Bosch Güvenli Teşhis Erişimi (SDA) sayesinde farklı üreticilerin korumalı araç verilerine erişim

service

Fiat ve Mercedes-Benz araçlarının erişim korumalı araç elektroniği üzerinde aktif teşhis çalışmaları mümkün

 

  • Bosch, korumalı elektronik sistemlere sahip araçlarda diyagnoz kapsamını genişletiyor ve yeni markaları erişimine dahil ediyor.
     
  • Güvenli Teşhis Erişimi, yalnızca tek bir kayıt işlemi ile farklı marka ve üreticilerin korumalı araç verilerine erişim sunuyor.
     
  • Korumalı diyagnoz verilerine erişim, bağımsız servislere rekabet imkânı tanıyor.
     

Günümüzde çok sayıda araç, sürücü destek sistemlerinin kalibrasyonu veya servis bildirimlerinin ayarlanması gibi aktif teşhis görevlerini yerine getirmek için üreticiye özel erişim yetkisi gerektiriyor. Bu durum, bağımsız servisler için çoğunlukla ciddi sorunlar ortaya çıkarıyor. Buna bağlı olarak Bosch standartlaştırılmış bir çözüm geliştirdi: Bosch Güvenli Teşhis Erişimi (Secure Diagnostic Access) veya kısaca SDA, ESI[tronic] arıza tespit yazılımını kullanarak erişim korumalı teşhis içeriklerine erişim imkanı sunuyor. Ağustos 2021'den bu yana, ESI[tronic] 2.0 Çevrimiçi yazılımını kontrol ünitesi diyagnozu için bir lisansla birlikte kullanan atölyeler, Volkswagen grubu tarafından üretilen çeşitli araçların korumalı elektronik sistemlerine SDA aracılığıyla erişebiliyor. Böylece Bosch SDA, VW grubu tarafından üretilen araçlardaki güvenlik seviyesinin gereksinimlerini karşılayarak servis çalışmalarına imkân tanıyor. Bu yılın başlarında gerçekleştirilen ESI[tronic] 2.0 Çevrimiçi ve KTS 250 yazılım güncellemelerinden bu yana, kullanıcılar artık Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Abarth, Chrysler, Jeep ve Dodge/RAM araçlarının korumalı araç verilerine erişmek için de SDA'yı kullanabilirler. SDA’nın kapsamı, mevcut Mercedes-Benz araçlarına da erişim sağlamak için Haziran ayında genişletilecek. Ayrıca Bosch, SDA aracılığıyla erişim olanaklarını sürekli olarak genişletmek için farklı araç üreticilerinin geliştirme departmanlarıyla da yakın iş birliği içindedir. 

 

Kişisel Bosch ID ile kolaylıkla SDA kullanımı

Güvenli Teşhis Erişimini kullanmak için servis personelinin, ücretsiz olarak kılavuzluk edilen bir süreç ile bir e-posta adresi ve kendi seçtikleri bir şifreden oluşan kişisel bir Bosch ID oluşturması gerekiyor ve tek bir kayıt yeterli oluyor. Kaydolduktan sonra, SDA aracılığıyla korunan tüm teşhis verilerine erişebilirler.

 

Yalnızca Mercedes-Benz araçlarının korunan verilerine erişim ve ağ tanımlaması için Bosch ID oluşturmanın yanı sıra ek bir işlem adımı gereklidir. Daha sonra, bu araçların da korunan verilerine erişim sağlanır.

 

SDA yardım merkezinde kapsamlı açıklamalar ve ipuçları

ESI[tronic] servis yazılımı aracılığıyla SDA'ya erişmenin temel olarak iki yolu var. Kullanıcılar dilerse, Bosch ID'lerini kullanarak diyagnoz işleminin hemen başında ESI[tronic] içindeki SDA erişimini etkinleştirebilir. Bu yöntem tercih edilmediğinde ise araç teşhis amacıyla bağlandığında, ESI[tronic], ilgili aracın korumalı bir elektronik sistemle donatıldığını gösteren bir açılır pencere açar ve kullanıcıları bilgilendirir. Kullanıcılar ayrıca bir bağlantı aracılığıyla da destek sağlayan SDA yardım merkezine erişebilir. Sık sorulan sorular gibi Güvenli Teşhis Erişimi ile ilgili konuların yanı sıra resim ve videolarla önemli bilgilere ulaşabilirler.

 

Bosch Güvenli Teşhis Erişimi’nin kullanımı için gerekenler, ESI[tronic] 2.0 Çevrimiçi arıza tespit yazılımı ve kontrol ünitesi teşhisi için geçerli bir lisans ve sabit bir internet bağlantısıdır. Ayrıca, KTS 590, KTS 560, KTS 350 veya KTS 250 gibi mevcut Bosch KTS neslinin bir arıza tespit cihazı da gereklidir. Bu, çok markalı servislerin de yeni araç modellerinde aktif teşhis işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayarak rekabet etmelerini sağlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bosch Güvenli Teşhis Erişimi (SDA) sayesinde farklı üreticilerin korumalı araç verilerine erişim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkatip ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin