Maydanozun Faydaları

Maydanozun Faydaları
Maydanozun Faydaları
service

Zengin vitamin ve mineral içerikleri ile maydanozun faydaları oldukça fazladır. Antioksidan açısından zengin bir besin kaynağı olması, vücudun serbest radikaller ile savaşarak hastalık ve enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olur. Dolayısıyla maydanozun sağlığa faydaları arasında sayılabilecek birçok önemli sağlık etkisi bulunmaktadır.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz kalsiyum, potasyum, demir ve bakır mineralleri bakımından harika bir besin kaynağıdır. Vitaminler bakımından ise C vitamini, E vitamini, A vitamini ve K vitamini zenginliği ile bilinmektedir.

Türk mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olan besin kaynaklarından biri olması, maydanozun faydalarından sıklıkla istifade etmemize fırsat vermektedir. Düzenli olarak maydanoz tüketilmesi durumunda sağlığımız üzerindeki olası etkileri şunlardır;

Bağışıklığı Güçlendirir

A ve C vitamini başta olmak üzere içerdiği mineral ve vitaminler ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyici özellikler gösterir. Antioksidanlar bakımından zengin olması sayesinde, vücudun serbest radikallere karşı savaşması için bağışıklık kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eden C vitamini aynı zamanda antioksidan görevi görebilmektedir. Vücudu kronik hastalıklara karşı koruyucu özelliklerde gösteren C vitamininin tüm organlara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

İçermiş olduğu klorofil anti bakteriyel ve mantar önleyici özellikler, bağışıklık sisteminin otoimmün hastalıklar, kronik hastalıklar ve virüslere karşı korunmasına yardımcı olmaktadır.

Ağız Kokusunu Giderir

Garnitür şeklinde kullanılmasının dışında nefes tazelemek için de popüler besinlerden biridir.

Doğal ağız kokusu giderici özellikleri bulunan maydanoz, antibakteriyel özellikleri ile de diş bakımının sağlıklı şekilde yapılmasına yardımcı olur. Bu yüzden maydanozu yiyerek tüketebileceğiniz gibi özellikle maydanoz çayı şeklinde tüketmeniz, ağız kokusunun önlenmesinde önemli faydalar gösterecektir.

Kemik ve Göz Sağlığını Korur

Kemik ve göz sağlığı korumak ve iltihap yatağı göz hastalıklarının görülme riskini azaltması, maydanozun faydaları arasında sayılmaktadır. İçerdiği A vitamini göz sağlığının korunmasında önemli faydalar sunmaktadır.

Oksidatif stresi giderici etkileri, gece körlüğü, katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz sağlığı problemlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

K vitamini bakımından zengin olan maydanoz, ayrıca vücuttaki minerallerin emilimini yardımcı olur. Bu sayede güçlü ve sağlıklı kemiklerin oluşması mümkün hale gelir. Özellikle maydanoz çayı şeklinde tüketilmesi halinde maydanozun sağlığa faydaları göz ve kemikler için iki katına çıkmaktadır.

Anemiyi Önler

Kan sağlığı ve sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için gerekli olan demir minerali maydanozda bol miktarda bulunmaktadır. Bu sebeple maydanoz tüketmek anemi rahatsızlığını önlemeye yardımcı olduğu gibi kan dolaşımını da daha iyi hale getirir.

Bir fincan maydanoz çayı içmek günlük demir ihtiyacını karşılamanın en kolay yollarından biridir. Ek olarak sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında demir önemli bir besin bileşenidir. Oksijenin kan yoluyla vücuda dağılması için kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı olması önemlidir. Ayrıca içermiş olduğu kalsiyum ve C vitamini, besinlerden elde edilen demirin emilimine yardımcı olur.

Damarları Güçlendirir

B vitaminleri ve folik asit içeriği ile kan damarlarının güçlenmesi ve korunmasına yardımcı olur. Homosisteinin adındaki aminoasit kanda doğal olarak bulunur. Folik asit kan damarlarının genişlemesine de yardımcı olarak, yüksek tansiyon riskini önemli ölçüde azaltır.

Homosistein seviyesinin yüksek olması ise kan damarlarına zarar verebilmektedir. Bu yüzden maydanozdaki folik asit, homosistein seviyesinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır. Bu aynı zamanda felç ve kalp krizi gibi ciddi kardiyovasküler problemlerinin görülme olasılığını azaltır.

Kolesterolü Dengeler

Yüksek kolesterolü düşürücü etkisinin olması maydanozun faydaları arasındadır. Hipertansiyon ve yüksek kolesterolün kontrol altına alınması sayesinde, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler sağlık problemleri görülme riski de azalmaktadır.

Solunum Problemlerini Hafifletir

Astım ya da farklı bir solunum probleminden muzdarip iseniz, düzenli maydanoz çayı tüketerek bu problemlere karşı çare bulabilirsiniz. Beta karaten açısından zengin olan maydanoz çayı, astım riskini azaltmak için ideal içeceklerden biridir.

Aynı zamanda ciğerlerde ve boğazda bulunan mukusu gevşetici özellikler göstererek solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olur. Sonuç itibariyle düzenli olarak maydanoz ya da maydanoz çayı tüketen kişilerde bakteriyel enfeksiyon ve tıkanıklık gelişme riski azalmaktadır.

Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcı Olur

Böbrek taşları böbreklerin genel işleyişini etkilediği gibi, ağrı ve stres gibi farklı sorunlara da yol açar. Maydanoz çayı tüketilmesi böbrek taşlarının görülme riskini azaltır.

İdrar söktürücü özelliği taşıması da, maydanozun sağlığa faydaları arasında sayılabilir. İdrara çıkma isteğinin artması idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde ve mesanenin temizlenerek böbrek taşı oluşumunun engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

İçermiş olduğu antioksidanlara ek olarak kanserle mücadele edebilecek besin içeriklerine sahiptir.

Yapılan bazı araştırmalara göre maydanoz, kanser hücrelerinin önlenmesine yardımcı olan apigenin adında flavonoid besin bileşiğine sahiptir. Diğer yandan luteolin gibi tümör büyümesini önleyebilecek besin içeriği de maydanozla bulunur.

Bağışıklığı Güçlendirir

A ve C vitamini içermesi nedeniyle bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Antioksidan içeriklerinin yüksek olmasının yanı sıra, beyaz kan hücrelerinin üretimini de teşvik eden içeriklere sahiptir. Güçlü bir bağışıklık için maydanoz veya maydanoz çayı düzenli olarak tüketilebilir.

 

Maydanozun Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin