Kılıçdaroğlu İzmir’de Balkan ve Rumeli göçmenleriyle buluştu

service

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programının üçüncü gününde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde Balkan ve Rumeli göçmenleriyle bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir programının üçüncü gününde Balkan ve Rumeli derneklerinin temsilcileriyle buluştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ev sahipliğinde Fuar İzmir’de düzenlenen toplantıya Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Parti Yönetimi, CHP İzmir Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, Balkan ve Rumeli dernek temsilcileri katıldı.

Davetlilere seslenen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “İkinci yüzyılda ülkemizi demokrasiyle taçlandırmak için yolumuza devam edeceğiz. Unutmayın o büyük deha, sizin içinizden çıkan bir komutan. 'Benim iki büyük eserim vardır biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri ise CHP' demişti. Sizleri Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri CHP ile kucaklaşmaya davet ediyorum. Bize katılmaya davet ediyorum. İzmir’de, Ankara’da, Samsun’da, nerede olursanız olun Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için kucaklaşmak, birlikte olmak zorundayız” diye konuştu.

“Kadın ile erkeğin eşit olduğu bir Türkiye”
Balkanlar’da mutlaka CHP ve Mustafa Kemal Atatürk sevgisinin devam ettiğini, yüreklerde olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Güçlü Türkiye, üreten Türkiye, ifade özgürlüğünün olduğu, ötekileştirmenin olmadığı bir Türkiye, kadın ile erkeğin eşit olduğu bir Türkiye. Halkın iktidarı kurulduğunda, cumhurbaşkanlığını aldığımızda ilk yapacağımız iş İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. Çağdaş uygarlığa ulaşacaksak, birlikte mücadele edeceksek omuz omuza bir mücadele başlatmamız lazım.”

Kılıçdaroğlu, “Balkan coğrafyasında ne kadar akrabamız varsa o kadar içli dışlıyız. Oradaki belediye başkanlarıyla dostluğumuz devam ediyor. Buradaki belediyelerimizle oradaki belediyeler kardeş belediye olarak ilişkilerine devam ediyor. Dostluklarımız devam ediyor. Balkanları unuttuğumuzu düşünmeyin” ifadelerini kullandı.  

“Barışı ve kardeşliği birbirimizle uyumdan aldığımız güçle perçinleyeceğiz”?Toplantıda Başkan Tunç Soyer, “Bugün yalnızca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak değil, aynı zamanda Arnavut Mustafa Çavuş adıyla bilinen ve Priştine’den Ege’ye yerleşen bir Balkan Türkü’nün torunu olarak da aranızdayım” diyerek sözlerine başladı. Başkan Soyer, “8 bin 500 yıllık tarihinde her zaman barışın sembolü olan İzmir, büyük acılar yaşayan, yurtlarından sürülen Balkan halklarına da kucak açtı. Doğdukları yerden koparılan binlerce insanın yaralarını saran bu şehrin Belediye Başkanı olarak İzmir’e, İzmirlilere hizmet edebilmek. Bu öylesine onur verici ki. Şehrimizin asil karakterinde, demokrasinin beşiği olan eşsiz coğrafyasında çok güçlü bir maya var. O mayanın adı, birbirimizle uyum. Geçmişte yaşanan büyük acıların hatırasını bir an olsun unutmadan, bir daha yaşanmamalarını sağlayacağız. Bu topraklarda umudu örgütleyecek, barışı ve kardeşliği birbirimizle uyumdan aldığımız güçle perçinleyeceğiz” dedi.

Barışın ve kardeşliğin şehri İzmir’de Balkan Festivali
Başkan Soyer şöyle konuştu: “Bugün Türkiye’nin farklı yerlerinde 30 milyona yakın Balkan kökenli nüfus bulunuyor. Balkan coğrafyasında ise halen 10 milyondan fazla akrabamız yaşamını sürdürüyor. Biz, şehrimizde birbirimizle uyumu tesis etmek için Balkan Derneklerimiz ve sivil toplum ile her zaman bir arada, omuz omuzayız. Balkan kökenli vatandaşlarımızın sorunlarını dinliyor, yaşanan sorunları birlikte, ortak akıl ilkesiyle çözüyoruz. 1935 yılında Balkan ülkeleri arasında, dostluk ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla Balkanlılar Halk Dansları Festivali düzenlenmişti. Biz, Atamızdan kalan bu mirası sahiplendik ve Balkan Festivali geleneğini İzmir’de yaşatmaya devam ediyoruz. Barışın ve kardeşliğin şehri İzmir’de, 23-25 Eylül’de bir kez daha Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali’ni gerçekleştireceğiz. Unutulmaz acılar yaşatılarak yurtlarından koparılan Balkan kökenli vatandaşlarımızın sesi olmaya, dertlerine derman olmaya devam edeceğiz.”

“Sizinle omuz omuza yürümekten vazgeçmeyeceğiz”
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise, “Balkan deyince akla, vatanı için gözünü kırpmadan canını feda eden mert ve yiğit insanlar geliyor. Kalpaksız Kuvayı Milliyeciler geliyor. Bu ülkenin milli mücadelesinde yanında Balkan silah arkadaşları vardı. O gün kurtuluş mücadelesinde nasıl büyük fedakarlıklar yürüterek başardıysak cumhuriyet değerlerini yeniden yükseltme mücadelesini de sizlerle sürdüreceğiz. Geçmişte yaşanan acılar bugün bu ülkede yaşanmasın, bütünlüğümüze zarar gelmesin diye balkan vatandaşlarımızla yol yürümeye devam edeceğiz. Sizlerle omuz omuza yan yana yürümekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kılıçdaroğlu İzmir’de Balkan ve Rumeli göçmenleriyle buluştu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin