Çift Anadal Nedir? 

Çift anadal nedir? Çift anadal yapmak için gereken koşullar nedir? Çift anadal konusu ile ilgili akıllara takılan bütün sorulara yazımızda cevap vereceğiz. 

Çift Anadal Nedir? 
Çift Anadal Nedir? 
service

Günümüzün hayat şartlarında tek bir lisans veya önlisans programından mezun olmak bazı durumlarda yeterli olmayabiliyor. Bu neden ile öğrenciler ikinci bölüm okumak istiyorlar. Bunu ikinci bir üniversitede okuyarak, çift anadal veya yandal başvurarak yapıyorlar. Öğrenciler, çift anadalı okudukları bölüme tamamlayıcı olması için de yapıyorlar. Bu yazımızda çift anadal nedir? Çift anadal yapmak için gereken koşullar nedir? Ve akıllara takılan bütün sorulara cevap vereceğiz. 

Çift Anadal Programı Nedir? 

Çift Anadal Programı (ÇAP), lisans öğrencilerine iki farklı lisans programından mezun olma fırsatı sunar. Çift anadal programı ile öğrenciler ana diploma programında ve ikinci ana diploma programında diploma alma imkanına sahiptir. 

Başvuru sırasında genel not ortalaması en az 70 (100 üzerinden) olan ve anadal programındaki derslerde başarı sıralaması ile en üst %20’sini almış olan öğrenciler çift anadal programı için başvurabilirler. Çift anadal diploma programına başvurabilmek için öğrencinin başvurduğu yarıyıldan önce ana diploma programındaki tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması gerekir. 

Çift Anadal Yapmak için Gereken Koşullar Nelerdir? 

  • Çift anadal programına başvuracak öğrencinin alttan dersi olmamalıdır. 
  • Öğrenci esas programında ilk %20’lik grup içinde olmalıdır.  
  • Öğrenci%20’lik şartı sağlayamıyor ise ilgili yılda ikinci anadal için merkezi sınav taban puanından daha yüksek puan almış olmalıdır. 
  • Öğrencinin esas programında not ortalaması en az 3,00-4,00 olmalıdır. 

Çift Anadal Programına Başvuru Zamanı Ne Zaman? 

Çift Anadal Nedir? 
Çift Anadal Nedir?

Öğrenciler üçüncü yarıyılın başında ve beşinci yarıyılın başında çift anadal programına başvurabilirler. 

Çift Anadal Programında Başarısızlık 

İkinci anadal, çift veya yan dal programına devam eden öğrencinin genel not ortalamasının (üniversiteye göre değişebilir) belirli bir seviyenin altına düşmesi durumunda sona erer. 

Çift Anadal Programında Kredi 

Çift anadal yapmak için gereken kredi sayısı yandaldan çok daha fazladır. Üniversiteler arasında da farklılıklar var. Örneğin, bir üniversitede birinci derecenin kredilerine ek olarak çift anadal 40, yan dal 18 kredi gerektirirken, başka bir üniversitede bu 36 ve 15 kredi olabilir. 

Çift Anadal Nedir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin