Tatlı Patates Faydaları

Mükemmel bir sağlık kaynağı olan tatlı patates faydaları ile uzmanlar tarafından tavsiye edilen besin kaynakları arasındadır. Nişasta bakımından zengin içeriğe sahip olan tatlı patateslerin, antioksidanlar, mineral, lif ve vitaminler bakımından da zengin oldukları bilinmektedir.

Tatlı Patatesin Faydaları
Tatlı Patatesin Faydaları
service

Mükemmel bir sağlık kaynağı olan tatlı patates faydaları ile uzmanlar tarafından tavsiye edilen besin kaynakları arasındadır. Nişasta bakımından zengin içeriğe sahip olan tatlı patateslerin, antioksidanlar, mineral, lif ve vitaminler bakımından da zengin oldukları bilinmektedir.

Bu nedenle bu besin kaynaklarının düzenli olarak tüketilmesi, genel sağlık üzerinde önemli faydalar sağlamaktadır.

Tatlı patateslerin ortalama besin değerleri

Farklı çeşitleri bulunsa da tatlı patateslerin ortalama besin değerleri şunlardır;

100 gram üzerinden hesaplamalarda tatlı patatesin kalori değeri ortalama 180 gramdır. İçeriğinde 41 gram karbonhidrat bulunan tatlı patateslerin, protein değerleri ise 4 gram şeklinde olup, sağlık açısından tatmin edici düzeydedir. Yine 100 gram tatlı patatesin içeriğinde 7 gram civarında lif bulunması, bağırsak ve sindirim sistemi sağlığı için önem taşımaktadır.

Tatlı patatesler yağ bakımından düşük seviyededir. A ve c vitaminleri bakımından zengin olan tatlı patateslerin, b6 vitamini bakımından da tatmin edici seviyelerde olduğu bilinmektedir. Diğer taraftan içeriğinde bol miktarda potasyum, manganez, niasin gibi besin maddeleri de bulunmaktadır. Tüm bu özellikleri ile tatlı patateslerin sağlık için ciddi faydaları bulunmaktadır.

Tatlı patateslerin faydaları nelerdir?

Genel olarak turp, pancar, patates ve diğer köklü besin kaynaklarının faydaları şunlardır;

Bağırsak ve sindirim sistemi sağlığını destekler

Antioksidanlar ve lif bakımından zengin olan tatlı patatesler, bağırsak sağlığı için faydalıdır. Çözünür ve çözünmez lifler içeren tatlı patateslerin bağırsak hareketlerini düzenleyici etkileri bulunmaktadır.

Vücudun bu lif türlerini sindirememesi nedeniyle, bağırsaktaki yararlı bakterilerin düzenli olarak tatlı patates tüketen kişilerde daha fazla olduğu görülmektedir.

İçermiş olduğu lig miktarına bakıldığında bu miktarın bağırsak kolon kanseri olmak üzere, birçok önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına önleyici özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kanser riskini azaltır

Yukarıda da belirtildiği gibi tatlı patatesler antioksidanlar bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde belirli kanser türlerine karşı koruyucu etkileri bulunmaktadır.

Hayvanlar üzerinde yapılan birçok araştırmada tatlı patateslerin, meme, mide, kolon ve mesane kanseri gibi rahatsızlıklara karşı önleyici özellikleri ortaya çıkmıştır. Özellikle mor tatlı patateslerin yani turp tarzındaki besinlerin, kanser çeşitlerine karşı önleyici etkileri daha fazladır.

Göz sağlığı için önemlidir

A vitamini içermesi nedeniyle göz sağlığı üzerinde önemli faydaları bulunmaktadır. Diğer taraftan beta-karoten zengini olması nedeniyle de gözler üzerinde faydaları bulunmaktadır.

Beyin fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olabilir

Tatlı patateslerin tüm çeşitleri, beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olacak zengin içeriklere sahiptir. Antosiyanin açısından zengin içerikli olan tatlı patatesler, antioksidan özelliklerinden dolayı hafızayı ve öğrenmeyi geliştirici faydaları sağlamaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

A vitamini zengini olduğu kadar c vitamini içeriği bakımından da zengin olan tatlı patateslerin, bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri kanıtlanmıştır. Bağırsakların sağlıklı olmasının bağışıklığa etki ettiği düşünüldüğünde, tatlı patateslerin bağırsaklara faydaları bağışıklığı daha çok etkilemektedir.

Çocuklarda motor becerilerini ve bilişsel gelişimi destekler

Aşırıya kaçmamak kaydıyla düzenli olarak çocukların tatlı patates türlerini tüketmeleri, bilişsel gelişimin yanı sıra motor becerilerinin iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Gelişim çağındaki çocukların bu tip besinlere ihtiyacı olduğu asla unutulmamalıdır.

 

Tatlı Patates Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin