Üzümün Faydaları

Üzümün Faydaları
Üzümün Faydaları
service

Özellikle diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltması üzümün faydaları arasında öne çıkmaktadır. Ayrıca kuru veya yaş üzüm düzenli olarak tüketildiğinde astım ve böbrek rahatsızlıklarına karşı da iyi gelmektedir.

Yüksek besin içeriği ile üzümün sağlığa faydaları oldukça fazladır. Önemli olan aşırıya kaçmadan düzenli olarak tüketilmesidir.

Üzümün Faydaları Nelerdir?

Düzenli bir şekilde tükettiğiniz zaman üzümün sağlığa faydaları arasında sayılabilecek yönleri şunlardır;

Kolesterolü Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kötü kolesterolün yüksek olması tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının görülme ihtimalini arttırır.

Sağlıklı bir kalbe sahip olmak istiyorsanız, öncelikle yüksek kolesterol seviyesini kontrol altına almanız gerekir. Bunun için de sağlıklı beslenme ve yaşam alışkanlıkları kazanmak önemlidir.

Üzüm gibi besinler, kötü kolesterolün düşmesine iyi kolesterol miktarının ise artmasına neden olur. Bunun sonucunda da yüksek tansiyon problemi ortadan kalkacağı için, kardiyovasküler rahatsızlıklarının görülme riski de düşer. Özellikle felç ve kalp krizi gibi kardiyovasküler problemler, kolesterol seviyesinin kontrol altında tutulması ile birlikte risk olmaktan çıkar.

Böbrek Sağlığına Faydalıdır

Kırmızı üzümün böbreklere olan etkisi üzerinde yapılan birçok araştırma, böbrek sağlığına iyi geldiğini göstermektedir. Diğer üzüm çeşitleri de yine böbrek taşı ve diğer böbrek rahatsızlıklarının görülme ihtimalini düşürür.

Üzüm Antienflamatuar etkilerinin yanı sıra antioksidan özelliklere de sahiptir. Vücudun serbest radikaller ile savaşmasına önemli katkıları bulunan üzüm çeşitleri düzenli olarak tüketildiğinde, böbrek sağlığının daha iyi seviyeye gelmesi mümkündür.

Beyin Fonksiyonlarını Artırır

İleri yaşlarda görülen beyin fonksiyonlarına yönelik olumsuzluklar, düzenli üzüm tüketen kişilerde daha az görülebilir. Diğer taraftan gelişim çağındaki çocukların daha düzenli şekilde üzüm tüketmeleri, beyin gelişiminin daha iyi seviyeye gelmesine yardımcı olabilir.

Hazımsızlığı Giderir

Hazımsızlık farklı sindirim sistemi problemleri nedeniyle görülebileceği gibi, tüketilen besinlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Hazımsızlığı giderici etkileri üzümün faydaları arasında sayılırken, sindirim sistemi üzerinde de yine şişkinliğe sebep olabilecek farklı problemlerin görülme riskini de düşürmektedir.

Kronik Yorgunluğa İyi Gelir

Birçok besin bileşene sahip olmakla birlikte üzümün demir içeriğine sahip olması, kronik yorgunluk problemini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Düzenli tüketimler de demir eksikliğine bağlı olarak görülebilecek kronik yorgunluk ve migren gibi rahatsızlıkların görülme ihtimali düşmektedir.

Kemiklere İyi Gelir

Üzüm kalsiyum, bakır, demir ve magnezyum gibi çeşitli besin değerlerine sahiptir. Bu besin değerleri kemik sağlığının daha iyi hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle gelişim çağındaki çocuklara düzenli olarak üzüm tüketilmesi tavsiye edilir. İleri yaşlarda görülebilecek kemik problemlerin ortadan kalkması için de üzüm tüketilmesi önemlidir.

Astıma Karşı Faydalı Besinlerden Biridir

Yaz aylarında yaş üzüm tüketildiğinde astım semptomlarını azaltmak mümkündür. Ayrıca hastalığın görülme riskini düşürmesi de üzümün sağlığa faydaları arasında sayılabilir.

Sindirim Sistemine Faydaları Bulunuyor

Sindirim sisteminin sağlığının korunması üzümün faydaları arasında öne çıkan etkenlerden biridir. Kabızlık, hazımsızlık, bağırsak iltihabı başta olmak üzere çeşitli sindirim sistemi problemleri üzüm tüketen kişilerde daha az görülmektedir.

Faydalı bağırsak bakterilerinin artmasına yardımcı olan üzüm, bağırsak hareketliliğinin artması için de önem taşımaktadır.

Diyabet Riskini Azaltır

Üzümün glisemik indeksi çok düşük olması sebebiyle, diyabet riskini azaltma ihtimali bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak üzüm tüketen kişilerin hiç ya da daha az tüketen kişilere göre diyabete yakalanma ihtimallerinin yarı yarıya az olduğunu göstermektedir.

Kalp İçin Faydalıdır

Önemli antioksidanları barındıran üzüm, kalp sağlığının korunmasında önemli etkilere sahiptir. Sağlıklı bir kalbe ve kardiyovasküler sisteme sahip olmak istiyorsanız, düzenli şekilde üzüm tüketebilirsiniz.

 

Üzümün Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin