Gaspar Noé’nin Son Filmi Vortex AKM Yeşilçam Sineması’nda

service

Sinemacılığıyla günümüzün en çok konuşulan yönetmenleri arasında yer alan Gaspar Noé’nin son filmi Vortex, AKM Yeşilçam Sineması’nda gösterimde. Arjantinli ödüllü yönetmenin demans hastası yaşlı bir çiftin son günlerini beyaz perdeye taşıdığı film, 23 Haziran’a kadar Atatürk Kültür Merkezinde izlenebilecek. 

Arjantin asıllı Fransız yönetmen Gaspar Noé’nin hem yazıp hem de yönettiği son filmi Vortex, AKM Yeşilçam Sineması perdesinde sanatseverlerle buluşuyor. Korku sinemasının efsanevi yönetmeni Dario Argento’nun başrollerini Françoise Lebrun ve Alex Lutz ile paylaştığı film, 23 Haziran’a kadar Atatürk Kültür Merkezinde izlenebilecek.

 

Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan ve gösterime girdiği ilk günden beri sinemaseverlerden yoğun ilgi gören Vortex, İstanbul Film Festivali’nin uluslararası yarışmasında Altın Lale En İyi Film Ödülü ve Fipresci Ödülü’nün sahibi oldu.

 

Özgün ve çarpıcı sinema tekniğiyle tanınan ve Irréversible, Enter the Void, Love ve Climax gibi filmleriyle hem eleştirmenlerden hem de sinemaseverlerden tam not alan Noé’nin yeni filmi, demans ve yaşlılıktan muzdarip bir çiftin son günlerini konu ediyor.

 

Noé’nin Hayatından Beyaz Perdeye

Filmlerinde izleyiciyi rahatsız ederek ele aldığı konuyu irdelemeye iten Gaspar Noé, Vortex’te hem annesi hem de anneannesinin muzdarip olduğu demans hastalığını işliyor.

 

Vortex’te kendi hayatında yakından deneyimlediği bu hastalığı ölümlülük üzerine sorgulamalarla ele alan Noé, her canlının kendi tünelinde yaşadığını vurgulamak için bölünmüş ekran tekniğini kullanmış. Yaşlı çifte iki ayrı kamerayla bakan ve ikiliyi siyah bir bantla birbirinden ayıran film, çift arasındaki uzaklığı tekniğiyle de gözler önüne seriyor. Karakterlere kendi karelerinden bakan seyirci, demansın ve yaşlılığın yalnızlığını yakından deneyimlerken, çiftin birbirinden kopuk hayatına da tanık oluyor.

 

Gasper Noé’nin yüreklerini yitirmeden önce akıllarını yitiren tüm insanlara adadığı Vortex, yönetmenin alışılagelmiş konularının ve tekniğinin dışına çıkarak izleyicilere Noé sinemasından farklı bir kesit sunuyor.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gaspar Noé’nin Son Filmi Vortex AKM Yeşilçam Sineması’nda

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin