Psikiyatrist Maaşı Ne Kadar? Psikiyatrist Nasıl Olunur? 

Psikiyatrist maaşları ne kadar? Psikiyatrist nasıl olunur ve görevleri nelerdir? sorularının cevapları yazımızda yer alıyor.

Psikiyatrist Maaşı Ne Kadar? Psikiyatrist Nasıl Olunur? 
Psikiyatrist Maaşı Ne Kadar? Psikiyatrist Nasıl Olunur? 
service

Çağımızın en ilgi çeken mesleklerinden bir tanesi psikiyatrist mesleğidir. Psikiyatrist mesleğini yapmak isteyen pek çok insan vardır. Peki bu kadar güzel bir meslek olan psikiyatrist maaşı ne kadar? Psikiyatrist nasıl olunur ve görevleri nelerdir? 

Psikiyatrist Nasıl Olunur? 

Psikiyatrist olmak için bir üniversite tıp fakültesinden mezun olmak gerekir. Psikiyatri, tıp bölümünün en zor bölümlerinden biri olarak bilinir. Mezun olduktan sonra iki yıl lisansüstü eğitim ve yabancı dil şartı aranmaktadır. Lisans ve lisansüstü eğitimlerini tamamladıktan sonra psikiyatri merkezlerinde çalışmaya başlayabilirler. Ancak profesyonel psikiyatrist olabilmek için 4 yıllık tıp eğitimi ve mesleki eğitimden geçmesi ve başarılı olabilmesi için TUS’u (Tıpta Uzmanlık Sınavı) geçmesi gerekir. 

Psikiyatrist Görevleri Nelerdir? 

Psikiyatrist Maaşı Ne Kadar? Psikiyatrist Nasıl Olunur? 
Psikiyatrist Maaşı Ne Kadar? Psikiyatrist Nasıl Olunur?

Psikiyatristin görevleri, hastayı muayene ettikten kısa bir süre sonra başlar. Çünkü ruhsal sorunları olan ya da davranış değişiklikleri olan kişiler bir an önce tedavi görmelidir. Bir psikiyatristin en önemli görevi hastalarını duyarlı bir şekilde dinlemektir. Hastanın söylediği her şey çok değerlidir. Bu nedenle psikiyatristler hastaları muayene ederken çok dikkatli olmalıdırlar. 

Psikiyatriste başvuran bir hasta için uzmanın görevleri, tedavi sürecinin sonuna kadar devam eder. Bazı durumlarda ise iyileşme sonrası başlayan hastanın yaşamı boyunca detaylı olarak takip edilir. Bunun nedeni hastanın iyileşme sürecinin başarısını belirlemektir. 

Psikiyatrist Maaşları Ne Kadar? 

Her meslekte olduğu gibi, bir psikiyatriste de hizmet verdiği yıllara, yani deneyim ve tecrübesine göre ücret ödenir. Ayrıca resmî kurumlarda (kamu hastaneleri) çalışan psikiyatristler ile özel sektörde (özel hastaneler) çalışan psikiyatristler arasında ücret farkı bulunmaktadır. Özel sektörde çalışan psikiyatristlere 6.000 Türk lirası, kamu psikiyatristi 6.000 Türk lirası, uzman psikiyatristler ise ilk başladıklarında 8.000 Türk lirası alırlar. Psikiyatristler de günlük veya haftalık olarak randevu alabilecekleri gibi, kendi kliniğini açmaları halinde aylık olarak hesaplandığında tedavi başına 20.000-30.000 Türk lirası arasında bir rakam kazanırlar. 

Psikiyatrist Maaşı Ne Kadar? Psikiyatrist Nasıl Olunur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin