Filler Nasıl Uyur?

Filler nasıl uyur?
Filler nasıl uyur?
service

Filler nasıl uyur sorusunun cevabını hiç merak ettiniz mi? Bu soruyu cevaplamadan önce filler hakkında kısa bilgiler vermek istiyoruz. En büyük kara hayvanı olarak bilinen ve memeli sınıfına dahil olan filler, zeki hayvanlardır. Genel olarak yaşamlarını besinin olduğu ve suya ulaşabilme imkanının olduğu yerlerde sürdürmeyi seçerler ve bu ihtiyaçlarına göre hareket edip göç ederler. Su kenarında yaşamayı tercih ederler ve aynı zamanda orman, bataklık ve çöllerde bulunabilirler.

Fillerin Özellikleri

  • Zeki hayvanlardır. İnanılmaz bir hafızaları vardır ve bu sayede kuraklık zamanlarında su kaynaklarının yerini kolaylıkla bulabilirler. Özellikle Afrika filleri bu konuda çok iyilerdir.
  • Sürü halinde yaşarlar. Fillerin çoğu Asya ve Afrika ormanlarında yaşamlarını sürdürür.
  • Zıplayamayan tek memeli hayvanlardır. Aynı zamanda koşma yeteneğine de sahip değildirler.
  • Suyu çok severler. İyi yüzücülerdir.
  • Hortumları ile koku alırlar. Bu hortumları onlara yıkanmalarında da yardımcı olur.
  • 26 adet dişe sahiptirler. Kulakları çok iyi duymaktadır. 10 km ötedeki ayak seslerini rahatlıkla duyabilirler.
  • Büyük vücutlarına rağmen, arılardan korkarlar. Ayrıca farelerden de hoşlanmadıkları bilinmektedir.
  • Duygusal hayvanlardır. Sürüden biri öldüğünde yas tutarlar.
  • Memeli hayvanlar arasında en uzun gebelik süresine sahip olan hayvanlar fillerdir. Filler 22 ay kadar hamile kalırlar ve bu da yaklaşık iki sene kadardır.
  • İri vücutlu bu hayvanların organları da aynı şekilde çok büyüktür. Bir filin kalbi 20 kg ağırlığına sahip olabilir. Beyinleri ise 4-6 kg arasındadır ve vücutlarına nazaran daha küçüktür.

Fil Hafızası

Filler doğuştan kuvvetli bir hafızaya sahiptirler. Çoğu şeyi kafalarına kazırlar ve asla unutmazlar. Bu yüzden hafızası kuvvetli olan insanlar için “fil hafızalı “ deyimi bulunmaktadır. Ayrıca birbirlerine bilgi aktarma gibi bir özelliğe de sahiptirler.

Fillerin Beslenme Tarzı

Vejetaryen diyete sahiptirler ve çoğu zamanlarını beslenerek geçirirler. Çimenler, ağaçların odunsu kısımları, çalılar, çiçekler, meyveler ve yapraklar onların diyetinde yer alır. Yılda 50 ton kadar besin tüketirler.225 kg kadar ot yiyip 200 litre kadar su tüketebilme özelliklerine sahiptirler.

Fillerin Ağırlığı

Fillerin Afrika ve Asya olmak üzere iki çeşidi mevcuttur. Afrika filleri, Asya fillerinden daha büyük olmakla birlikte ağırlıkları 6 tona kadar ulaşabilmektedir. Boyları ise 3 metre civarındadır. Dişi filler ise erkek fillerin yarısı kadardır ve erkek fillerden 60 cm kadar daha kısadırlar. Asya filleri ise yaklaşık 2 metre boya sahiptirler. Ağırlıkları dört tona kadar ulaşabilmektedir.

Fillerin Ömrü

Doğal yaşamlarında elli ile yetmiş yıl arasında ömre sahiptirler. Fakat filler dişleri için avlanılan bir hayvan olma özelliğinden dolayı bu gibi durumlarında bu süre kısalabilir.

Fillerin Uyuma Şekli

Normalde ayakta uyurlar fakat insanların arasında yaşayan fillerin zamanla yatarak uyumaya başladığı görülmüştür. Yani iki şekilde de uyuma yeteneğine sahip bu hayvanların ayakta uyurken solunumları hızlıdır. Yatarak uyuduklarında ise solunum hızı yarıya düşmektedir.

Günde 3-4 saat kadar uyumaktadırlar. Gündüzleri daha çok ayakta uyurlarken geceleri yatarak uyumayı tercih ederler.

 

Filler Nasıl Uyur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin