Can Özüm Ne Demek?

Can Özüm Ne Demek?
Can Özüm Ne Demek?
service

Gündelik konuşma dilimizde, pek çok hitap etme şekilleri vardır. Bu hitap şekilleri, iletiyi alan kişiye nasıl sesleneceğimizi belirten söz öbekleridir. Hitap şekillerini ailemize, arkadaşlarımıza ve çevremizde samimi hissettiğimiz kişilere karşı kullanıyoruz. Dilimizde çok fazla hitap etme şekilleri bulunuyor. Bu hitap etme söz öbeğinden bir tanesi olan can özümdür. Eğer sizde “can özüm ne demek?” sorusunu merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sevdiğimiz kişiler ile konuşurken, onlara hitap etmek için içimizden gelen güzel sözleri söyleriz. O kişilere olan sevgimizi hayatım, bir tanem, canım ve bebeğim gibi sevgi sözcükleri kullanıyoruz. Dilimizde çok sayıda hitabet sözcükleri olduğu için bunları dilediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz. Bu sözlükler sayesinde onlara sevgimizi belli ederiz. Can özüm kelimesi de bu hitap şekillerinden bir tanesidir. Peki, karşımızdaki kişiye can özüm demek ne anlama gelir? Gelin, bu söz öbeği ne demek birlikte inceleyelim.

Can Özüm Kelimesi Ne Demektir?

En sık kullanılan, hitap etme söz öbeklerinden bir tanesi olan bu kelime, en değerli varlığım ve en kıymetli parçam anlamlarını taşır. Zira, bir insanın en önemli şeyi kendi canıdır. Bir insana can özüm diye seslenen bir insan, o insana kendi canı gibi önem ve değer verdiğini dile getirmiş olur.

“Can” kelimesi dilimize Farsçadan geçmiştir ve hayat, ruh anlamına gelir. “Öz” kelimesi ise temel, hakikat ve cevher anlamlarına gelir. Bu iki kelimeyi birleştirerek oluşturulan “Can özüm” ifadesi ise çoğunluk ile eşler ve sevgililer arasında kullanılan bir hitap kelimesidir.

Can özüm, canımın içi kelimesi ile aynı anlama gelir. Hem yazı hem de konuşma dilinde bu iki kelimeyi birbirinin yerine kullanabilirsiniz.

Can Özüm Ne Demek?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin