Tasdikname Aldım Uzman Erbaş Olabilir Miyim?

Tasdikname aldım uzman erbaş olabilir miyim? Uzman erbaş olmak için gerekli şartlar nelerdir? hepsi yazımızda yer alıyor.

Tasdikname Aldım Uzman Erbaş Olabilir Miyim?
Tasdikname Aldım Uzman Erbaş Olabilir Miyim?
service

Asker olmak isteyen ve geçmişinde yapmış olduğu hatalar sonrasında almış oldukları tasdiknameye karşı bir umut arayanlar olumlu cevaplar almak için araştırmalar yapmaktadır. Uzman erbaş olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi zorunludur.

Tasdikname Aldım Uzman Erbaş Olabilir Miyim? Uzman Erbaş Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Uzman erbaş olabilme şartları için ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekir ve bunun yanı sıra erkek olma zorunluğu bulunmaktadır. Bu şartın yerine getirilmesi halinde ilk başvurunun yapılması için kesinlikle en az lise diplomasının bulunması şarttır. Lise diploması olmayan adayların yapmış oldukları başvurular asla değerlendirmeye alınmamaktadır. Ön lisans ve lisans programı almış olan kişiler uzman erbaşlık görevi için başvuru yapabilirler. Bu mesleğin çok zor ve daha fazla özveri istemesinden dolayı bazı fiziksel ve sağlık şartlarının tam olarak yerinde olması gerekmektedir.

Okullarından tasdikname alarak uzaklaşmış olan kişiler Uzman Erbaş olmak için başvuru yapamazlar. 

Tasdikname Aldım Uzman Erbaş Olabilir Miyim?
Tasdikname Aldım Uzman Erbaş Olabilir Miyim?

Uzman Erbaşlık İçin Mülakat Uygulaması

Uzman erbaş olmak isteyen adaylar tüm ön şartları yerine getirdikten sonra adaylar için uzman erbaşlık yazılı, sözlü ve spor mülakatı uygulaması yapılmaktadır.

Yazılı sınav için 100 puan uygulamasından en az 70 puan alınması gerekir ve bu aşama sonrasından spor mülakatı yapılır. Spor mülakatında koşu, mekik ve sınav uygulamaları yapılmaktadır. Yapılan aşamaların en sonunda da tüm adayların kendilerini en iyi şekilde ifade edebilme yeteneği ve genel kültürün belirlenmiş olduğu sözlü mülakattan en iyi şekilde geçmeleri gerekir.

Uzman Erbaş Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yer alan komuta kademesi içinde rütbeli olarak hizmette bulunan personeller içerisinde en alt kademede bulunan rütbeli askere uzman erbaş denilmektedir. Gerçek görevi Ast subay ile er ve erbaşlar arasında yer alan silsileyi sağlamak olup bu göreve isteyen kişi için belli bir şart sağlaması gerekir. Bundan dolayı eğitim hayatında okuldan uzaklaştırma gibi cezaların alınması büyük bir sorun teşkil edecektir. Tasdikname almış olan bir kişi kesinlikle uzman erbaşlık görevi yapamaz.

Tasdikname Aldım Uzman Erbaş Olabilir Miyim?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin