Yeneroğlu’ndan orman yangınlarına dair 20 soru

service

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye orman yangınlarına dair alınan tedbirleri sordu. Geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınlarının bilançosunun ağır olduğunu hatırlatan Yeneroğlu, sıkı tedbirler alınması yönünde uzmanların uyarılarda bulunduğunu söyledi.

 

Yeneroğlu, Kirişçi’ye şu 20 soruyu sordu:

 

 1. Ormanlarda yollar ve yerleşim alanları yakınlarındaki yanıcı madde yükü, denetimli yangınlarla azaltılmış mıdır?

 

 1. Ormanlarda mevcut elektrik nakil hatları, çöplükler, maden ocakları, oteller gibi tesislerin yangın risk denetlenmesi yapılmış mıdır?

 

 1. Ormanlardan ormancılık dışı uygulamalara verilen izinlerin miktarı her geçen gün artmakta olup bu tesisler orman yangınlarına yol açabilmektedir. Örneğin geçen yıl 37 bin hektar orman alanı elektrik nakil hatları nedeniyle yanmıştır. Orman yangını riskini yükselten bu gibi tesislere izin verilmesine devam edilecek midir?

 

 1. Yangın müdahale yollarının genişletilme ve bakım çalışmaları tamamlanmış mıdır? Tamamlanmadıysa ne zamana kadar tamamlanacaktır ve yangın sezonunda müdahale yolları yeterli olacak mıdır? Yangına müdahale edecek hava ve kara araçlarının lojistik destek hazırlıkları, yeterli düzeyde yangın eğitimli personel ihtiyacı ve yakıt ikmali tamamlanmış mıdır?

 

 1. Orman yangını işçisi sayısı yeterli midir? 2022 başında 10 bin orman işçisi alımı yapılacağı açıklanmış, ancak 5 bin işçi alımı gerçekleşmiştir. Bu durum yangınlarla mücadeleyi aksatacak mıdır?

 

 1. Yeni alınan orman işçilerinin eğitimleri yangın mevsimi öncesinde tamamlanıp görevlerine başlamışlar mıdır?

 

 1. OGM orman yangınlarını söndürme çalışmalarında 100 bin yangın gönüllüsü, mahkûmlar ve askerlerden yararlanılacağını açıklamıştır? Gönüllüler, mahkûmlar ve askerlere verilen eğitimin teorik ve pratik içeriği nedir? Kaç gün verilmiştir? Bu eğitimler yangına müdahale için yeterli midir? Uzmanlık ve tecrübe gerektiren yangınlara müdahale sırasında gönüllüler, mahkûmlar ve askerlerin yaralanma ya da can kaybı riskleri değerlendirilmiş midir?

 

 1. Ormanlarda yangına karşı denetimleri yapacak orman muhafaza memuru ya da diğer personelin sayısı yeterli midir? 

 

 1. Yangın riski yüksek olan özellikle temmuz ve ağustos aylarında odun üretimi gibi rutin ormancılık faaliyetlerine devam edilecek midir?

 

 1. Yangın riski yüksek zamanlarda vatandaşların uyarılması planlanmakta mıdır?

 

 1. Yangın esnasında başka bölgelerden araç ve personel takviyesi yapılırken, bu takviyenin yangın riski düşük bölgelerden yapılması konusunda bir organizasyon çalışması bulunmakta mıdır?

 

 1. Erken müdahale için ne tür eylemler planlanmıştır? Erken uyarı sistemleri mevcut mudur ve etkin kullanımı nasıl sağlanmaktadır?

 

 1. Can kayıplarının önlenmesi amacıyla ormanlık bölgelerdeki yerleşim yerlerinin tahliye planları tamamlanmış mıdır?

 

 1. Orman yangınları ile mücadele için ne kadarlık bir bütçe ayrılmıştır?

 

 1. Kendi uçak ve helikopter filomuzun oluşturulması için bir planlama bulunmakta mıdır?

 

 1. Belediyeler ve diğer kurumlarla araç takip sisteminin ortaklaştırılması, iletişim altyapısının oluşturulması, itfaiyelere orman yangınlarına ve OGM personeline yerleşim yangınlarına müdahale konusunda eğitimler verilmesi gibi çalışmalar yapılmış mıdır?

 

 1. Orman yangınlarından sorumlu olan yangın amirleri dışındaki bakan, bakan yardımcısı, milletvekili gibi doğrudan yangınlara müdahale konusunda yetkisi ve bilgisi olmayanların yangınlara müdahalesinin engellenmesi için adımlar atılmış mıdır?

 

 1. Yangın esnasında kamuoyuna doğru bilgi aktarılması için bir iletişim masası oluşturulması konusunda bir hazırlık bulunmakta mıdır?
 2. Yanan alanların yeniden ormanlaştırılmasında kullanılmak üzere tohum toplanmış ve tohum stokları arttırılmış mıdır?

 

 1. Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizması ile ihtiyaç halinde koordinasyon hazırlıkları tamamlanmış mıdır?

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yeneroğlu’ndan orman yangınlarına dair 20 soru

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin