İzmirli üretici de Başka bir tarım mümkün dedi

service
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Ödemiş'te çiftçilerle buluştu
 
  • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Küçük Menderes havzasındaki çiftçilerle Ödemiş'te bir araya geldi. Üreticilerin yüksek enerji maliyetleri nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları dinleyen Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda attığı adımları örnek göstererek, “Güneş enerjisi ile elektrik elde edeceğiz. Kooperatif şeklinde olacak. Çiftçi birlikleri bunun ortağı olacak. Elektrik üretecekler ve çiftçi elektriği ücretsiz kullanacak” dedi.
     
  • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “Köylüyü milletin efendisi yapmaya kararlıyız. Onun için 'Başka Bir Tarım Mümkün' diyoruz” ifadelerini kullandı.
     
  • Tireli kadın çiftçi Songül Başkan ise “Küçükbaş hayvancılığı bırakma kararı almıştım ama Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer destek verdi, bize can suyu oldu, nefes oldu” şeklinde konuştu.
     
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programı kapsamında Küçük Menderes'te çiftçilerle bir araya geldi. Ödemiş'teki Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen buluşmaya; Torbalı, Selçuk, Bayındır, Ödemiş, Tire, Kiraz, Beydağ'dan çok sayıda üretici katıldı. Toplantıda söz alarak kürsüye çıkan kadın üreticiler yükselen maliyetler nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Sorunları dinleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde hayata geçirecekleri projeleri anlattı.
 
 
“Her şeyin farkındayız”
Çiftçilerin sorunlarını çok iyi bildiğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu devleti kuran ve aynı zamanda CHP'yi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi 'köylü ve çiftçi milletin efendisi' diyorsak size sözüm var: Sizi bu milletin efendisi yapacağız! Hiç merak etmeyin. Alın teri döken, günün her saati çalışan, biz evlerimizde otururken karnımızın doyması için emek harcayan sizler bu milletin efendisi olmayacaksınız da kim olacak? Kim yapacak bunları? Kadın kardeşlerimiz 'kar etmiyoruz,  battık' diyorlar. Her şeyin farkındayız” dedi.
 
 
“Çiftçinin kredi faizlerini sileceğiz”
Tarım alanının stratejik bir sektör olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eviniz, çamaşır makineniz, arabanız olmayabilir ancak günde en az iki kez karnınızı doyurmak zorundasınız. Sizin değerinizi siyaset kurumu bilmiyorsa o siyaset kurumu batsın. Dertlerinizi biliyorum. Peki, ne yapacağız? İktidar olduğumuzda çiftçileri, besicilerin aldığı kredilerin faizlerini sileceğiz. Faiz olmayacak, nefes alacaksınız. Sizin nefes almanız, rahatlamanız lazım” şeklinde konuştu. 
 
Her çiftçinin önceden neyi ekeceğini bileceğini de ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiçbir çiftçi zarar etmeyecek. Zarar ettiniz mi Türkiye zarar ediyor, siz zarar ederseniz biz karnımızı doyuramıyoruz. Ürünler dışarıdan dünyanın parası verilip alınıyor.  Bunun yolu ne? Kim neyi ekecek, maliyeti ne olacak belli olacak. Biz her alanda taban fiyat belirleyeceğiz” dedi.
 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi örnek olacak
Çiftçinin yüksek gelen elektrik faturalarına yönelik şikayetleri ile ilgili de konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde çiftçiye ücretsiz elektrik vereceklerini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu konuda önemli adımlar atıldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Önce doğuda 6 ilden başlayacağız sonra tüm ülkeye yaygınlaştıracağız. Güneş enerjisi ile elektrik elde edeceğiz. Kooperatif şeklinde olacak. Çiftçi birlikleri bunun ortağı olacak. Elektrik üretecekler ve çiftçi elektriği ücretsiz kullanacak, artan elektriği satacak kar elde edecek. Bu mümkün mü? Elin oğlu yapınca mümkün de biz yapınca mı mümkün olmuyor. Dışarıdan petrol, benzin geliyor, kömür geliyor bunların hepsi para. Allah'ın güneşi parayla mı? Bedava güneş. Sadece paneller kurup elektrik elde edeceksin. Bunun sözünü Şanlıurfa'da, Van'da verdim, burada da veriyorum. Önce Doğu'da 6 ilde başlayacak. Uygulamalardan birini İzmir yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu konuda adım attı. Yapacağız” dedi.
 
 
Soyer: "Köylüyü milletin efendisi yapacağız"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise sözlerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ederek başladı. Başkan Soyer, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bugün bizi onurlandırdınız. Sizi burada görmek bizim için büyük bir gurur. İçinde yaşadığımız bu tabloyu hiç birimiz hak etmiyoruz. Bu bereketli topraklarda çok daha iyisi mümkün. Bunu biliyoruz. Bunun kararlılığı ile yanıp tutuşuyoruz. Göreceksiniz bu topraklarda yaşayan insanlar diyecekler ki 'Ben de anam, babam gibi çiftçi olacağım. Ben de bu topraklarda, toprağıma sahip çıkacağım.' Yani köylüyü milletin efendisi yapmaya kararlıyız. Onun için 'Başka Bir Tarım Mümkün' diyoruz” ifadelerini kullandı.
 
 
Yücel: “Büyükşehir Türkiye'nin ötesinde bir tarım vizyonu çiziyor”
Çiftçi ve üreticilerin girdi maliyetleri karşısında hayatta kalma mücadelesi verdiğini ifade eden CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de, “Evet sorunlar çok ama çözümleri de biliyoruz. 'Köylü milletin efendisidir' diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde ve 'Bu ülkeye huzuru, barışı getireceğim' diyen Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun önderliğinde adaletli ve liyakatli bir yönetimle bütün sorunları çözebilecek güçteyiz. Bunun en güzel örneğini de 'Başka Bir Tarım' vizyonu ile tarıma, çiftçiye, üreticiye verdiği desteği her fırsatta gösteren, Türkiye'nin ötesinde bir tarım vizyonu çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer'in öncülüğinde İzmir Büyükşehir Belediyemiz en güzel şekilde gösteriyor” diye konuştu.
 
 
Eriş: “Bu düzen bu şekilde gitmeyecek”
Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş de bu düzenin bu şekilde gitmeyeceğini belirterek, “Çiftçimiz dertli. Onların derdi ile dertlenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer birlikte Küçük Menderes'te çiftçiye destek oluyoruz” dedi.
 
Ödemiş CHP İlçe Başkanı Hamdi Halis ise “Küçük Menderes Ovası dünyanın sayılı ovalarından. Bir yılda üç hasat yapılabiliyor. Ürün çeşidi bakımından çok zengin. Ancak tarım ve hayvancılıkla uğraşan yurttaşlarımız zor günler geçiriyor” ifadesini kullandı. 
 
 
Çiftçilerden Soyer'e teşekkür
Çiftçi ve üreticiler de yaşadıkları sorunları anlattı. Songül Başkan isimli üretici, “Yeni hayvancılığa başladım. Balıkesir Üniversitesi Süt ve Süt Ürünleri bölümü mezunuyum. İki çocuğum var. 'Çocuklarım ve ülkem için ne yapabilirim?' dedim. Güzel Tire'miz yemyeşil. Büyükbaş hayvancılığın çok önem verildiği yerdi. Risk alıp küçükbaşa hayvan üreticiliğine girdim. Gelişmiş ülkelerde en fazla küçükbaş hayvancılığa destek veriliyordu. Yem maliyetleri, mazot, elektrik, hepsi çok yük. En son bırakma kararı almıştım ama Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer destek verdi. Bize yem katkısında bulundu. Bu bize can suyu, nefes oldu. Karar verdim. Başkanım bize güveniyorsa bizim de kendimize güvenmemiz lazım. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.               
          
Bölgede çiftçilik yapan Fatma Doğan, Kader Başaran, Hamiyet Esin ve Meliha Yılmaz da söz alarak üretici olarak yaşadıkları sıkıntıları anlattı.            

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İzmirli üretici de Başka bir tarım mümkün dedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin