Yüksek Lisans Nedir? 

İyi bir kariyer için güçlü bir eğitim şarttır. Bu noktada günümüzde yüksek lisans olmazsa olmaz bir hal almıştır. Yüksek lisans nedir? diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Yüksek Lisans Nedir? 
Yüksek Lisans Nedir? 
service

Yüksek lisans eğitimi günümüz eğitiminde “olmazsa olmaz” haline gelmiştir. Amacınız ister akademik olarak ister kariyerinizde ilerlemek olsun, yüksek lisans derecesi almak size birçok avantaj sağlayacaktır. Çoğu öğrencinin kafasında çeşitli sorular olduğunu biliyoruz. Yüksek lisans nedir? Yüksek lisans ne işe yarar? Tezli yüksek lisans nedir? Tezsiz yüksek lisans nedir? Bu sorular ve cevapları öğrencilerin bir sonraki adımlarını belirlemeleri açısından önemlidir. Bu makalemizde öğrencilerin aklındaki soruların cevaplarını vereceğiz. 

Yüksek Lisans Ne Demek? 

Yüksek Lisans, eğitim ve araştırma sonuçlarını ortaya çıkarmayı amaçlayan İngilizce “Master” temelli bir lisans eğitimidir. Bir kişinin eğitiminin dalında uzmanlaşması ve bunu bilimsel bir makale ile kanıtlaması ile yüksek lisans eğitimi tamamlanmış olur. Yüksek lisans eğitiminde genel araştırma teknikleri hakkında bilgi edinilebilir. Araştırmacı daha çok çalıştığı disipline odaklanırken asıl çalışma alanına kendisi karar verir. 

Tezli Yüksek Lisans Nedir? 

Yüksek lisans ve doktora tezinin amacı, öğrencilere bilimsel araştırma yaparak bilgiye erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama becerisi kazandırmaktır. Kısacası tezli yüksek lisans eğitimi akademisyen olmanın ilk adımıdır. Akademisyen olma gibi bir planınız yoksa tezli yüksek lisans yapmanız önerilmez. 

Tezsiz Yüksek Lisans Ne Demek? 

Yüksek Lisans Nedir? 
Yüksek Lisans Nedir?

Tezsiz yüksek lisans programının amacı, akademik bir yolda kapsamlı bir bilimsel araştırma yapmak değil, araştırma sonucu elde edilen bilgileri öğrencilere kazandırmak ve var olan bilgilerin pratikte nasıl uygulanabileceğini göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programları genellikle akşam dersleri şeklindedir. Aynı ikinci öğretim gibi düşünebilirsiniz. Bu ders en az on ders (toplam kredisi otuz krediden az olmamak üzere) ve bir dönem proje dersinden oluşur. Yarıyıl projesi dersleri kredisizdir ve başarılı veya başarısız olarak değerlendirilir. Öğrenciler, yarıyıl projesinin alındığı yarıyılda yarıyıl projesine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı bir rapor sunmak zorundadır. Tezsiz yüksek lisans programının sonunda yeterlik sınavına girilebilir. 

Yüksek Lisans Programına Nasıl Yerleşilir? 

Adayların yüksek lisans programına başvurabilmeleri için lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir. Öte yandan, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavından (ALES) başvurdukları ders türünden standart puanın 55’ten az olmamak kaydıyla ilgili Senato tarafından belirlenen ALES standart puanına sahip olmaları gerekir.) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından belirlenen konsantrasyon. 

Lisansüstü kabul için ALES puanına ek olarak, gerekirse lisans not ortalamaları ile birlikte mülakat puanları da değerlendirilebilir. Bu değerlendirmeye ilişkin sorular, adayların başvuru için sağlaması gereken diğer belgeler ve yabancı dil bilgi düzeyi ilgili Senato tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. İlgili üniversiteler veya yüksek teknik kolejler tarafından sadece ALES puanına sahip öğrenciler kabul edilmektedir. Ancak Güzel Sanatlar Fakültesi ve Müzik Fakültesi’ne giriş için ALES şartı aranmaz. 

Yüksek Lisans Nedir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin