Optometrist Nasıl Olunur? Optometrist Maaşları Ne Kadar? 

Optometrist nasıl olunur? Optometrist maaşları ne kadar? Optometrist ne iş yapar? sorularının cevapları meraklıları için yazımızda yer alıyor.

Optometrist Nasıl Olunur? Optometrist Maaşları Ne Kadar? 
Optometrist Nasıl Olunur? Optometrist Maaşları Ne Kadar? 
service

İnsanlar arasında pek bilinmeyen ancak yurtdışında çok fazla tercih edilen mesleklerden bir tanesi optometristliktir. Optometirstliğin ülkemizde çok yaygın olmamasının nedeni, Türkiye’de optometristlik eğitimi veren kurum olmamasıdır. Optometristlik, sık sık optistenler ile karıştırılıyor. Fakat optometristlerin çalışma alanı optisyenlere göre oldukça farklıdır. Ülkemizde optometristlik eğitiminin verilmemesi b mesleğin icra edilemeyeceği anlamına gelmiyor. Optpmetrist  sayısı az olduğu için diğer mesleklere göre daha kıymetli sayılabiliyor. Optometristler, sağlık alanında pek çok işkoluna istihdam edilebiliyor. Peki, optometrist nasıl olunur? Optometrist maaşları ne kadar? Optometrist ne iş yapar? Gelin, bu soruların cevaplarını beraber inceleyelim. 

Optometrist Nasıl Olunur? 

Optometrist olmak isteyenlerin Optometri Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilmiş bir programa başvurmaları ve Optometri Başvuru Testi’ne (OAT) girmeleri gerekmektedir. Sınav öncelikle bilimsel sorulardan oluşan bir test olarak hazırlanır. Başvuruları kabul edilen adaylar, dört yıllık programa kayıt olmaya ve gerekli eğitime başlamaya hazırdır. Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlar Optometrist unvanını almaya hak kazanırlar. 

Optometrist Ne İş Yapar? 

Optometrist Nasıl Olunur? Optometrist Maaşları Ne Kadar? 
Optometrist Nasıl Olunur? Optometrist Maaşları Ne Kadar?

Bir optometrist, görme kalitesini iyileştirmek için eğitilmiş bir doktordur. Bu doktorlar, hastaların görme problemlerini teşhis ve tedavi etmekte, hastaların görüşünü iyileştirmek için çeşitli görme yardımcıları önermekte ve bu cihazlar hakkında bilgi vermektedir. Optometrist unvanını alarak göreve başlayan hekimin sorumlulukları şunlardır: 

  • Bir optometrist, teşhis koyduğu bir hasta için kontakt lens veya gözlük reçete edebilir. 
  • Optoetrist, muayene ettiği hastalara teşhis ve tedavi yöntemlerini uygulamaktan sorumludur. 
  • Optometristler, ameliyat geçiren hastaların bakımını ve görme kalitesini izlemek ve tedavi etmek için oftalmologlar tarafından zorunlu ve yetkilendirilmiştir. 
  • Optometristler, görme engelli hastaların tedavi yöntemleri ve tedavi seçenekleri konusunda hastaları bilgilendirmekle yükümlüdür. 
  • Optometristler sadece görme bozukluğu olan hastalarla ilgilenir. 
  • Bir optometrist, bir hastanın görme kalitesini ölçerek gözlük veya kontakt lens reçete edebilir. 

Optometrist Maaşları Kaç TL? 

Optometristlerin maaşı 6.000 Türk lirası olabiliyor. Meslek İstatistikleri Kurumu’ndan yapılan son açıklamaya göre, optometristlerin yıllık ortalama geliri 250.140 Türk Lirası. 

Optometrist Nasıl Olunur? Optometrist Maaşları Ne Kadar? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin