Su Tasarrufu İçin Etkili Tavsiyeler

Hayatımızın ve dünyamızın devamlılığı için büyük öneme sahip olan su kaynaklarımız azalmakta. Bu durumu tersine çevirmek için su tasarrufu için etkili tavsiyeler yazımızda.

Su Tasarrufu İçin Etkili Tavsiyeler
Su Tasarrufu İçin Etkili Tavsiyeler
service

Su hayatımız ve dünyamız için oldukça değerlidir. Üstelik dünyamız su krizi ile karşı karşıyayken bu durum gitgide daha da önemli bir hal alıyor. Bu konuda duyarlı olan kişiler sadece çevrenin ve iklimin korunmasına katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bütçelerini de korurlar. Üstelik gündelik alışkanlıklarımızda yapacağımız ufak tefek değişiklikler sayesinde su tasarrufu yapmak oldukça kolaydır. Yazımızı okuyarak su tasarrufu için etkili tavsiyeler öğrenebilirsiniz. 

Su Tasarrufu için Mutfakta Ne Yapabiliriz? 

Evdeki suyun büyük bir kısmının mutfakta kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle mutfakta yaptığınız tasarruf hem faturalarınız hem de çevre için çok önemlidir. 

 • Bulaşıkları elde yıkamayın. Bulaşık makineleri su tasarrufu konusunda iyi bir seçim. 
 • Bulaşık makinesini iyice dolmadan çalıştırmayınız. Bu sayede bulaşık yıkama sıklığınız azalacak ve daha az su harcayacaksınız. 
 • Sebze ve meyveleri suyla dolu bir kapta dikkatlice yıkayın. Musluğu açmayın ve uzun süre musluğun altında bırakmayın.  
 • Mutfağınızda su tasarrufu sağlayan musluklar ve musluk başlıkları kullanın. 

Banyoda Kontrollü Davranmak Su Tasarrufu için Önemli 

Evde sık sık su harcanılan alanlardan bir diğeri de banyolar. Duş, sifon, el-yüz yıkama derken günlük olarak çok fazla su harcıyoruz. Peki banyoda su kontrolü sağlamak için ne gibi şeyler yapabiliriz? 

 •  Sifon kullanımına dikkat etmek önemli. Bunun için sifon haznesinin içine bir litrelik içi su ile dolu bir şişe bırakabilirsiniz. Bu sayede sifon haznesi hacminden daha az su alacak ve daha az su gidecektir. Ya da basmalı sifon değil de çekmeli sifon kullanabilirsiniz. Bu sayede sifonu geri ittirdiğinizde hazne tam boşalmadan su boşaltımını durdurabilirsiniz. 
 • Klozete atılan tuvalet kâğıtları iki kere sifon kullanmanıza sebebiyet verebileceğinden, tuvalet kağıtlarını klozete atmamak önemlidir. 
 • Duş sürenizi minimum seviye de tutmaya özen gösterin.  
 • Dişlerinizi fırçalarken ya da ellerinizi yıkarken musluğu uzun süre boyunca açık bırakmayın. Bunun için kendiliğinden kapanan armatürler tercih edebilirsiniz. 
 • Duş esnasında sabunlanırken ya da şampuanlanırken suyu kapalı tutun.  
 •  Musluklarınızın damlatmadığından emin olun. Küçük damlacıklar uzun vadede çok fazla su tüketimine sebep oluyorlar. 
 • Bulaşık makinesinde yaptığınız gibi çamaşır makinesi tam dolmadan çalıştırmayın. 

Su Arıtma Sistemleri ile Daha Verimli Su Kullanımı 

Su arıtma sistemleri evlerde, işyerlerinde ve endüstrilerde su tasarrufu sağlayarak suyun en verimli şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Ayrıca dışarıdan içme suyu sipariş etmekten daha karlı. Yani tasarruf etmek ve dünyanın su kaynaklarını değerlendirmek isteyen herkes su arıtma cihazlarını kullanabilir. Ancak bu sistemin sudaki zararlı maddelerin temizliğinin giderilmesi için su artıma cihazlarının normal şekilde çalışabilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.   

 • Deneyimli bir su arıtma firması seçilmeli ve gerekli durumlar da sistem kontrolü hemen sağlanmalı 
 •  Sistemin titizlikle kontrolünün ve bakımının yapılması 
 • Filtrenin düzenli olarak değişiminin sağlanması 

Su Tasarrufu İçin Etkili Tavsiyeler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin