Vücut Kitle İndeksi Nedir? Acaba Şişman mıyım?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?
Vücut Kitle İndeksi Nedir?
service

Vücut Kitle İndeksi: Acaba Şişman mıyım?

Vücut kitle indeksi (BMI) diye adlandırılan boyunuzla ve ağırlığınızla hesaplanan bir ölçüdür. Vücut kitle indeksi çoğu insan için uygundur ama bazıları için yanıltıcı sonuçlar verebilir. Örneğin, atletlere çoğunlukla çok “yağlı” değerlendirmesi yapılarak haksızlık edilir çünkü boylarına göre çok ağır kas ve kemiklere sahip olabilirler.

Birçok insan vücut yağ oranıyla sağlık ve fitness için olduğu kadar görünüş için de ilgilenir ve Spor Salonuna yazlır.. “Çok yüksek” vücut yağ oranına sahip olma (obez) koroner kalp hastalığı gibi hipokinetik hastalıkları, yüksek kan basıncı, şeker hastalığı ve eklem problemleri riski taşır.

“Düşük” yağ oranına sahip olmanın sağlığa yararlarının olduğuda iyi bilinmektedir. Beslenme bozuklukları olan ve/veya çok yoğun egzersiz yapan kadınlar çok düşük vücut yağ oranına sahip olmaya eğilimlidir. Böyle durumlarda adet dönemleri düzensiz olabilir veya tamamen kesilebilir. Bu durumda östrojen seviyeleri de düşebilir ve sonuç olarak stress kırık riski ve ileride osteoporoz riski artabilir.

Ne yazık ki fiziksel görünüşe önem verilen bir toplumda beslenme bozuklukları (ve vücut şeklinde ki problemler) özellikle lise çağındaki genç kızlar arasında çok yaygındır. Birçok insan sağlıksız bir şekilde çok düşük vücut yağ oranına sahiptir.

“İdeal kilo” kategorisindeki skorlar çoğu insan için genellikle iyi sağlıkla ve iyi fiziksel görünüşle ilgilidir.

Üstelik yapılan son araştırmalar yağın vücudun neresinde depolandığına dair önemli sağlık bilgileri bulmuştur. Aşırı karın yağının (“çok yüksek” yağ oranı) koroner kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi problemler için büyük risk taşıdığı gösterilmiştir. Kaynak:enuygunfirmalar.com

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Acaba Şişman mıyım?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin