Cevizin Faydaları

Ceviz, sağlıklı yağlar, vitaminler ve karbonhidratlar içerdiğinden sağlık uzmanları tarafından süper gıda olarak kabul edilir.

Cevizin faydaları
Cevizin faydaları
service

Cevizin faydaları oldukça fazladır. Sağlıklı yağlar, vitaminler ve karbonhidratlar içerdiğinden sağlık uzmanları tarafından süper gıda olarak kabul edilir. Ayrıca çinko, demir ve potasyum açısından da zengindir. Düzenli ceviz tüketiminin kolesterol seviyesini dengelediği ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Kilo korumaya yardımcıdır

Ceviz omega-3 yağ asidi bakımından zengindir ve sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir.

Felç riskini azaltabilir

Ceviz tüketimi sayesinde kalp hastalığına yakalanma riski yaklaşık %40 oranında azaltılmıştır. Sağlıklı yağlar içeren ceviz felç riskini azaltır. Cevizin faydalarından yararlanmak için bol bol tüketmeniz önemlidir.

Melatonin açısından zengindir

Ceviz, uykuyu teşvik eden bir hormon olan melatonin açısından zengindir. Ceviz ayrıca kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek omega-3 yağ asidi içerir.

Cilde iyi gelir

Cevizin faydaları saymakla bitmiyor. Bunlardan bir tanesi de cilde olan faydasıdır. Cildinizin parlak görünmesini sağlar. Bir avuç ceviz ve zeytinyağını karıştırarak cevizli yüz maskesi yapın. Karışımı cildinize uygulayın ve ılık su ile durulayın. Bu yüz maskesi, kırışıklık veya akne olasılığını azaltabilecek antioksidan özellikler içerir.

Beyin fonksiyonlarının sağlıklı olmasını destekler

Araştırmalar cevizlerin beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini göstermiştir. Cevizin Alzheimer hastalarında hafıza ve öğrenme yeteneklerini iyileştirdiği bulundu. Cevizlerin farelerde yaşlanmanın beyin üzerindeki etkilerini tersine çevirdiği yine yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar arasında yer alıyor.

Araştırmalar ayrıca omega-3 yağ asidi açısından zengin kuruyemişlerin kalp hastalığı veya kanser geliştirme riskini azaltabileceğini göstermiştir. Kanıtlar ayrıca cevizin kardiyovasküler sistem için faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Cevizlerin tekli doymamış yağ asitleri Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir.

Kalp hastalarına faydalıdır

Cevizin kardiyovasküler faydaları da vardır. Kalp hastalığı geliştirme riskini azaltabilen çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.

Cevizin içerdiği antioksidanlar ve yağlarla ilişkili, kalp hastalığı ve kanser riskinin azalması da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı vardır. Ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bu faydalar, sağlıklı bir yaşam tarzı ve mutlu, aktif bir yaşam için gereklidir. Lifli yapısıyüksektir ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olan temel besinleri içerir.

Cevizin Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin