Kripto Para Piyasalarında İşlem Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Adım

service

KuCoin, dünya çapında vadeli işlemlerin 3’üncü yıl dönümünü özel bir kampanya ile kutlarken, tüm kripto para kullanıcılarının borsalarda işlem yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiğini 4 adımda vurguluyor. 

 

2020 yılının sonlarına doğru yatırımcıların odak noktası haline gelen kripto paralar ülkemizde de büyük ilgi görüyor. Türkiye, kripto para kullanımı ve adaptasyonu konusunda dünyanın önde gelen ülkeler arasında yer alırken; ülkemizde birçok yatırımcının bu alana olan ilgisini de gözler önüne seriyor. Bir boğa döngüsü içerisindeyken birçok yatırımcı neredeyse tüm kripto para yatırımlarından kazanç elde edebilirken, işler tersine döndüğünde yani ayı piyasası içerisine girildiğinde kazanç sağlamaları güçleşebiliyor. Piyasada koşullar ne durumda olursa olsun yatırımcıların kripto paralara yatırım yaparken dikkat etmeleri gereken belli konular vardır. 

 

Bu sene 5’inci yılını kutlamaya hazırlanan KuCoin de yatırım yapılan borsanın güvenli bir altyapısından başlayan ve piyasanın hızla gelişmekte olduğu teknoloji adaptasyonunu gözeterek, kullanıcılarına çeşitli alanlarda fırsatlar sunan kampanyalar düzenlemeye devam ediyor. Kampanyalar kadar kullanıcılarını doğru bilgilendirmeye de hassasiyet gösteriyor. Bu anlamda KuCoin, kullanıcıların kripto para piyasalarında işlem yaparken dikkat etmeleri gerekenleri 4 adıma şöyle anlatıyor:

 

1.  Yatırım Yapılacak Miktarı Doğru Belirleyin

 

Bir yatırımcı kripto para piyasası veya herhangi bir küresel piyasada yatırım yapmak istiyor ise ilk olarak yatırım yapacağı meblağı belirlemeli ve bu meblağın komple kaybedilmesi durumunda da yatırımcıyı olumsuz etkilemeyecek bir meblağ olduğundan emin olunmalı. 

 

Birçok yatırımcı yüksek getiri beklentisiyle tüm birikimini bir varlığa yatırabiliyor veya daha da ötesinde borçlanarak yatırım yapabiliyor. Ancak bu tarz adımlar atmak piyasada yaşanan ani bir dalgalanma ile paranın kaybına yol açabilir. Bu sebeple yatırımcı daima kendini zora sokmayacak meblağ ile yatırım yapmalıdır. 

 

2.  Kripto Parayı ve Projesini Araştırın

Yatırım yapılacak miktarı belirlemenin yanı sıra en önemli konulardan bir tanesi de yatırım yapılacak kripto paranın araştırılmasıdır. Yatırımcılar çevreden duydukları ama hakkında hiçbir fikir sahibi olmadıkları projelere yatırım yapabiliyorlar. Bu şekilde atılan adımlar kimi zaman projenin zaten artık yukarı yönlü hareketini tamamlamış olması ve/veya projede sonradan ortaya çıkan aksi bir gelişme ile yatırımcıları zarara uğratabiliyor. Bu noktada yatırımcıların bir kripto paraya yatırım yapmadan önce o kripto parayı araştırması kendi yatırım kararını yatırımcının kendi profiline uygun bir biçimde verebilmesi için oldukça önemli.

 

Günümüzde artan kripto para adaptasyonu ile birçok scam projede ortaya çıkmıştır, bu projeleri ayırt edebilmenin yolu projeyi derinlemesine araştırmaktan geçiyor. Yatırımcı yatırım yapmak istediği kripto para projesinin vizyon ve misyonu, kurucuları, teknik makalesi, geliştirme adımları, partnerlik çalışmaları gibi birçok veriyi göz önünde bulundurması gerekiyor.

 

Borsa iş birliklerini inceleyerek de projelerin altyapısı ve güvenilirliği ile ilgili fikir sahibi olmak mümkün. Bu noktada KuCoin’de ekosistemin gelişmesi ve geliştirilmesi adına birçok kriteri göz önüne alarak seçtiği projelere fon sağlayabiliyor veya “Safeguard Programı” ile projelerin tanıtım ve reklam çalışmalarına destek verebiliyor. 

 

Bunun yanı sıra piyasadaki güncel haber akışını takip ederek yatırım yapmak istediği kripto para ile ilgili olumlu veya olumsuz haber akışı var mı incelemeli ve mümkünse teknik analiz ile bu bilgileri harmanlayarak kendisine bir yatırım stratejisi oluşturmalı.

 

3.  Strateji Belirleyin

Ne kadar bir meblağ ile yatırım yapacağını ve hangi kripto paraya yatırım yapacağını belirleyen yatırımcılar için işin en zorlu kısımlarından birisi duygularını yöneterek işlem yapabilmesidir. 

 

Yatırım yaparken duyguları yönetmenin en önemli başlangıç noktası bir strateji ile işleme başlamak ve bitirmektir. Yatırımcı, ne kadar bir meblağ ile yatırım yapacağını doğru belirlemeli ve yatırım yapacağı kripto para için giriş ve çıkış stratejisi belirlemelidir. Eğer belirli bir strateji doğrultusunda yatırım yapılmaz ise olası düşüşlerde panik havasına kapılıp satış yapmak veya bir yükselişte FOMO’ya kapılıp zamanında pozisyonu kapatmamak mümkündür. Bu sebeple yatırımcı pozisyona hangi noktadan gireceğini, nerede zararı durduracağını ve nerede kar alacağını önceden belirlemeli.

 

4.  Borsa Seçimi ve Güvenlik Kriterlerine Dikkat Edin 

Kripto para piyasasının hızla gelişmesiyle birlikte birçok yatırımcı borsa seçimi konusunda oldukça zorlanmaktadır.  Yatırım yapılan borsanın güvenli bir alt yapısı olduğundan ve kesintisiz hizmet verdiğinden emin olmak gerekir. 2017 yılında kurulan KuCoin Borsası, Dünya’da 200’den fazla ülkede kesintisiz bir hizmet sunmanın yanı sıra sigorta fonu sayesinde yatırımcıların varlıklarını güvenle saklar. 

 

Bunun yanı sıra işlem yapılacak kripto para borsasında hem kripto para çeşitliliği olması hem de ürün çeşitliliği olması yatırımcılara farklı alternatifler sunar ve kripto para sektöründeki deneyiminizi geliştirir. Gem projelere erişim sağlayabileceğiniz ve proje listelemesi konusunda uzman bir borsada işlemlerinizi güvenle yapmak oldukça önemlidir.

 

Yatırımcısına 700’den fazla kripto para ile işlem yapmaya olanak sağlayan KuCoin, güvenle işlem yapılabilecek gem projeleri listeleyerek yatırımcılarına geniş bir Dünya sunar. KuCoin, sadece kripto para alım-satımı değil aynı zamanda stake, madencilik havuzları, akıllı işlem botları, NFT pazaryeri ve daha birçok ürünü ile kripto para sektörünü en geniş yelpazede deneyimlemenize olanak sağlayabilen Dünya’nın en büyük altcoin borsasıdır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kripto Para Piyasalarında İşlem Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Adım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin