Özel güvenlik sektöründe istihdam edilen özel güvenlik görevlilerine ihtisas kazandırma ve özel güvenlik eğitimlerinin geleceği, 14-15-16 Haziran 2022 tarihlerinde, Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) ev sahipliğinde Bolu’da düzenlenen ‘Sektör Çalıştayı’nda ele alındı. GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, Kaan Projesi ile özel güvenlik görevlilerinin ihtisas eğitimlerinin konuşulduğu çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, “GÜSOD olarak; kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sektördeki tüm taraflarla ahenkli ve koordineli çalışmaların tesis edilmesi, mümkün olduğunca birlik beraberlik halinde hareket edilmesi çok önemli. Bu çalıştayın da bunun bir örneği olarak değerlendirilmesini istiyoruz” dedi.

 

Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) ve Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı iş birliğiyle özel güvenlik eğitimlerinin değerlendirildiği ‘Sektör Çalıştay Programı’ düzenlendi. 14-15-16 Haziran 2022 tarihleri arasında Bolu’da gerçekleşen çalıştaya; Özel Güvenlik Denetleme Başkanı Suat ÇELİK, Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı personeli GÜSOD Yönetim Kurulu Üyeleri, sektör temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Sektör Çalıştay Programı, GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU ile Özel Güvenlik Denetleme Başkanı Suat ÇELİK’in konuşmalarıyla başladı. Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı ile düzenlendikleri çalıştayın sektör vizyonunun oluşmasına katkı sağlamasını, özel güvenlik eğitimi konusuna yeni bir boyut getirmesini dileyen KÖSEREİSOĞLU, “Derneğimiz 1994 yılında, yasamız yürürlüğe girmeden 10 yıl önce kurulmuş, özel güvenlik sektörün ilk ve öncü sivil toplum kuruluşudur. GÜSOD olarak, sektörümüzün geri kalan yüzde 60’ı geçen özel sektörde yürütülen özel güvenlik hizmetlerinin önemli bir bölümünü temsil ediyoruz. Kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sektördeki diğer tüm paydaşlar ile ahenkli ve koordineli çalışmaların yürütülmesi konusunda gayretlerini sürdürüyoruz” diye konuştu.  

 

“220 BİNİN ÜZERİNDE VATANDAŞIMIZ SEKTÖRÜMÜZDE İSTİHDAM EDİLİYOR”

Özel güvenlik hizmetlerini, kamu sektörü ve özel sektör diye ikiye ayırabileceklerini kaydeden KÖSEREİSOĞLU, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kamuda yürütülen hizmetler, geçmiş yıllarda kuruluşların bünyelerine alındı ve takriben sektör nüfusumuzun yüzde 30’u civarında. Özel sektörün faaliyetlerini aksatmadan yürütme önceliğiyle ayırdığı kaynakla, 220 binin üzerinde vatandaşımız sektörümüzde istihdam ediliyor. Bu sayede kamu güvenliğini destekleyen bir hizmet üretiliyor. Bu hizmetten faydalanmak için önemli bütçeler ayıran ülkemizin özel sektörünün, özel güvenlik konusunun ‘hizmet alıcı paydaşı’ olarak önemli bir yeri var. Faaliyetlerimizi yürütürken özel güvenlik hizmetinin alıcılarının beklentilerinin ve ihtiyaçlarının karşılanmasına önem vermemiz gerekiyor.”

 

KAAN PROJESİ, ÜLKE GENELİNDE YAYGIN BİR UYGULAMA HALİNE GELDİ

Çalıştayın ilk gününü; ‘genel kolluk-özel güvenlik iş birliği ve entegrasyonu uygulaması olan Kaan Projesi’ne ayırdıklarını söyleyen KÖSEREİSOĞLU, “2019’da hayata geçen Kaan Projesi’nin ülke genelinde yaygın bir uygulama haline gelmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

 

Çalıştayda özel güvenlik sektörünün geleceğinin inşasında eğitim ve ihtisaslaşmanın önemine de değinen KÖSEREİSOĞLU, özel güvenlik görevlilerinin hizmet verdikleri sahalarda yetkinliklerinin yükseltilmesinin büyük önem taşıdığını dile getirdi. KÖSEREİSOĞLU, “Özel güvenlik sektörünün farklı seviyelerde yönetici ihtiyacının karşılanması kapsamında; üniversitelerin bünyesinde özel güvenlik lisans programlarının açılması; meslek yüksekokullarından mezun olanlara lisans tamamlama imkânı verilmesi; özel güvenlik sektöründeki yöneticilerin kariyer planlamalarına destek olmak üzere; akademik çalışmalar yapabilmeleri konuları büyük önem taşıyor. Bu bağlamda yöneticilerin yüksek lisans ve doktora programlarına dahil olarak sektörün daha saygın ve eğitimli bir yapıya kavuşturulması arzusundayız” dedi.

 

KÖSEREİSOĞLU, çalıştayın gerçekleştirilmesine büyük destek veren Özel Güvenlik Denetleme Başkanına, üniversitelerin öğretim üyelerine, çalıştay moderatör ve konuşmacıları ile Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı personeline teşekkürlerini sundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

‘Özel güvenlik eğitimleri’nin geleceği GÜSOD’un düzenlediği ‘Sektör Çalıştayı’nda ele alındı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin