Sağlık sektöründe yeni dönem: ‘Dijital sağlık’

service

Sağlık hizmetleri ve bilişim teknolojisi, küresel dünyada birbirini etkileyen iki büyük sektörel güç durumunda. Bu iki gücü bir araya getirmek ise, beraberinde birçok fırsatın elde edilmesine katkı sağlıyor. 

 

Gıda takviyeleri, dermokozmetik, anne-bebek, sağlık-medikal ve kişisel bakım kategorisindeki ürünleri eczaneler aracılığıyla temin ederek kullanıcılarına ulaştıran online hizmet sağlayıcı eczaneden Kurucusu Eczacı Elçin Tuncer, dijital sağlık konusunda açıklamalarda bulundu.

 

 

Dünya geneline bakıldığında, toplumun sağlıklı bireylerden oluşan bir düzen sağlaması, birçok ülkenin hedefi durumunda. Bu hedefin gerçekleşmesi ise, iyi yapılanmış sağlık bilişim teknolojileri ve iyi örgütlenmiş sağlık sistemleri ile mümkün. Mevcut sağlık hizmetlerinin genişlemesi, geleneksel sınırlarının aşılması ve yeniden tanımlanmasını ifade eden “dijital sağlık” kavramının, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bireylerin dijital talep ve beklentilerini arttırarak ihtiyaçlarında değişime neden olduğu apaçık ortada.

 

Dijital sağlık geniş bir kapsama sahip

Dijital sağlık kavramının artmakta olan önemine dikkat çeken eczaneden’un Kurucusu Eczacı Elçin Tuncer, “Dijital sağlık, hastalıkları ve hastalıkların oluşturduğu sağlık risklerini yönetmek ve bununla birlikte sağlıklı yaşamı teşvik etmek için tıpta ve diğer sağlık alanlarında bilgi iletişim teknolojilerinin kullanılması anlamına geliyor. Dijital sağlık; giyilebilir cihazlar, mobil sağlık, tele sağlık, sağlık bilgi teknolojileri ve tele tıp kullanımını gibi, geniş bir kapsama sahiptir. Tüketicilerin dijital sağlık alanında bilinçlenmesi bireysel sağlık yönetiminde daha etkin çözüm alınabilmesi açısından çok önemlidir” diyor. 

 

Dijital sağlık ile beklenti ve talepler değişti

Dijital sağlıkta; sağlık hizmetlerini yüksek kaliteli ve kişiselleştirilmiş hizmetlere dönüştürmek amacıyla, dijital araçlar kullanma gibi bir eğilim söz konusu. Dijital sağlık teknolojileri; sağlık çalışanları ve sağlık tüketicileri için sağlık bilgilerinin sunulması, halk sağlığı hizmetlerini iyileştirmek için bilgisayarlı iletişim teknolojilerinin kullanılması, hasta sağlığı veya sağlık tesisi faaliyetleri hakkındaki bilgileri edinmek, depolamak, yönetmek veya iletmek için bilgi teknolojilerinin kullanılması gibi imkanlar sunuyor. 

 

Dijital sağlığın, dijital dünyanın en etkin teknolojilerinden biri olduğunu söyleyen Tuncer, “Dijital sağlık teknolojileri; sağlık hizmeti sunumu aşamasında yer alan sağlık profesyonelleri ve hastalar arasındaki iletişimi iyileştirmek, uzman olmayan kişileri önleyici sağlık faaliyetlerine katılmaya teşvik etmek ve hastanın tedavi protokollerine ve kronik hastalıkların bireylerin kendi kendine yönetimine uyumunu iyileştirmek adına katkı sağlıyor” açıklamasında bulundu.  

 

Yüz yüze bakıma potansiyel alternatif 

Mobil sağlık, sağlık bilgi teknolojileri, elektronik sağlık kayıtları dahil olmak üzere, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kesişim noktasındaki tüm kavramları ve faaliyetleri kapsayan dijital teknolojilerin, hastaların ve sağlıklı kalmak isteyen bireylerin sağlık hizmeti sürecini kolaylaştıran platformlar sağladığını söyleyen Tuncer, eczaneden ile tüketicilerin dijital sağlık hizmetlerine güvenle ulaşacakları online bir platform kurduklarının altını çiziyor. 

 

Eczaneden, şu anda Türkiye’de internette satışına izin verilen dermokozmetik, gıda takviyesi gibi ürünleri tüketiciye en yakınındaki eczanelerden temin ederek ulaştıran tek dijital sağlık platformu olarak hizmet veriyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık sektöründe yeni dönem: ‘Dijital sağlık’

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin