TOEFL Sınavı Nedir?  

TOEFL sınavı nedir? sorusunun cevabı kariyer ve eğitim hayatında yurtdışı seçeneklerini düşünen kişiler için bir hayli önemlidir.

TOEFL Sınavı Nedir?  
TOEFL Sınavı Nedir?  
service

Açılımı “Test of English as a foreign language” olan ve kariyer hayatımız boyunca girdiğimiz sınavlardan biri olan TOEFL hakkında merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. İşte bundan dolayı TOEFL sınavı nedir? Yazımızı hazırlayarak sınav hakkında merak edilen konulara cevap vermeye çalıştık. 

 Dünyada da en çok kabul gören sınavlardan biri olan TOEFL sınavı, kişilerin yabancı dil yeterliliğini belgelemesini sağlayan bir sınav türüdür. Yurtdışında eğitimine devam edecek olanlar, İngilizce yeterliliklerini kanıtlamak için TOEFL sınavını geçmek zorundadırlar. Ülkemdeki birçok kolej ve üniversite de İngilizce yeterliliğini ölçmek için TOEFL sınavına ihtiyaç duyuyor. Bu sınav sadece yurtdışında eğitim almak için değil, kişilerin kariyer hayatı için de en önemli sınav türlerinden biridir. Pek çok firma iş başvurusunda TOFEL sonucunu paylaşan kişilere öncelik tanımaktadır. 

Toplamda 4 bölümden oluşan TOEFL sınavında; Okuma, yazma, dinleme, konuşma test edilir. 4 seviyeyi de en iyi şekilde başarırsanız, sınavı başarılı bir şekilde geçersiniz. TOEFL sınavı ile ilgili en merak edilen konulardan biri hiç şüphesiz sınavın zorluk derecesidir. Bir dil öğrenmek, yazmak özellikle yatkınlığınız yoksa kolay bir iş değildir. Çünkü dünya üzerinde konuşulan bütün dillerin prensipleri vardır. Bu prensipleri, kuralları öğrenip en iyi şekilde anlamak uzun bir süreçtir. Bu nedenler sınavın sizin için zorluğu, İngilizce bilginize göre değişecektir.  

TOEFL sınavında başarılı olmak için disiplinli bir şekilde çalışmanız gerekmektedir. Bunun içinde öncelik olarak iyi bir planlama yapmanız şarttır. Yabancı yayınları edinmek, önceden çıkmış olan sınav sorularını incelemek, eksik konularınızı tespit etmek sınavda başarılı bir sonuç elde etmek için oldukça önemli konulardan biridir. 

TOEFL Sınavı Nedir? 

TOEFL sınavını kısaca tanımlamak gerekirse; üniversite düzeyinde standart Amerikan İngilizcesini kullanma ve anlama becerisini ölçen bir testtir. Amerika Birleşik Devletleri ve İngilizce konuşulan ülkelerdeki birçok üniversite, başvuru sahiplerinin bu sınava girmesini şart koşmaktadır. Sınav, dünyadaki çoğu ülkede yılda birkaç kez yapılır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Educational Testing tarafından düzenlenir. 

TOEFL sınavı ilk olarak 1960’larda yabancı dil İngilizce sınavı olarak düzenlenmekteydi. Daha önce, bu sınav yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapabilmek adına gerekli olan sınavdı. TOEFL sınavında geçer not alan kişiler Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapabilmekteydi. Bugün ise, TOEFL sınavı Amerika Birleşik Devletleri sınırlarını aştı ve artık birçok üniversite ve kurum tarafından istenen bir kriter haline geldi. TOEFL sınav ücretleri ülkeye/bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. TOEFL sınavında her bölüm için 30 puan alınmakta ve maksimum puan 120 puan olarak hesaplanmaktadır. Alınan sonuçlar 2 yıl boyunca geçerlidir. 

TOEFL’a Nasıl Hazırlanmalı? 

TOEFL Sınavı Nedir?  
TOEFL Sınavı Nedir?

TOEFL sınavı dünyanın en zor sınavlarından biridir, ancak düzenli ve disiplinli bir çalışma programı ile üstesinden gelinebilir. Bu yüzden sınav için yapılacak ilk şey bir çalışma planı hazırlamaktır. Sınava hazırlanırken birçok İngilizce yeni kelime hayatınıza girecek. Her gün bir önceki gün öğrendiğiniz kelimelere yeni kelimeler ekleyerek bu kelimeleri tekrarlamak faydalı olacaktır. Ne kadar çok kelime bilirseniz, sınavda şansınız o kadar artacaktır. Bu yüzden cep sözlüğü edinerek her boşlukta çalışma şansı yakalamanız mümkün olabilir.  

Önceki TOEFL sınav sorularına göz atarak önemli ilerleme kaydedebilirsiniz çünkü bu sorular size biraz fikir verecektir. Bu dönemde internet araştırması yapmak en büyük fırsatlarımızdan biri. Artık internet üzerinde çok sayıda bilgiye tek tuşla ulaşabiliyoruz. İnternet dünyasının dipsiz kuyusunda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz ve bu sayede daha fazla pratik yapabilir, farklı kelime ezberleri yapabilir ve geçmiş soruların ayrıntılı incelemesine erişebilirsiniz. Günlük olarak yapacağınız bu işlemler TOEFL sınavında başarılı olmanızı sağlayacaktır. Burada en önemli nokta, yazının başında da söylediğimiz gibi planlı ve düzenli bir çalışma prensibi oluşturmaktır. TOEFL sınav örneklerini veya TOEFL sınav sorularını İnternette kolayca bulabilirsiniz. 

TOEFL Sınavına Kayıt Nasıl Yaptırılır? 

TOEFL sınavının ücreti ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir bu yüzden belirli bir miktardan bahsetmek mümkün değildir. Sınav için kaydınızı çevrimiçi yapabilir ödemenizi kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz.  

Sınav tarihinden en az 7 gün önce kayıt işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Elektronik ortamda kayıt işlemi yapıyorsanız bütün bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmalısınız.  

Sınava giderken yanınızda istenilen belgeleri muhakkak getirmelisiniz. Kimlik, pasaport, ehliyet gibi belgeler sınavda istenmektedir.  

Sınav katılım belgesinin fotokopisi ile sınava gitmemelisiniz çünkü katılım belgesinin aslı talep edilmektedir. Belge de yer alan fotoğraf ile kimlik fotoğrafının benzer olması önemlidir. 

TOEFL Sınavı Ne Zaman? 

TOEFL sınavına girmek isteyenler için sınav tüm yıl boyunca mevcuttur. TOEFL sınav başvurusu, TOEFL web sitesini ziyaret ederek yapılabilir. TOEFL sınavı yılda 50 defadan fazla yapılmaktadır. Kişiler sınava istedikleri kadar girme şansına sahiptir. 

TOEFL Sınavı Nedir?  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin