Harbiye Açık Hava’da 12. Gece Coşkusu

service

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Yaz Oyunları kapsamında dün (Cumartesi) Shakespeare’in sevilen komedilerinden 12. Gece’yi seyircisiyle buluşturdu. Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nu dolduran seyirciler, bu güzel tiyatro akşamında tiyatro sanatının antik zamanlara ait coşkusundan bir ânı birlikte yaşadı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Açık Hava’da tiyatro geleneğini, Rumeli Hisarı’ndan Harbiye Açık Hava’ya uzanan bir geleneğin izini sürerek, yaklaşık yetmiş yıldır sürdürüyor. Tiyatromuzun ustaları, onca meşakkate göğüs gererek, Rumelihisarı’nda yıllarca Yaz Oyunları’nı tiyatro seyircisine sunmuş. O gelenek bugün Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda ustalarının izinde İstanbul Şehir Tiyatroları’nın oyuncusundan tekniğine bütün ekibi tarafından devam ettiriliyor.

 

Açık Hava’da Tiyatro Coşkusu

İstanbul’un dört bir yanından gelen tiyatro seyircisi, dün Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nu doldurdu. Shakespeare’in 12. Gece’si, İstanbul’un eşsiz akşamlarından birinde Serdar Biliş rejisiyle seyirciyle bir kez daha buluştu. Tiyatro sanatının “insanın insana özlemi”yle var olan buluşması, alkışlarla ve açık havada uçuşan repliklerle, coşkulu anlara sahne oldu.

 

Yaz Oyunları Devam Ediyor

Aslı Öngören’in yönettiği, Carlo Goldoni’nin İki Efendi’nin Uşağı’yla başlayan Yaz Oyunları buluşması, Serdar Biliş’in yönettiği, William Shakespeare’in 12. Gece’si ile bu akşam (19 Haziran Pazar) devam ediyor.

 

Yaz Oyunları’nda 21 ve 22 Haziran tarihlerinde, Tolga Yeter’in yönettiği, Moliere’in Hastalık Hastası isimli oyunu seyirciyle buluşacak.

 

Oyunların biletleri, İBB Şehir Tiyatroları gişeleri, https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/  adresi ve İBB Şehir Tiyatroları mobil uygulamasından temin edilebilir.

 

“Açık Hava Yaz Oyunları” Ağustos ayında yeni oyunlarla Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde sahnelenmeye devam edecek.

 

İyi seyirler…

 

12. GECE

Shakespeare'in en sevilen komedilerinden biri olan 12. Gece'de, ikiz kardeşler Viola ve Sebastian, bir gemi kazasından sonra, birbirlerini öldü sanıp ayrı düşerler. Viola, Illyria dükü Orsino'nun hizmetine girebilmek için erkek kılığına girer. Orsino adına güzel Olivia'ya kur yapmakla görevlendirilir. Olivia ise kardeşinin ölümünden sonra yastadır ve ayağına gelen herkesi geri çevirmektedir, ta ki şimdi erkek kılığındaki Viola'ya aşık olana dek. Bu sırada, Olivia'nın dayısı Tobi, tutucu hizmetkâr Malvolio'ya şamatalı bir oyun oynarak, bu cümbüşlü kimlik yanılması ve karşılıksız aşk hikâyesini iyice kızıştırır. William Shakespeare’in yazdığı,  Serdar Biliş’in yönettiği oyunda Ali Gökmen Altuğ, Bennu Yıldırımlar, Doğan Şirin, Emrah Özertem, Ersin Umulu, Gürkan Başbuğ, Mehmet Avdan, Neşe Ceren Aktay, Nilay Bağ, Özge Kırdı, Özge Özder, Seda Fettahoğlu, Senan Kara Tutumluer, Tolga Yeter rol alıyor.

 

HASTALIK HASTASI

Argan hastalık hastasıdır. Evde bir doktor bulunursa hem istediğim zaman tedavi olurum, hem de cebimden beş kuruş çıkmaz düşüncesiyle, kızını bir doktorla evlendirmeye karar verir. Kızı ise bir başkasına âşıktır. Argan’ın sırf parasını seven karısı ise onu hem aldatmakta, hem de elinde avucunda ne varsa almaya çalışmaktadır.

 

Evin, her şeyden haberdar olan son derece zeki ve iş bilir hizmetçisinin gönlü bu duruma razı olmaz. Hakikatin ve aşkın kazanması için elinden geleni yapar.

 

Aşk gülücüklerinin sahtesini, gerçeğinden ayırmak zordur.

 

Hastalık Hastası, Klasik Fransız Tiyatrosu’nun kurucularından Moliere’in (1622 – 1673) yazdığı son oyundur. İlk kez 1673 yılında sahnelenen oyunda Moliere, eleştirilerini mesleğini kötüye kullanarak zengin hastalarını sömüren doktorlara yöneltir.

 

Moliere’in yazdığı Tolga Yeter’in yönettiği oyunda Barış Çağatay Çakıroğlu, Besim Demirkıran, Çağrı Büyüksayar, Çiğdem Gürel, Ersin Sanver, Gün Koper, Hüseyin Tuncel, Sevinç Erbulak, Şirin Asutay, Şükrü Türen, Tuğçe Açıkgöz rol alıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Harbiye Açık Hava’da 12. Gece Coşkusu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin