Maxion İnci Jant Grubu’nun Türkiye’de başlattığı Su Kaşifi Programı’nın dönem finalinde Su Kaşifleri gönülleri fethetti

service

8-14 yaş grubu öğrencilere su bilinci kazandırmayı amaçlayan uluslararası Su Kaşifi Programı’nın bahar dönemi çalışmaları, Türk otomotiv tedarik sanayinin öncülerinden Maxion İnci Jant Grubu desteğiyle gerçekleşti.

 

İzmir Swissotel’de gerçekleşen final etkinliğiyle bahar dönemi sona eren programa Manisa ve İzmir’deki toplam 102 devlet okulu dahil oldu. Yüzlerce su elçisi öğrenci, geliştirdikleri projelerle çözümün bir parçası oldu, yaptıkları etkinliklerle toplamda 2300 kişiye ulaşarak su konusunda farkındalığın artmasına katkı sağladı.

 

Sürdürülebilirliği kurum kültürünün temellerinden biri haline getiren Maxion İnci Jant Grubu, bu anlayışın bir parçası olarak su sorunlarına çözüm için sorumluluk aldı ve dünya genelinde öğrencilere su bilinci kazandırmayı amaçlayan Su Kaşifi Programı’nın bahar dönemini gerçekleştirdi. Su Kaşifi Programı kapsamında eğitimler, kermesler, festivaller gerçekleşti, mevcut sorunlara çözüm sunan projeler üretildi. Su Kaşifi Programı bahar dönemi, finale kalan 5 okulun (Manisa’dan Çağatay Uluçay İlkokulu ve Mehmet Keskinoğlu Ortaokulu ile İzmir’den Şehit Yüzbaşı Ali Rıza Sadak İlkokulu, Şehit Yüzbaşı Ali Rıza Sadak Ortaokulu ve Bahar Yıldırım İlkokulu) çalışmalarının paylaşıldığı ve sunumlarının jüri tarafından değerlendirildiği etkinlik, tüm okulların farklı kategorilerle ödüllendirilmesiyle sona erdi.

 

Su Kaşiflerini, WWF (Dünya Doğayı Koruma Derneği)’den Nilay Dökümcü, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Öğretim Üyesi ve 4. Antartika Seferi Lideri Prof. Dr. Ersan Başar, Dünya Gazetesi yazarı Fatoş Karahasan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrem Deniz Can, Ege’de Son Söz Gazetesi Yazarı ve 2440. Bölge Rotary Guvernörü Nedim Atilla, program yürütücüsü Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı Kurucu Direktörü Serra Titiz ve Maxion İnci Jant Grubu Ortak Fonksiyonlar Direktörü Gülçin Tekin jüri olarak değerlendirdi.

 

Program yüzlerce su elçisi kazandırdı, bu elçiler 2300 kişiye ulaştı

Su Kaşifi programına Manisa ve İzmir’deki toplam 102 ilkokul ve ortaokul dahil oldu. Çalışmalara aktif olarak devam eden 15 okulda yüzlerce su elçisi öğrenci, yaptıkları etkinliklerle okullarındaki diğer öğrencileri de Su Kaşifi programından haberdar ederek onların da farkındalık ve bilgi seviyesini artırdılar. “Kendiniz Yetiştirin, Suyu Temizleyelim, Son Moda Su, Aileler Görev Başına ve Yediğimiz Su” çalışmalarını okulları ile sınırlandırmayan su kaşifleri, aileleriyle birlikte yaptıkları etkinliklerle ailelerinden su kullanım alışkanlıklarına yönelik taahhütler aldılar. Böylece, etki alanını genişleten program kapsamında toplamda 2300 kişiye ulaşıldı ve su konusunda farkındalıkları artırılmış oldu. 

 

Ek olarak IMPACT 2030’un Dünyanın En Büyük Dersi iş birliğiyle geliştirdiği “Küresel Amaçlar İçin Çalışanlar” Programına Türkiye’den katılan ilk şirket olan Maxion İnci Jant Grubu ayrıca, Grup bünyesindeki Gönülden İşler Ekibi ile 15 Su Kaşifi Okulu’na Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları eğitimi de verdi.

 

Kazanan dünya oldu

Su Kaşifi kapsamında oluşturulan ve Sulozof, Suti, Son Damla, Su Hayat Pınarı gibi son derece yaratıcı isimler bulan öğrenci ekipleri mevcut su sorunlarına yönelik etkinlik ve projeler de geliştirdiler. Finale kalan projelerin sunum ve değerlendirmeleri sonucunda çalışmalarıyla az bir farkla öne çıkan İzmir’den Bahar Yıldırım İlkokulu ve Manisa’dan Mehmet Keskinoğlu Ortaokulu birinci seçildi. Su konusunda hayata geçirdikleri projelerini desteklemek için Maxion İnci Jant Grubu birinci olan okullara 15’şer bin TL’lik ve kalan 3 finalist okula da 10’ar bin TL’lik bir destek fonu oluşturdu.   

 

Su Kaşifi Programı final etkinliği kapsamında konuşan Maxion İnci ve Maxion Jantaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Zaim şunları dile getirdi: “Karbon salınımı, doğal kaynakların kullanımı, atıkların azaltılması, geri dönüşüm, sosyal sorumluluk, toplumsal cinsiyet eşitliği ve buna benzer birçok konuda iddialı hedefler belirleyerek sürdürülebilirliğe odaklanıyoruz. Ekiplerimizin bu konulardaki farkındalığıyla ve gönüllülerimizin çabalarıyla gurur duyuyoruz. Su Kaşifi, parçası olmaktan çok keyif aldığımız bir program oldu. Biz Manisa’da faaliyet gösteren Egeli bir şirketiz. Bu yüzden İzmir ve Manisa’daki, devlet okullarını destekleyerek bu programa başlamak istedik. Profesyonel sorumluluklarının yanı sıra tamamen gönülden bir çabayla ve istekle bu programa katkı sağlayan tüm ekibimize teşekkür ediyorum. Su Kaşiflerimizi ise gönülden tebrik ediyorum. Su farkındalığı konusunda muhteşem çalışmalar yaptılar. Sahip oldukları farkındalıkla gezegenimizdeki tüm yaşam için, insanlık için, ülkemiz için aileleri ve kendileri için iyi bir şeyler yapma yürekliliğini gösterdiler, değişimin öncüsü oldular. Sürdürülebilirlik kapsamında gerçek kazanan dünyamız oldu. Çocuklarımızla gurur duyuyoruz, sayelerinde geleceğe daha umutla bakıyoruz.” 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Maxion İnci Jant Grubu’nun Türkiye’de başlattığı Su Kaşifi Programı’nın dönem finalinde Su Kaşifleri gönülleri fethetti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin