Saçlara iyi gelen yağlar hangileridir?

Gerek genetik faktörler ve gerekse yaşam ve beslenme şartları nedeniyle yıpranan saçlarınızı korumak için, listemizde bulunan bitkisel yağları kullanabilirsiniz.

Saçlara İyi Gelen Yağlar Nelerdir?
Saçlara İyi Gelen Yağlar Neler?
service

Sağlıklı saçlara sahip olmak için kullanabileceğiniz çeşitli bitkisel ve doğal yöntemler bulunuyor. Saçlara iyi gelen yağlar bu yöntemler arasında en etkili olanlardan biri olup, genel anlamda saç sağlığını doğrudan olumlu yönde etkilemektedir.

Gerek genetik faktörler ve gerekse yaşam ve beslenme şartları nedeniyle yıpranan saçlarınızı korumak için, listemizde bulunan bitkisel yağları kullanabilirsiniz.

Saçlara İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Aşağıda adı geçen bitkisel yağlar, saç sağlığı üzerinde mükemmel etkiye sahip olup saçların canlılık ve hacim kazanmasına yardımcı olurlar.

Avokado Yağı

Saç sağlığı üzerinde birçok faydası bulunduğu bilinen avokado yağı, besleyici özellikleri ile saçlar üzerinde ciddi bir performans göstermektedir. Özellikle kepeklenme, kırılgan saçlar ve mat görünüm için son derece etkili olan avokado yağını düzenli olarak kullanıp saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Son derece zengin kalsiyum, protein ve vitamin içeriği ile saçların kökten uca beslenmesini sağlayan avokado yağının, saç ve saç derisi ihtiyaçlarına cevap verdiği bilinmektedir. Üstelik bu bitkisel yağı kullanmanın kolay ve pratik olması, alternatif yöntemlere göre daha fazla öne çıkmasını sağlıyor.

Banyo yapmadan önce nemli saçlarınıza bir miktar avokado yağı döküp masaj yapar şekilde 5 dakika boyunca yedirin. Bitkisel yağ saçlarınızda 15 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı temizleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Uzman görüşlerine göre avokado yağının haftada iki kez uygulanması yeterli olacaktır.

Sarımsak Yağı

Sarımsak yağı da tıpkı avokado yağı gibi saçlara iyi gelen yağlar arasında etkinliği kanıtlanmış ürünlerden biridir. Kokusunun biraz rahatsız edici düzeyde olması nedeniyle kimileri tarafından tercih edilmese bile, sarımsak yağının saç sağlığı üzerindeki önemli faydaları bulunuyor.

Sarımsağın saçlara faydaları yüz yıllardır bilinen bir gerçektir. Son yıllarda yapılan klinik çalışmalarda sarımsağın saçlar üzerindeki olumlu etkilerini kanıtlanmıştır. Dökülen saçların yeniden çıkmasına etki ettiği bilinen sarımsağın yağıda, saç sağlığının korunmasında önemli bir yer tutar. Bu nedenle şampuan ve saç bakım içeriklerinin vazgeçilmez ürünlerinden biri olan sarımsak yağını doğrudan saçlarınıza uygulayarak da kullanabilirsiniz.

Yağın kullanımı diğer bitkisel yağlar gibi olup, doğrudan saçlara masaj yapar şekilde sürerek işlem yapılır. 5 ile 10 dakika arasında saçlarınıza masaj yaparak sarımsak yağı sürdükten sonra, 20 dakika etkisini göstermesi için bekleyin. Ardından saçlarınızı sabunla iyice yıkayıp durulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Uygulamayı haftada en fazla 2 kez yaparak, kısa bir süre sonra saçlara canlılık ve hacim verdiğini görebilirsiniz.

Argan Yağı

Saçlar üzerinde efsane etkileri olan argan yağı, saç tellerini kökten uca besleyerek kalınlaştırır. Diğer yandan saçlara hacim kazandırıp parlaklık veren argan yağının, kepek oluşumunu önlediğine dair klinik veriler bulunmaktadır. Bu nedenle saç bakım ürünlerinde sıklıkla tercih edilen bitkisel yağlar arasında yer almaktadır.

Saçları onarıcı etkisi ile birçok saç problemine karşı faydalı olduğu bilinen argan yağını saçlarınıza 5 dakika boyunca masaj yaparak sürün. Özellikle saç diplerine dikkate alarak yapacağınız işlem kısa sürede etkisini gösterecektir.

Argan yağını saçınızda 20 dakika beklettikten sonra su ve sabun ile temizleyip işlemi tamamlayabilirsiniz. Argan yağının diğer yağlar ile birlikte kullanılmasında hiçbir sakınca olmadığı için, birçok karışımın içerisinde de tercih edebilirsiniz.

Nane Yağı

Ferahlatıcı etkisi ile saç ve saç derisinin uyarılmasını sağlayan nane yağı, mat saçlar üzerinde şahane etkileri ile bilinmektedir. 2 ay boyunca düzenli olarak haftada 1 veya 2 kez uygulanması halinde, saçlardaki canlılık gözle görülür seviyede artacaktır.

Mineral ve vitaminler bakımından zengin olması nedeniyle nane yağının kullanılması saç bakım uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Uygulamanın diğer bitkisel yağlardan olduğu gibi yapılması yeterli olacaktır.

Saçlara iyi gelen yağlar hangileridir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin