Duygusal Aldatmanın Nedenleri Nelerdir?

Duygusal aldatmanın nedenleri nelerdir?
Duygusal aldatmanın nedenleri nelerdir?
service

İlişkilerde cinsel aldatmanın yanı sıra,  duygusal aldatma gibi daha çok psikolojik ve zihinsel etkilere dayanan farklı bir aldatma çeşidi de bulunuyor. Özellikle Türkiye’de henüz eşler arasında adı konulmamış olsa da, duygusal aldatma nedenleri cinsel aldatma ile benzerlik gösteriyor. Buradan cinselliği çıkardığımızda duygusal olarak kişinin eşini aldatması,  önemli ölçüde cinsel aldatmanın sebeplerine dayanıyor.

Duygusal Aldatmayı Anlamak Daha Zordur

Duygusal aldatmanın cinsel aldatmaya göre fiziki bir süreç içerisinde olmaması nedeniyle, bunu anlamak iki taraf için de daha zordur. Duygusal olarak aldatılan kişinin bunu anlaması zor olduğu gibi,  aslında aldatan kişinin de bunu anlaması için biraz zaman geçmesi gerekiyor. İster duygusal ister cinsel aldatmadan bahsedecek olalım,  nihayetine baktığımızda ikisinin de eş için bir ihanet olduğu unutulmamalıdır.

Duygusal Aldatma Nedir?

Fiziki bir yaklaşım yerine taraflardan birinin üçüncü bir şahsa karşı etkili ve duygusal bir şekilde yakınlık göstermesi ve bundan hoşlanması,  duygusal aldatmanın tanımı olarak kullanılabilir.

Bir ilişkide aldatmak fiziki yakınlık olmasa bile,  duygusal bağlar üzerinden ortaya konulan eylemlerdir. Zira mutlu bir birliktelik ya da evlilik,  sadece kâğıt üzerine atılan bir imza değildir. Bir insanın gerçek manada kendini evli olarak kabul edebilmesi için kâğıda atılan imzanın dışında,  gönül imzasının da bulunması önemlidir. Yani eşler arasındaki sevgi ve birbirlerine olan bağlılık,  aslında atılan imzadan daha önemlidir.

Evlilik üzerine atılan imza sadece tarafların karşılıklı haklarını yasal olarak korumak için ve yasal zeminde bir birlikteliği ispat etmek için kullanılır. Bunun dışında evlilik cüzdanına imza atmanın,  herhangi bir rolü yoktur. İnsanların birbirine olan gerçek bağlılığı bu imza ile değil,  eşlerin kendi aralarındaki inanç ve bağlılıkları ile ölçülmelidir. Bu bağlılık sadece fiziksel değil,  aynı zamanda ruhsal olmalıdır.

Duygusal Aldatmanın Nedenleri

Bir kişinin eşini duygusal olarak aldatmasına neden olabilecek birçok sebep bulunuyor. Eşler arasındaki iletişim eksikliği ve duyguları tam olarak karşılıklı şekilde ifade edememe ve sevgisizlik gibi birçok faktör,  duygusal aldatmanın nedenleri arasında gösterilebilir. Bir ilişkide sevgi eksikliği varsa bu hem duygusal hem de fiziki aldatmanın en temel nedenleri arasında gösterilebilir.

Bir ilişki ancak her gün eşlerin birbirini ilk günküne yakın bir heyecan ile koruyup kollaması sayesinde uzun ömürlü olabilir. Aldatmanın hiçbir şekilde doğru yanı olmasa da ilişkinin sadece bir rutinden ibaret olmaya başlaması ve heyecanın yok olması aldatmanın temel nedenleri arasında yer alacaktır. Sözü fazla uzatmadan duygusal aldatmanın temel nedenlerinin neler olduğuna bakacak olursak şunları söyleyebiliriz;

Sevgi Yoksunluğu

Karşılıklı veya sadece bir tarafın çabası ile bir ilişkiyi uzun süre yürütmek pek mümkün olmayabilir. Özellikle aşk isteyen çiftlerde sevginin en iyi şekilde gösterilebilir olması, ilişkinin ömrü ile doğru orantılıdır. Kısacası bir ilişkiler sevgi eksikliğinin bulunması, taraflardan herhangi birinin duygusal aldatmasına sebep olabilir. Üstelik bu aldatma esnasında uzun bir süre kendisi dahi bunun farkında olmayabilir.

Saygısızlık

Bir ilişkinin en temel şartlarından biri olan saygı, kimi uzmanlara göre sevgi ve aşktan daha önemlidir. Çiftler arasında saygının kaybedilmiş olması, duygusal aldatmanın nedenleri arasında gösterilmektedir.

Makul Beklentileri Karşılamamak

Evlilik veya biriyle olan bir birliktelik, tarafların karşı taraf için sorumluluğunu artıran önemli bir eylemdir. Bu nedenle evli çiftlerin birbirlerine karşı olan kabul edilebilir sorumluluklarını mutlaka yerine getirmeleri gerekir. Örneğin düzenli bir cinsel birliktelik, ortak zaman geçirebilme veya benzer aktiviteler tarafların birbirine karşı olan en önemli sorumluluklarıdır. Özellikle bu sayılanların olmaması veya tam olarak yerine getirilmemesi, eşlerden herhangi birinin duygusal veya cinsel olarak aldatması ile sonuçlanabilir.

Bakımsızlık

Güzellik bakımdan tamamen ayrı bir kavram değildir. Bir insanın yaratılışı itibarı ile kendini çok güzel bulmayabilir. Ancak bütün bakımların yapılması hem kendine hem de karşısındaki kişiye olan saygının bir gereğidir.

Her insan muhakkak ki daha güzel veya yakışıklı biri ile bir hayatı birleştirmek ister. Ya da karşınızdaki kişi sizin karakterinizden hoşlanarak bir yaşam kurmayı planlayabilir. Sebepler ne olursa olsun kişinin bakımına mutlaka dikkat etmesi,  ilişkinin sağlığı açısından önemlidir.

Birlikte Yeterince Zaman Geçirmemek

Çok zaruri haller eşlerin birbiriyle zaman geçirmesine engel olabilir ve bu durum iki taraf için de kabul edilebilir. Ancak ortada hiçbir sebep yokken eşlerin birbiriyle zaman geçirmemek için ellerinden geleni yapmaları, duygusal aldatmanın nedenleri arasında sayılabilecek faktörlerden biridir.

 

Duygusal Aldatmanın Nedenleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin