Pilot Maaşları Ne Kadar? Pilot Nasıl Olunur? 

Pilot Maaşları Ne Kadar? Pilot Nasıl Olunur? 
Pilot Maaşları Ne Kadar? Pilot Nasıl Olunur? 
service

Hava taşıtını yönetmek ve kullanmak ile görevli olan bireylere pilot denir. Çağımızda oldukça prestijli bir meslek olan pilotluğa ilgi giderek artıyor. Peki, bu kadar saygın bir meslek olan pilot maaşları ne kadar? Pilot nasıl olunur? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Pilot Nasıl Olunur? 

Öncelikle pilot olmanın farklı yolları olduğunu bilmelisiniz. Orduyu, sivil havacılık okulunu veya ücretli sürüş dersleri gibi. Ama nerede olursanız olun genç yaşta pilot olmak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Öte yandan, lise mezuniyeti uçuş eğitimi için yasal olarak yeterliyken, lisans öğrencileri daha şanslı kabul ediliyor. Çünkü bazı uçuş okulları sadece lisans öğrencilerini kabul etmektedir. Üniversite mezunu olmak aynı zamanda işe başladığınızda rakiplerinizden önde başlamanızı sağlar. 

Pilot olmak için bir lisans pilot eğitim programına girebilir veya 18 ila 24 aylık pilot eğitimi sunan özel bir uçuş okulu seçebilirsiniz. Bu okulları seçer ve eğitiminizi başarıyla tamamlarsanız PPL (Private Pilot License) yani Hususi Pilot Lisansı almaya hak kazanırsınız. Tek motor uçak lisansı almak için 165 saat yer kursu ve 40 saat uçuş yapmanız gerekmektedir. Ardından kontrollü uçuş denen bir teste girersiniz ve geçerseniz Cessna tipi bir uçak uçurabilirsiniz. ATPL (Havayolu Taşımacılığı Pilotu) Lisans Sınavına hak kazandıktan sonra eğitiminizin bir sonraki aşamasına geçeceksiniz. Bu aşamada 823 saat yer dersi ve 160 saat uçuş süresiniz vardır. PPL lisansınızı aldıktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde 14 kursta sınava girecek ve tüm kurslarda %75 başarı sağlamanız durumunda ATPL Frozen sertifikanızı alabilirsiniz. 

Bundan sonra tip eğitiminize başlayıp ve simülatör eğitimini isterseniz alabilirsiniz. Bu aşamayı geçtikten sonra üçüncü pilot olarak kabine girilir ve 100 saatlik gözlem süresini tamamladıktan sonra ikinci pilot olarak göreve başlanır. 1500 saatlik uçuştan sonra ATPL Frozen sertifikanız ATPL olarak değiştirilir ve yardımcı pilot olabilirsiniz. 5000 saatlik uçuşu tamamladıktan sonra kaptan pilot olmaya hak kazanırsınız. Sonuç olarak nasıl pilot olurum sorusunun cevabına odaklanıyoruz. Ancak sonradan pişman olmamak için daha detaylı araştırma yapmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Peki, pilot maaşları ne kadar? 

Pilot Maaşları Kaç TL? 

Pilotlar ayda en az 15.140 TL kazanıyor. Alınan ortalama 33.950 TL iken 45.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden kendinizi geliştirmek ve sektördeki yıllarınızı arttırmak daha çok kazanmanızı sağlayacaktır. 

Pilot Maaşları Ne Kadar? Pilot Nasıl Olunur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin