Polislik Hangi Bölüme Girer?

Polislik hangi bölüme girer?
Polislik hangi bölüme girer?
service

Polislik günümüzde en çok tercih edilen meslekler arasındadır. Bunun sebebi gerekse kişilerin çocukluk hayali olması, gerekse de kişilerin devlet çatısı altında çalışmak istemesidir. Polis olmak içinde belirli aşamalardan geçmek gerekmektedir. Bu aşamalar;

  • Üniversite sınavından temel ham puanı geçmek,
  • Ön sağlık mülakatını tamamlamak,
  • Sözlü mülakatını tamamlamak,
  • Spor mülakatı tamamlamak,
  • Ana sağlık mülakatı tamamlamak, olarak tamamlamanız gereken aşamalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu aşamalarında başında ise en çok merak edilen soruların başında lise bölümleri gelmektedir. Polis olmak için bu bölümlerden hangisini tercih etmek gerekmektedir? Bu soru polislik düşünen kişilerin ilk aşamada ki en önemli konusudur. Sayısal, eşit ağırlık ve sözel bölümleri mevcuttur. Bu bölümleri seçerek her alana özel meslekleri tercih edebilirsiniz. Peki polislik için hangi bölüme girer.

Polislik Sayısal Mı, Sözel Mi, Eşit Ağırlık Mı 2022

Polislik sayısal mı sözel mi; Polisliğini mesleğini icra etmek için okumanız gereken belirli bir bölüm yoktur. Gerekli olan şey sizler için TYT sınavıdır. Bu sınava sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümleride aynı şekilde girmektedir. Temel Yeterlilik Testi yani bir diğer adı ile TYT’de belirli bir puan almanız gerekmektedir. Polis olmak içinse TYT sınavından almanız gereken en düşük puan olarak da ham taban puana sahip olmanız gerekmektedir. Yani 150 ham puanı geçtiğiniz zaman sizlerede Polis Meslek Yüksek Okulu için tercih yapabileceksiniz.  Bu tercihleri yaptıktan sonra belirli aşamaların ardından sizlerede polislik mesleğine sahip olabilirsiniz.

Polislik için Hangi Bölüm Uygundur?

Polislik mesleğine sahip olmak için seçeceğiniz bölüm pek bir önem göstermese de, yine de yatkın olduğunuz bir bölümü tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun başlıca sebebi sınav için daha rahat bir şekilde çalışabilir ve daha yüksek sonuçlar alabilirsiniz. AYT ne kadar gerekli olmasa da AYT sınavının temeli TYT olduğu için sizlere daha çok fayda sağlayacaktır. Bu yüzden  sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümlerinden sizlere en yakın olanını seçmeniz gerekmektedir. Bu sayede alınan puanın ile yerleştirme yapıldığı için, Polis Meslek Yüksek Okuluna katılmak için daha yüksek bir avantaja sahip olacaksınız.

Bu tarz yazıların daha fazlası için:  https://www.gncbilgi.com/

Polislik Hangi Bölüme Girer?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin